آنتریوم

نام علمی:
Anthurium andraeanum
نامهای دیگر:
گل فلامینگو، گل دُم دار، برگ توری
نام انگلیسی:
Anthurium
خانواده:
Araceae
اقلیم:
گرم و شرجی
خاستگاه:
مکزیک، آرژانتین، کارائیب
فصل:
چهار فصل
رنگ بندی:

درباره آنتریوم:


آنتریوم گیاه مشهوری در سطح جهان است. این گیاه هوا را از ذرات معلق و بسیاری مواد مضر پاک می‌کند و در مطالعات هوای پاک ناسا، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. برای نگهداری این گیاه بومی آمریکا به نکاتی که در ادامه آورده می‌شود توجه کنید. شما می‌توانید گلدان آنتریوم را از فروشگاه اینترنتی گلیتال خریداری کنید. گلدان آنتریوم خریداری شده با کیفیت بالا و درست مشابه تصویر به دست شما و یا مخاطبتان خواهد رسید.

متوسط عمر آنتریوم

 آنتریوم یکی از بادوام‌ترین گیاهان است و به خاطر کیفیت و بافت ویژه برگ‌ها و گل می‌توانید مدت زیادی از آن مراقبت کنید. در صورت رعایت شرایط نگهداری آنتوریوم این گیاه به صورت چهار فصل سالم و سرحال می‌ماند و می‌تواند گل‌هایی با عمر دو تا سه ماه داشته باشد.

شرایط خاک

 آنتریوم در انواع خاک از خاک سنگین گرفته تا ماسه سبک رشد می‌کند. اما خاک مناسب آن خاک کاملا ارگانیک با قابلیت جریان آب و زهکشی بالاست. خاک با زهکشی بالا برای رشد ریشه‌ها بسیار ضروری است. این گیاه باید حداقل در گلدانی با ارتفاع ۲۰ سانتیمتر کاشته شود تا بهترین رشد را از خود نشان دهد. فقط توجه داشته باشید که گل در عمق بیش از ۵ سانتی‌متر کاشته نشود. بهتر است گلدان آنتریوم پیت نیز داشته باشد.

نحوه تکثیر

 تکثیر آنتوریوم به دو روش بسیار رایج انجام می‌پذیرد؛ یکی قلمه زنی و دیگری کاشت بذر. برای قلمه زدن، یکی از ساقه‌هایی که به اندازه کافی بزرگ شده است و ظاهر چوبی دارد را انتخاب کنید و تاج آن را با یک چاقوی تیز ببرید و آن را در گلدانی مجزا با خاک مناسب آنتریوم قرار دهید. قسمت باقیمانده روی گیاه مادر مجددا جوانه خواهد زد و گیاه فرزند نیز پس از چند روز ریشه می‌دهد و به گیاه جوان دیگری تبدیل می‌شود.

آبیاری

 آنتریوم به نصف لیوان آب در هر دو یا سه روز احتیاج دارد. زمان دادن آب مورد نیاز آنتریوم را می‌توان از خشک شدن سطح خاک تشخیص داد. بهترین زمان آبیاری زمان خشکی کامل سطح خاک است. البته آب دادن زیاد به گیاه آسیب می‌زند و باعث گندیدن ریشه و زردی برگ‌ها می‌شود. در زمان خواب زمستانی گیاه می‌توانید آب دادن را تا یک بار در هفته کاهش دهید.

تابش نور

 آنتریوم مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی به نور نسبتا زیاد احتیاج دارد اما نور مستقیم به او آسیب می‌زند. بهترین جا اتاقی است که دارای یک پنجره باشد. در اوایل زمستان ۴ تا ۶ هفته به گیاه استراحت دهید. به این صورت که آن را به جایی کم نور منتقل کنید و اجازه دهید گیاه شما در آرامش به خواب زمستانی برود.

دمای مناسب

آنتریوم در دمای روز ۲۱ تا ۲۳ درجه و دمای شب ۴ تا ۱۰ درجه سانتیگراد بهترین رشد و گل‌دهی را خواهد داشت. در زمانی که گل به خواب زمستانی می‌رود، دما را حدود ۱۵ درجه سانتیگراد ثابت نگه دارید تا گل شما راحت‌تر استراحت کند.

چگونه میتوان آنتریوم را تقویت نمود؟

آنتریوم معمولاً نیازی به کود و تغذیه جدا ندارد. اما اگر از هر کودی استفاده می‌کنید، غلظت آن را به یک‌چهارم غلظت مناسب سایر گیاهان برسانید و هر سه الی چهار ماه یک مرتبه به گیاه کودک بدهید. در فصل گل‌دهی و هنگامی که آنتریوم پر از غنچه است، کود حاوی فسفر بالا بسیار پیشنهاد می‌شود. 

آنتریوم ممکن است دچار این آفت ها شود

 کرم‌های تنه خوار، شته، تریپسو علف هرز آفات رایج این گیاه و سایر گیاهان گرمسیری هستند. شروع درمان آنتریوم با شناخت آفتی که به گیاه حمله کرده است، آغاز می‌شود. سپس با توجه به نوع آفت، درمان خاص و فوری تجویز می‌گردد. کرم‌های تنه خوار که با خوردن ساقه گیاه به آن آسیب می‌زنند، شهدی شیرین بر جای می‌گذارند که مورچه‌ها را به سمت گیاه می‌کشد. همه آفات زنده با مکیدن مایع داخل ساقه و برگ منجر به مرگ گیاه می‌شوند. یکی از راه‌های کنترل آفات آنتریوم شست و شوی کامل گیاه و پاکسازی آن و سپس اسپری کردن روغن یا آب صابون با ph خنثی است. از سم‌های موجود در بازار مخصوص گل داوودی نیز می‌توانید در مرحله بعد استفاده کنید.