پدیلانتوس

نام علمی:
Euphorbia tithymaloides
نامهای دیگر:
ستون فقرات شیطان،گیاه زیگزاگ
نام انگلیسی:
Devil's backbone, Zigzag plant
خانواده:
Euphorbiaceae
اقلیم:
خنک
خاستگاه:
مکزیک و آمریکای مرکزی
فصل:
اوایل بهار و تابستان
رنگ بندی:

درباره پدیلانتوس:


پیدلانتوس گیاهی آپارتمانی با نگهداری نسبتا آسان که انواع مختلفی دارد، بعضی از این نوع گیاه برگ های سبز رنگ دارند، و بعضی هم ابلق هستند و در بعضی دیگر رگه های صورتی رنگ دیده میشود. فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال امکان خرید اینترنتی گلدان پدیلانتوس را برای شما فراهم کرده است. 

شرایط خاک

مناسب‌ترین خاک برای پدیلانتوس ترکیب خاک ماسه، پرلیت، کوکوپیت و پیت ماس است. برای این گیاه خاک کاکتوس‌ها هم مناسب است چراکه دارای زهکش مناسبی بوده و آب را بهتر از خود عبور می‌دهد. یک نکته  را فراموش نکنید، می‌توانید برای جلوگیری از ایجاد قارچ‌ها کمی پودر دارچین داخل خاک گیاه بریزید. 

نحوه تکثیر

تکثیر از طریق قلمه متداول ترین روش است، قلمه هایی به طول 12-15 سانتی متر تهیه کنید.

آبیاری

زمانی که می‌خواهید پدیلانتوس را آبیاری کنید، یادتان باشد تا زمانی که خاک این گیاه خشک نشده این کار را انجام ندهید. این گیاه به آبیاری زیاد حساسیت داشته و به اصطلاح دچار سبز خشکی خواهد شد، یعنی گیاه زمانی که برگ‌هایش کاملاً سبز هستند خشک می‌شود.

تابش نور

پدیلانتوس به محیط کاملا روشن نیاز دارد و باید دور از تابش آفتاب قرار گیرد. اگر اشعه آفتاب به این گیاه بتابد برگ ها می سوزد و ریزش پیدا می کند. کم بود نور هم باعث بلند شدن و نافرم شدن شاخه ها می شود و فاصله برگ ها از هم بیش از حد شده و حالت بی رنگی به خود می گیرد.

دمای مناسب

حداقل دمایی که می تواند تحمل کند 7-10 درجه است اما بهتر است که دما از 12-13 درجه کاهش پیدا نکند چون در این صورت به گیاه صدمه وارد می‌شود.

رطوبت

رطوبت برای این گیاه بسیار لذت بخش است، با آنکه دمای معمولی اتاق برای رشد گیاه کافی است، اما لازم است بدانید فضایی مانند گلخانه و یا پاسیو برای این گیاه بسیار مناسب تر خواهد بود، و در واقع در چنین فضایی گیاه دارای رشد بسیار بهتری خواهد بود. 
 

چگونه میتوان پدیلانتوس را تقویت نمود؟

برای رشد و تغذیه ی بهتر این گیاه از کودهای کامل ماهی یک بار در فصل رشد یعنی بهار و تابستان استفاده کنید.

پدیلانتوس ممکن است دچار این آفت ها شود

این گیاه  آفت و بیماری خاصی ندارد گاهی اوقات شته، شپش و کنه تار عنکبوتی گیاه را درگیر می کند. ولی بطور کلی آبیاری و سرمای بیش از اندازه موجب پوسیدگی ساقه و ریشه می باشد که با کاهش دفعات آبیاری و افزایش دمای محیط مشکل را می توان رفع کرد. در صورت وجود تعداد زیاد برگ  در ساقه ها ، ساقه های بی برگ را هرس نمایید تا گیاه فرم طبیعی خود را حفظ نماید.