گل شیپوری

نام علمی:
zantedeschia
نامهای دیگر:
نام انگلیسی:
Calla lily
خانواده:
Arum lily
اقلیم:
مرطوب
خاستگاه:
جنوب آفریقا
فصل:
بهار
رنگ بندی:

درباره گل شیپوری:


گیاهی چندساله و بسته به شرایط محل نگهداری همیشه سبز است. ارتفاع این گل از 60 سانتیمتر تا 1 متر میباشد و اندازه برگ های آن بستگی به مقدار نور دارد. این گیاه شبیه به شیپور یا قیف است. این گل را میتوان هم در آپارتمان و در گلدان و هم بیرون از خانه در باغچه و فضای سبز کاشت. گلدون شیپوری را میتوانید از فروشگاه آنلاین گل گلیتال خریداری کنید. 

شرایط خاک

این گیاه خاک کمی اسیدی دوست دارد و به زهکشی مناسب نیاز دارد و همچنین خاک این گیاه باید به گونه ای انتخاب شود که رطوبت را در خود نگه دارد و سریع خشک نشود. بنابراین برای خاک مناسب از دو قسمت پیت موس، دو قسمت خاک باغچه، یک قسمت شن یا پرلایت میتوانید استفاده کنید.

نحوه تکثیر

اصلی ترین روش تکثیر شیپوری تقسیم ریزروم گیاه است. تکثیر شیپوری در ماه های تیر و مرداد انجام میشود. 

آبیاری

لازم است سطح خاک این گیاه همیشه مرطوب باشد. همچنین توجه داشته باشید نیاز آبی گیاه در فصل زمستان که گیاه رشد کمتری دارد، کاهش پیداکرده در تابستان و بهار بیشتر است.

تابش نور

نیاز به حداقل 6 ساعت نور مستقیم خورشید دارد. البته توجه داشته باشید در فصل تابستان از قراردادن گیاه در برابر نور مستقیم آفتاب به مدت طولانی خودداری شود. شدت های کم یا خیلی زیاد نور خورشید باعث تغییر رنگ بخش های قیف مانند گل خواهد شد.

دمای مناسب

با کاهش دما به زیر 12 درجه برگسار این گیاه شروع به از بین رفتن میکند. ریزروم های این گیاه به راحتی تا دمای منفی 10 درجه سالم میماند.این گیاه به دمای بیش از 28 درجه حساس است و رشد آن متوقف میشود. محیط گرم از جمله دلایل عدم گلدهی این گیاه است

چگونه میتوان گل شیپوری را تقویت نمود؟

برای رشد بهتر لازم است هر دو هفته یکبار گیاه را با کودهای مخصوص گیاهان گلدار و آپارتمانی تغذیه نمود.