ژربرا

نام علمی:
Gerbera jamesonii
نامهای دیگر:
ژربرا دِیزی
نام انگلیسی:
Gerbera
خانواده:
asteraceae
اقلیم:
معتدل و کوهستانی
خاستگاه:
آفریقای جنوبی،آسیا،اندونزی،ماداگاسکار
فصل:
اواخر بهار تا اواخر پاییز و حتی اوایل زمستان
رنگ بندی:

درباره ژربرا:


شکل گیاه بوته ای بدون ساقه و ریشه آن عمیق است. برگ ها حلقه وار از طوقه باریک گیاه می رویند. طول آن ها تا 50 سانتی متر میرسد و شکل آن ها کنگره دار است. سطح بالایی آن ها سبز تیره و سطح زیرین سبز کم رنگ و پوشیده از کرک های متراکم است. برای خرید گلدان ژربرا میتوانید به فروشگاه گل گلیال مراجعه کنید.

شرایط خاک

خاک این گیاه باید زهکش خوبی داشته باشد چرا که این گیاه به پوسیدگی طوقه و ریشه حساس است. خاک ایده آل آن خاکی سبک و غنی از مواد آلی است. بخاطر سیستم ریشه ای عمیق گیاه خاک باغچه باید تا عمق 60-45 سانتیمتری شخم زده شود و کیفیت خاک تا عمق 25 سانتیمتری با کود گاوی پوسیده بهبود یابد و طوقه گیاه از سطح خاک بالاتر کاشته شود.

نحوه تکثیر

با کاشت بذر یا تقسیم ریشه میتوانید گیاهانی جدید بدست آورید. همچین استفاده از قلمه نیز امکان پذیر است. ph مناسب کشت ژربرا 6.5-7 میباشد.

آبیاری

به آبیاری درحد متوسط نیاز دارد. فاصله بین دو آبیاری به اندازه ای باشد که سطح رویی خاک و طوقه گیاه تا چند سانتیمتر رطوبت خود را از دست داده باشد.

هرس کردن

در هرس این گیاه برگ های پایینی بوته که قدیمی تر می باشد را از بوته جدا کنید تا از پوسیدگی و پخش آفات جلوگیری شود.

تابش نور

به نور کامل آفتاب نیاز دارد. درمناطق با آب و هوای گرم، سایه بعدازظهر برای رشد آن مفید است.

دمای مناسب

به سرما حساس است و کمترین دما قابل تحملش 5 درجه است.افزایش دما باعث افزایش سطح برگ میشود.

رطوبت

بهترین رطوبت بین70 تا 85 درصد است. رطوبت بالا باعث بلندشدن و کش آمدن ساقه های گل و در هوای سرد و کم نور باعث افزایش قارچ های بیماری زا میشود.

چگونه میتوان ژربرا را تقویت نمود؟

بهتر است هر دو هفته یکبار با کود مایع مخصوص گیاهان خانگی این گیاه را تغذیه کنید. مراقب باشید ژربرا در خاک هایی مرطوب با زه کشی نامناسب دچار پوسیدگی طوقه و ریشه میشود.

ژربرا ممکن است دچار این آفت ها شود

حشره با تغذیه از شیره گیاهی باعث ایجاد نوارهای سفید رنگ و پیچیده شدن گلبرگها میشود با استفاده از سموم حشره کش نفوذی ارگانوفسفره ها نظیر دیازینون 60 درصد میتوان با این آفت مبارزه قطعی کرد.