اسپاتی فیلوم

نام علمی:
Spathiphyllum wallissi
نامهای دیگر:
spathe flower، برگ قاشقی، گل چمچمه ای، سوسن صلح
نام انگلیسی:
Peace lily
خانواده:
Araceae
اقلیم:
گرمسیری
خاستگاه:
کلمبیا
فصل:
اواخر زمستان و در طی فصل بهار و تابستان
رنگ بندی:

درباره اسپاتی فیلوم:


اسپاتی فیلوم گیاهی به دلیل تصفیه کننده بودن هوا و مقاوم بودن به نور کم، مناسب برای اداره جات و بانک ها و منازل می باشد. قادر است فرمالدیید، بنزن، متیل، تولوین، استون و مونوکسید کربن هوا را تصویه کند. برای آگاهی از شرایط نگهداری این گیاه زینتی با گل پدیا همراه باشید. جهت خرید اینترنتی گل اسپاتی فیلوم به گلیتال مراجعه کنید. 

متوسط عمر اسپاتی فیلوم

عمر نسبتا طولانی از 4 تا 10 هفته دارد.

شرایط خاک

 بهترین ترکیب، ترکیبی از پیت، ماسه و خاکبرگ پوسیده و خاک باغچه است PH خاک گلدان باید خاکی سبک با زهکشی عالی و غنی از مواد غذایی و همچنین کمی اسیدی باشد.

نحوه تکثیر

برای تکثیر اسپاتی فیلوم کافیست تا پاجوش هایی که در کنار ساقه های بزرگ در آمده اند را جدا کنید. برای این کار ابتدا خوب ساقه گیاه را خیس کنید و سپس به آرامی پاچوش هایی که حداقل 3-4 برگ دارند را جدا کرده و در گلدانی جدا بکارید. بهتر است زمانی که قصد دارید گلدان را تعویض کنید عمل تکثیر را نیز انجام دهید تا به گیاه استرس وارد نشود.

آبیاری

نیاز آبی گل اسپاتی فیلوم تقریباً بالا است و لازم است در حد فاصل دو آبیاری، خاک همچنان مرطوب و نمدار باشد.اغلب آبیاری هفته ای دو مرتبه برای گلدان اسپاتی فیلوم کافی است.

تابش نور

به نور متوسط و غیر مستقیم خورشید در طول روز نیاز داره. آن را در جایی قرار دهید که نور کافی داشته باشه. با نور کم رشد میکنه ولی گیاه ضعیف میشه!!!

دمای مناسب

بهترین دما برای رشد این گیاه بین 20-26 سانتی گراد می باشد.

رطوبت

انجام روزانه عمل مه پاشی برای گیاه بسیار مفید بوده، رطوبت نسبی ۴۰% یا بالاتر هوا مناسب می باشد.

چگونه میتوان اسپاتی فیلوم را تقویت نمود؟

در فصل بهار و تابستان می توانید این گیاه را با کود ترکیبی نیتروژن، فسفر و پتاسیم تغذیه کنید. فاصله بین کود دهی باید 10-14 روز باشد.

اسپاتی فیلوم ممکن است دچار این آفت ها شود

آفت هایی نظیر شته، کنه تارعنکبوتی، حشرات سپردار از جمله آفاتی هستند که به گل اسپاتی فیلوم حمله می کنند. بیماری قارچی و پوسیدگی ریشه ناشی از قارچها، که موجب زرد شدن برگها بخصوص برگهای پایین گیاه نزدیک به ریشه می‌شود و گاهی با پژمردگی گیاه نیز همراه است، از دیگر افات مهم این گیاه است.