ارکیده فالانوپسیس

نام علمی:
Phalaenopsis
نامهای دیگر:
گل پروانه‌ای، ارکیده شب پره
نام انگلیسی:
Phalaenopsis
خانواده:
ثعلبیان، ارکیده‌ها
اقلیم:
خاستگاه:
جنوب آسیا
فصل:
بهار و تابستان
رنگ بندی:

درباره ارکیده فالانوپسیس:


ارکیده الانوپسیس یکی از معروف‌ترین انواع ارکیده است. عضوی از خانواده 26 هزار نفری ارکیده‌ها. این تیره در جنوب آسیا متولد شده است و به دلیل ظاهر شبیه پروانه یا شب پره، نام ارکیده شب پره را به خود اختصاص داده است. خواستگاه این گل را به پهنه‌ای وسیع از کوه‌های هیمالیا تا فیلیپین نسبت داده‌اند.در استرالیا و تایوان نیز این گل را به وفور می‌توان یافت. نام جزیره ارکیده در تایوان نیز به افتخار این گل انتخاب شده است. 
ارکیده فالانوپسیس رشد متفاوت و عجیبی دارد. گلی با ساقه نازک اما مستحکم که گاها به بیش از یک متر می‌رسد و با دو سه برگ ضخیم و مقاوم در مجاورت خاک و چندین گل زیبا در نوک ساقه، به یکی از لوکس‌ترین گیاهان گلدانی تبدیل شده است. در شرایط بسیار ایده‌آل ارکیده‌ها صاحب ساقه‌های گل‌دار بیشتر و یا ده‌ برگ نیز می‌شوند. جهت خرید اینترنتی ارکیده مینیاتوری و یا خرید اینترنتی گلدان ارکیده فالانوپسیس به گلیتال مراجعه کنید. 
 

متوسط عمر ارکیده فالانوپسیس

ارکیده فالانوپسیس هم برگ‌ها مقاومی دارد، هم گلی استوار. گلبرگ‌های ضخیم و برگ‌های گوشتی این گیاه عمر خوبی دارند و پس از انتقال از گلخانه، تا چند هفته گل دارند. اگر شرایط نگهداری ارکیده کاملا مناسب باشد، می‌تواند تا 3 ماه گل‌ها را روی ساقه نگه دارد.

 

 

شرایط خاک

در بین انواع ارکیده، فالانوپسیس ساده‌ترین روش نگهداری را دارد و گلیست که با حداقل دقت زیبایی را به ارمغان می‌آورد. با توجه ویژه نیز شما را به تماشای به گل نشستن خود دعوت می‌کنند.
بهترین خاک برای نگهداری ارکیده خاکی است که خیلی سنگین و متراکم نباشد و اجازه دهد هوا به خوبی در بین ریشه‌های گیاه در جریان باشد. شما می‌توانید خاک مناسب ارکیده خود را از تمام گلفروشی‌ها تهیه کنید. توصیه می‌شود هر دو سال خاک گیاه تعویض گردد. فقط به تاریخ تولید خاک دقت کنید و هیچ‌گاه از خاک کهنه و یا خاک دست دوم که متعلق به گلدان دیگری بوده است برای ارکیده استفاده نکنید. خاک مطلوب این گلدان ترکیبی ترد، سبک و غنی از انواع مواد مورد نیاز است و دارای سنگ‌های آتشفشانی نیز هست و به سرعت خشک می‌شود و به جریان کامل هوا کمک شایانی می‌کند. 
خاک به مرور و در اثر آبیاری فشرده می‌شود و با تغذیه گیاه در طول زمان، مواد مغذی خود را از دست م‌دهد و نمی‌تواند هوا و غذای مورد نیاز گل را فراهم کند. پایین رفتن سطح خاک، خروج آب از گلدان، بی‌حال شدن گیاه و فشرده شدن خاک نشان از موعد تعویض خاک دارد.
 

نحوه تکثیر

تکثیر ارکیده فالانوپسیس کار خیلی ساده‌ای نیست اما با شرایط خاص ممکن است موفق به این کار شوید. یکی از روش‌های تکثیر استفاده از برگ است. برگی را روی پایین‌‌ترین گره ساقه انتخاب و آن را جدا کنید. در صورت فراهم بودن شرایط، گیاه از همان گره مجدد برگ جدید خواهد داد. اجازه دهید برگ جدید کمی بزرگ شود و ریشه دهد. سپس آن را جدا کرده و داخل خاکارکیده قرار دهید. با این روش می‌توانید به تکثیر ارکیه فالانوپسیس خود امیدوار باشید. 

آبیاری

فالانوپسیس تمایل زیادی به آب خوردن ندارد و انداختن هر هفته 3 تا 4 قالب کوچک یخ در پای آن، نیازش به آب را برطرف میکند. ظاهر خاک ارکیده تیره است و ممکن است شما را دچار این سوتفاهم کند که خاک مرطوب است. بدون توجه به وضعیت خاک، آبیاری با یخ را هر هفته انجام دهید.

تابش نور

ارکیده را در کنار پنجرهای قرار دهید که به سمت جنوب یا شرق باشد و گیاه در تمام طول حضور خورشید در آسمان، از نور آن بهره گیرد. گلدان را می‌توانید در هر جای نورگیری قرار دهید اما توجه کنید که نباید آن را در معرض نور مستقیم خورشید گذاشت و حداقل یک شیشه باید حائل نور مستقیم وگلدان شما باشد.

دمای مناسب

دمای مناسب ارکیده فالانوپسیس در رشد آن بسیار تاثیر گذار است. این ارکیده در دمای 18 تا 25 درجه سانتیگراد در روز و 15 تا 21 درجه سانتیگراد در شب بهترین شرایط را خواهد داشت.

رطوبت

اتاقی که فالانوپسیس در آن زندگی می‌کند باید حداقل رطوبت 70% داشته باشد. اگر در فصل تابستان از کولر آبی استفاده می‌کنید، رطوبت مورد نیاز گل ارکیده فراهم می‌شود. در غیر این صورت می‌توانید زیر گلدان لایه‌ای مرطوب قرار دهید و شن را همواره مرطوب نگه دارید. توجه داشته باشید که ارکیده از فضا باز، باد مستقیم فن و جریان هوای زیاد نفرت دارد. 

چگونه میتوان ارکیده فالانوپسیس را تقویت نمود؟

ارکیده در فصل گل‌دهی به تقویت بیشتری نیاز دارد و حتما هر 3 الی 4 ماه یک بار باید با محلول‌های تقویتی مناسب تغذیه شود. بدون تقویت، ارکیده رشد و یا گل‌دهی نخواهد داشت. در صورت تغذیه به موقع، حدود 6 تا 9 ماه پس از ریختن گل‌ها، شاهد شکوفه کردن مجدد گیاه خواهید بود.