لاله

نام علمی:
Tulipa
نامهای دیگر:
نام انگلیسی:
Tulip
خانواده:
Liliaceae
اقلیم:
معتدل
خاستگاه:
ایران، افغانستان، ترکیه، هلند، مجارستان، بلژیک
فصل:
اواخر اسفند تا اواخر اردیبهشت
رنگ بندی:

درباره لاله:


گل لاله یکی از زیباترین و محبوب ترین گل های جهان است. 75 گونه گل لاله وحشی وجود دارد و بیش از 3000 گونه گل لاله هم از طریق پرورش انتخابی تولید میشوند. کشور هلند اصلی ترین تولیدکننده گل لاله در جهان است. برای خرید آنلاین گل لاله از فروشگاه اینترنتی گلیتال استفاده نمایید.

شرایط خاک

خاک مناسب برای کاشت باید تا حدامکان سبک باشد بنابراین اضافه کردن ماسه و شن به خاک گلدان توصیه میشود.

نحوه تکثیر

جهت کاشت پیاز در گلدان، کف گلدان مقداری سنگ ریزه یا خرده سفال جهت ایجاد زهکش قرار دهید سپس خاک را در گلدانی که برای کاشت انتخاب شده است بریزید و سپس پیاز هارا نزدیک سطح خاک بکارید، به نحوی که جوانه آن تقریبا مماس با سطح خاک باشد. پس از کاشت آبیاری فقط یکبار انجام شود. گلدان ها را در محلی خشک و تاریک و خنک (دمای کمتر از10درجه سانتیگراد) به مدت 6-5 هفته نگهداری کنید (در این مدت نیاز به آبیاری مجدد نیست) پس از این مدت گلدانها را به مکانی با دمای 25-24 درجه و نورمناسب منتقل کنید و هر 4-3 روز آبیاری کنید.

آبیاری

در گلدان آبیاری متوسط کافی است (هر سه یا چهار روز یکبار آبیاری کنید). به رطوبت هوا نیاز ندارد.دقت کنیدآبیاری زیاد باعث پوسیده شدن پیاز این گل میشود.

تابش نور

مکان کاشت باید آفتاب خوبی داشته باشد و روزانه حداقل 6-4 ساعت از نور مستقیم آفتاب بهره مند باشد. نور کم یکی از دلایل عدم گلدهی این گل میباشد.

دمای مناسب

لاله به دما حساس میباشد. در دمای 18-10 درجه سانتی گراد ماندگاری بیشتری دارند. وقتی دمای محیط به 29-24 درجه برسی به سرعت رشد میکنند. اگر با دمای بیشتری مواجه شوند پژمرده خواهند شد.

چگونه میتوان لاله را تقویت نمود؟

در زمان کاشت پیاز بهتر است گندزدایی آن به خوبی انجام شود. برای جلوگیری از بیماری محلول سم فربتم، زینب یا کاپتان را با غلظت 2-1 در هزار را بعد کاشت انجام دهید.

لاله ممکن است دچار این آفت ها شود

شته یکی از آفات گل لاله است که میتواند بر روی پیازهای داخل فعالیت کنند. این حشره علاوه بر ضعیف کردن و کاهش رشد گیاه و زردی برگ ها که موجب کاهش رشد پیاز های جدید زیر خاک میشود یکی از عوامل شیوع بیماری های ویروسی است.