شمعدانی

نام علمی:
Pelargonium hortom
نامهای دیگر:
Pelargonium
نام انگلیسی:
Geranium
خانواده:
Geraniaceae
اقلیم:
گرم و خشک
خاستگاه:
شرق مدیترانه
فصل:
تابستان
رنگ بندی:

درباره شمعدانی:


گل شمعدانی یادآور خانه‌های قدیمی در دهه‌های پیش است. حس و حالی نوستالژیک که شما را به خانه پدربزرگ و دور حوض آب می‌برد. یا گلدان‌های کوچک با گل‌های قرمز و صورتی در دو طرف پله‌های حیاط را به یادتان می‌آورد.  این گل زیبا از سال‌های دور در ایران مورد توجه قرار گرفته است و هنوز هم طرفداران خاص خود را دارد. با رعایت نکات مهم در نگهداری این گیاه می‌توانید گلدانی چهار فصل و پرگل داشته باشید.
 برای خرید گل شمعدانی با کیفیت می‌توانید به وبسایت گلیتال مراجعه کنید و از قسمت خرید گلدان، گلدان شمعدانی را انتخاب نمایید و آن را به صورت آنلاین سفارش دهید.  گلدان زیبای شما در زمان معین شده توسط شما، به شما و یا مخاطب تان خواهد رسید.
 

شرایط خاک

خاک مناسب شمعدانی خاک باغچه است. خاک سنگین با تراکم بالا که مانع جریان زیاد هوا می‌شود. به این خاک باید کمی کود خشک یا پوسیده و ماسه اضافه کرد. برای تعویض خاک، گل را از گلدان جدا کنید و به همان شکل به گلدانی کمی بزرگتر منتقل کنید و به آن خاک گفته شده را اضافه کنید.

نحوه تکثیر

شمعدانی به راحتی تکثیر می‌شود. قلمه زدن رایج‌ترین روش تکثیر گل شمعدانی است. یک ساقه تنومند (سبز)   را انتخاب کنید و آن را جدا کنید. ساقه را به صورت صاف از زیر یکی از گره‌ها ببرید و آن را در آب قرار دهید. چند روز بعد شمعدانی ریشه خواهد داد. می‌توانید آن را در گلدان با خاک مناسب شمعدانی قرار دهید و شاهد رشد آن باشید.

آبیاری

 به طور معمول یک یا دو روز در میان به شمعدانی آب بدهید. آب مورد نیاز شمعدانی در حدی است که کل سطح خاک مرطوب شود. این گیاه به خوبی آب را جذب می‌کند، اما برای اینکه مطمئن شوید گیاه به آبیاری نیاز دارد سطح خاک را بررسی کنید. سطح کاملا خشک نشان از رسیدن زمان آبیاری دارد. در زمان گل‌دهی و روزهای گرم، آب بیشتری به گیاه بدهید.

تابش نور

همانطور که می‌دانید شمعدانی گل داخل حیاط و باغچه است و نور کاملا مستقیم نیاز دارد. این گیاه از نور آفتاب بهاری لذت می‌برد اما ممکن است در روزهای گرم تابستان در زیر آفتاب مستقیم آسیب ببیند. در این حالت می‌توانید آن را در جای کم نورتر در حیاط نگه دارید. البته قرار دادن گل در سایه از گل‌دهی آن جلوگیری می کند.

دمای مناسب

شمعدانی گل مقاومی است. با این که می‌توان آن را در روزهای گرم تابستان در بیرون از منزل نگهداری کرد، اما دمای مناسب شمعدانی ۱۲ الی ۱۶ درجه سانتیگراد و دمای بدون تغییرات زیاد است.

چگونه میتوان شمعدانی را تقویت نمود؟

شمعدانی در فصل گل‌دهی نیاز به کود مایع به صورت یک قاشق غذاخوری در یک لیتر آب دارد. می‌توانید از آب دارای کود برای آبیاری گیاه استفاده کنید. پس از ریختن گل‌ها و شروع فصل سرما، نیازی به کوددهی نیست.

شمعدانی ممکن است دچار این آفت ها شود

رایج‌ترین آفت شمعدانی علف هرز است. رشد علف‌های هرز در گلدان نشان از کمبود رطوبت خاک دارند. اگر آبیاری را به موقع انجام دهید، از شر علف هرز در امان خواهید بود.