کوردیلین

نام علمی:
Cordyline terminalis
نامهای دیگر:
اژدهای آتشین، کوردلاین
نام انگلیسی:
Cordyline
خانواده:
Asparagaceae
اقلیم:
گرم و مرطوب
خاستگاه:
جنوب شرقی آسیا
فصل:
اواسط پاییز تا اواسط بهار
رنگ بندی:

درباره کوردیلین:


گیاه کوردیلین دارای 15 گونه متفاوت است، این گیاه از دسته گیاهان همیشه‌ سبز است که دارای برگ‌های بسیار زیبایی است.  کوردیلین دارای برگ‌هایی نیزه‌ای شکل و سبز تیره است که حاشیه‌ای قرمز رنگ برگ‌ها را احاطه کرده است. نگهداری کوردیلین در آپارتمان شرایط ویژه خود را می‌طلبد، بنابراین اگر از دسته کسانی هستید که وقت کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، توصیه می‌کنیم برای نگهداری گیاه در خانه از گل های دیگر استفاده کنید نه کوردیلین. اگر هم به گیاه و مراقبت از گلدان علاقه دارید، جهت خرید اینترنتی گیاه کوردیلین به گلیتال مراجعه کنید. 

شرایط خاک

باید زهکش خوبی داشته باشد تا از غرقابی شدن بستر جلوگیری شود می‌توان از مخلوط پیت ماس + شن یا کوکوپیت + پرلایت استفاده کرد.

نحوه تکثیر

تقسیم ساقه های زیرزمینی و کاشت انها در گلدان های جدید، زدن قلمه انتهایی همراه با چند برگ.

آبیاری

همیشه بین دو آبیاری خاک خشک شود. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه در نتیجه زردی و سیاهی برگ می شود.

تابش نور

کوردیلین در مکانی که نیمه سایه است تا مکان پر نو و روشن به خوبی رشد می‌کند اما تابش نور مستقیم بخصوص در روزهای که دمای هوا بالا است به برگ آسیب می‌رساند.

دمای مناسب

دمای موردنیاز کوردیلین ۱۸ تا ۲۱ درجه است، اگر دمای هوا زیر 13 درجه باشد برگ‌ها خواهند پوسید و درنهایت گیاه شما از بین خواهد رفت! اگر دمای هوا نیز از 24 درجه بالاتر رفت بهتر است مرتب غبار پاشی کنید اما این کار زیر نور آفتاب به‌هیچ‌عنوان نباید انجام شود.

رطوبت

در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یکبار غبارپاشی لازم است، هرگز در افتاب غبارپاشی نکنید بهتر است برای آن جزیره درست کنید تا همیشه رطوبت پایدار داشته باشد.
 

چگونه میتوان کوردیلین را تقویت نمود؟

ریز و کوچک شدن برگها نشانه کمبود مواد غذایی است که در این صورت می‌توان هر سه ماه یکبار از کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی همانند فرمول ۱۰-۱۰-۱۰  استفاده کرد. در طی ماه های زمستان این گیاه را کود ندهید.

کوردیلین ممکن است دچار این آفت ها شود

اگر برگ‌های گیاه زرد شد، فعالیت کنه تارعنکبوتی را برای شما نشان می‌دهد. به این گیاه شپشک آرد آلود نیز حمله خواهد کرد و می‌توان اثرات آن را در زیر برگ‌ها مشاهده کرد. یکی از آفات دیگری که ممکن است کوردیلین را تهدید کند تریپس است، رگه‌های خاکستری-نقره ای که بر روی قسمت‌هایی از گیاه مشاهده می‌شود در اثر فعالیت این آفت بر روی گیاه است. در صورت مشاهده لکه‌های آبدار بر روی برگ‌ها و پوسیدگی ساقه یقین حاصل کنید که  آفت بلایت به جان گیاهتان افتاده است، برای جلوگیری از این مشکل بهتر است به عدم خیس شدن برگسار در طی آبیاری و زهکش مناسب بستر کاشت دقت کافی داشته باشید.