بنت قنسول

نام علمی:
Euphorbia palcherrima
نامهای دیگر:
گل کریسمس، ستاره کریسمس
نام انگلیسی:
Poinsettia
خانواده:
Euphorbia
اقلیم:
سرد و مرطوب
خاستگاه:
فصل:
زمستان و بهار
رنگ بندی:

درباره بنت قنسول:


وقتی به روزهای پایانی پاییز نزدیک‌تر می‌شوید، در هرجایی بنت قنسول را خواهید دید.  این گل‌های زیبا و درشت نماد کریسمس هستند و در منازل مسیحیان در ایام نزدیک سال نو میلادی، به وفور یافت می‌شوند. مهم‌ترین عوامل در نگهداری بنت قنسول سالم و سرحال در این مقاله آورده شده است. با مطالعه این مقاله و شرایط نگهداری بنت قنسول آشنا خواهید شد. جهت خرید گلدان بنت قنسول می‌توانید آن را به صورت اینترنتی از وبسایت گلیتال سفارش دهید.

متوسط عمر بنت قنسول

 با توجه به اینکه چگونه از این گلدان زیر مراقبت می‌کنید، شما می‌تواند عمر طولانی یا کم داشته باشد. این گیاه می‌تواند در تمام طول سال شاداب بماند، اما گل‌های آن تا چندین هفته پس از آغاز زمستان رنگین می‌مانند و پس از آن رنگدانه‌های خود را از دست داده، سبز می‌شوند.

شرایط خاک

خاک مناسب بنت قنسول باید کاملا ارگانیک و سبک باشد. خاک سبک با مقداری پیت بسیار مناسب است. تعویض خاک در پایان تابستان بسیار توصیه می‌شود. گیاه را از گلدان خارج کنید. به آرامی خاک را از ریشه‌ها پاک کنید و سپس آن را در گلدانی با ارتفاع برابر با گلدان قبلی قرار دهید.

آبیاری

 بنت قنسول آب فراوان دوست دارد و در هر مرتبه میزان زیادی آب نیاز دارد. به این گیاه هر روز یک دوم لیوان آب بدهید و هر هفته یک مرتبه گیاه خود را سیراب کنید. زمانی که گل‌ها خشک می‌شوند و فصل گل‌دهی گیاه تمام می‌شود، میزان آب را کم کنیم اما اجازه نداد سطح خاک کامل خشک شود. کم آبی را تا اوایل بهار یا اواخر فروردین ماه ادامه دهید و پس از آن به روال سابق به گلدان آب بدهید.

هرس کردن

 پس از ایام اوج گل‌دهی که معمولاً در اوایل زمستان است، گیاه گل‌های خود را از دست میدهد تا اوایل بهار مجدداً شروع به رشد کند. در زمستان گل‌های خشک شده را بچینید و در بهار تمامی شاخه‌ها را از ارتفاع ۱۵ سانتی متر کوتاه کنید و اجازه دهید گیاه شما پس از هرس کردن با نور و آب زیاد از خواب زمستانی بیدار شود. بعد از کمی رشد، نوک برگ‌ها را دوباره بچینید تا گیاه به جوانه زدن تشویق شود.

تابش نور

 به طور کلی بنت قنسول نور زیاد را دوست دارد. فضای مناسب برای آن در آغاز زمستان پشت پنجره اتاقی که نورگیر باشد است. پس از پایان گل‌دهی باید آن را به فضای تاریک منتقل کنید. در اوایل بهار گیاه را دوباره به فضای کنونی برگردانید. بعضی از مردم در تابستان آن را به بیرون از منزل و یا باغچه منتقل می‌کنند. هر دو شرایط برای بنت قنسول مطلوب است

دمای مناسب

این گیاه به هوای خنک علاقه بیشتری دارد. بهترین شرایط برای گلدان شما دمای ۱۸ تا ۲۱ درجه در روز و ۱۳ تا ۱۶ درجه در شب است. هوای گرم تر منجر به پژمردن برگ و گل و هوای سردتر از این مقدار باعث ریختن برگ‌ها می‌شود.

 

رطوبت

بنت قنسول فضای مرطوب را دوست دارد. دستگاه‌های بخور خانگی معمولا این رطوبت را برای گل شما تامین می‌کنند. برای دریافت بهتر می‌توان آن را در کنار گیاهان آپارتمانی دیگر نگهداری کنید. در اواسط پاییز و شروع فصل دوم سال، رطوبت فضا را بیشتر کنید. این کار به شکوفه دادن دوباره کمک می‌کند.

چگونه میتوان بنت قنسول را تقویت نمود؟

وقتی گیاه گل دارد، به هیچ عنوان به آن پودر یا مواد مغذی ندهید. پس از تعطیلات یا فصل دوم سال می‌توانید این کار را انجام دهید. با کودهای مایع یا جامد مناسب گیاهان آپارتمانی، بنت قنسول به خوبی تغذیه می‌شود. اضافه کردن کود به خاک در هر دو روز یک مرتبه انجام می‌شود. پس از ۶ الی ۸ هفته گیاه از خواب زمستانی بیدار می‌شود و مجددا به رشد خود ادامه می‌دهد.

بنت قنسول ممکن است دچار این آفت ها شود

پشه سفید رایج‌ترین آفتیست چند سالی است گریبانگیر ایران، به خصوص پارک‌های تهران شده است. این آفت قابل انتقال به گل‌های باغچه ای مرسوم مانند داوودی و گل ناز است. پشه ناقل روی ساقه‌ها تخم می‌گذارد و پنج تا هفت روز بعد لاروها  از تخم بیرون می‌آیند و می‌توانند پرواز کنند. کنترل این آفت بسیار سخت است. پس بهتر است پیش از خرید،  حتما گیاه کامل را وارسی کنید. برای این آفت سم‌های مختلفی در بازار موجود است، اما به نظر می‌رسد که خلاص شدن از دست گلدان بهترین استراتژی در این شرایط باشد.