گوشواره ای

نام علمی:
Calceolaria herbeohybrida
نامهای دیگر:
کالسئولاریا،کفشک،گوشی،جیبی،کیفی،فوشیا
نام انگلیسی:
Slipper plant
خانواده:
scrophulariaceae
اقلیم:
خاستگاه:
آمریکای جنوبی(شیلی و پرو)
فصل:
بهار،تابستان،زمستان
رنگ بندی:

درباره گوشواره ای:


برگ های این گیاه تخم مرغی و پهن وکرک دار به طول 8 تا 12 سانتیمتر بوده که به صورت متقابل روی ساقه قرار گرفته اند. جهت خرید گلدان گوشواره ای به گلیتال مراجعه کنید.

متوسط عمر گوشواره ای


گیاه گونه های دوساله و دائمی دارد ولی بیشتر گونه یک ساله آن کشت میشود. در ایران گونه ای بیشتر برای گلدان کاشته میشود c.herbeohybrida نام دارد.

شرایط خاک

خاک مناسب برای نهال های گلدانی مخلوطی از خاک باغچه ای شن دار به همراه کود حیوانی تجزیه شده است.

نحوه تکثیر

نحوه تکثیر با بذر است. برای گلدهی در بهار بذرها در شهریور و برای گلدهی در زمستان در اوایل مرداد و برای گلدهی در تابستان در اواسط فروردین کاشت میشوند.

آبیاری

در اوایل بهار گیاه خودتون سعی کنید هر 2 بار در هفته آبیاری کنید و همچنین در فصل سرد سال هرماه 2 بارکفایت میکند. ریشه های گوشواره ای ضعیف بوده و آبیاری بیش از حدبه آنها آسیب میرساند. وقتی سطح گلدان خشک شد باید آبیاری شود.

هرس کردن

برای اینکه این گیاه را تشویق به گلدهی مجدد کنیم پس از اتمام دوران گلدهی حتما شاخه گیاه رو سرزنی کنید و اجازه دهید گیاه مدتی استراحت کند.

تابش نور

در زمستان نور کامل لازم دارد و در تابستان جهت کنترل دما و نیز جلوگیری از ریزش گل ها، شدت نور باید کم شود.

دمای مناسب

ازنظر دما در روز به 18 درجه سانتیگراد و در شب به 10 تا 16 درجه سانتیگراد نیاز دارد.

رطوبت

رطوبت هوا به شاداب ماندن گیاه کمک میکند. بنابراین میتوانید یک زیر گلدانی را پراز سنگ ریزه کرده و سپس تا نیمه دیواره آن را آب ریخته و گلدان را بر روی آن گذاشت. مراقب باشید که انتهای گلدان گیاه با آب موجوددر داخل زیرگلدانی در تماس نباشد حرارت محیط موجب تبخیر تدریجی آب و تامین رطوبت موردنیاز گیاه خواهد شد.

چگونه میتوان گوشواره ای را تقویت نمود؟

میتوانید درفصل های گرم سال 2 هفته یکبار و در فصل سرد هر ماه یکبار از کود کامل استفاده کنید.

گوشواره ای ممکن است دچار این آفت ها شود

شما باید به شته ها که بزرگترین دشمن این گیاه هستند توجه کنید چون میتوانند در مدت زمان کوتاهی به یک اپیدمی تبدیل شوند. کپک قارچی خاکستری، مگس سفید و کنه تار عنکبوتی هم میتوانند مشکل ساز باشند.