آئونیوم

نام علمی:
Aeonium
نامهای دیگر:
ناز بشقابی یا گل بشقابی
نام انگلیسی:
Tree houseleek
خانواده:
Crassulaceae
اقلیم:
خاستگاه:
بومی شمال و شرق آفریقا
فصل:
بهار تا اوایل پاییز
رنگ بندی:

درباره آئونیوم:


برگهای رنگی زیبا و باریک متعدد که در سر شاخه به صورت دایره ای شکل در کنار یکدیگر قرار گرفته اند دلیل محبوبیت آن رنگ بسیار جالب برگسار بالغ آن است که بنفش بسیار تیره است که گاهی مشکی به نظر میرسد. برای خرید اینترنتی گلدان آئونیوم به گلیتال مراجعه کنید. 

شرایط خاک

آئونیوم خاک سبک با زهکش بالا میخواد دو قسمت شن +یک قسمت پیت ماس برای این گیاه مناسب است. گلدانهای سفالی به دلیل تهویه بهتر خاک برای این گیاه مناسب تر از گلدانهای پلاستیکی و یا فلزی است تا زمانی که خاک زهکش خوبی داشته باشد این گیاه سالمتر است. هر مقدار خاک غنی باشد اما در ابیاری زیاده روی شود و یا بافت خاک سنگین باشد و مانده ابی ایجاد شود گیاه از بین میرود.

نحوه تکثیر

از طریق کاشت بذر در اوایل بهار و یا از طریق قلمه ساقه ( 4 تا 7 سانت از انتهای ساقه را بریده و در هورمون ریشه زایی قرار دهید سپس در مخلوطی از پیت ماس و ماسه بکارید.)

آبیاری

آئونیوم به اب کمی نیاز دارند برای رشد بهتر گیاه در فصل رشد هر زمان سطح خاک و همچنین سطوح زیرین خاک تا عمق ۱تا۲سانت خشک شد گیاه را اب دهید در فصل سرد آئونیوم به اب کمی نیاز دارد.البته ابیاری واریته های مختلف فرق دارد. به این معنی که نمونه های کوچک اندام و بدون ساقه را گاهی باید در طی رکود و فصل سرد ابیاری منظم کرد تا خاک خشک نشود اما نمونه های ساقه دار که شبیه درختچه رشد میکنند را میتوان کمتر اب داد به نحوی که خاک تا حد زیادی خشک شود. که البته این مسئله موجب چروکیدگی برگسار و همچنین ریزش برخی از برگهای ان خواهد شد اما اگر چنین عمل نشود و ابیاری گیاه ادامه یاید از انجا که گیاه در حالت رکود است و ابی مصرف نمیکند احتمال پوسیدگی ریشه افزایش می یابد از اب ولرم برای آبیاری استفاده کنید.

تابش نور

آئونیوم در مکانهای با افتاب مستقیم و همچنین نیم سایه رشد میکند به طور کلی انواع آئونیوم ها که برگهای سبز دارند در مکانهایی نیم سایه بهتر رشد میکنند و واریته هایی که رنگ بنفش دارند افتاب مستقبم را میپسندند البته در روزهای گرم تابستان و بخصوص در بعد از ظهر بهتر است که این گیاهان در معرض اشعه مستقیم و سوزان افتاب قرار نگیرد و در غیر اینصورت نوک و حاشیه برگهای گیاه خواهد سوخت. از طرفی نور مستقیم افتاب در طی ماههای سرد زمستان و یا مواقعی که دما حدود ۲۵درجه و کمتر است به رشد این گیاه کمک میکند.

دمای مناسب

این گیاه زینتی در دمای 18 تا 24 درجه سانتی گراد رشد خوبی دارد. گرچه بهتر است در فصول سرد سال و زمان استراحت گیاه آن را به مکانی با دمای نزدیک به 10 درجه سانتی گراد قرار دهید تا پس از یک دوره استراحت کامل رشد گیاه بهتر شود.

چگونه میتوان آئونیوم را تقویت نمود؟

در مورد کوددهی این گیاه نیاز به کوددهی زیادی نداره و ماهی یکبار در فصل رشد از بهار تا اول پاییز با کودهایی که پتاسیم، فسفر و نیتروژن یکسان دارد استفاده کنید. این گیاه نیاز هر ساله به تعویض گلدان ندارد و هر چند سال یکبار با توجه به میزان رشد گیاه و کوچک شدن گلدان نسبت به تعویض اقدام کنید.

آئونیوم ممکن است دچار این آفت ها شود

از آفات رایج این گیاه شپشک ارد الود است. از بیماریها میتوان به پوسیدگی ریشه اشاره کرد که در اثر ابیاری زیاد، خاک سنگین، زهکش نامناسب، یا مانده آبی در خاک ایجاد میشود.