آکوبا

نام علمی:
نامهای دیگر:
نام انگلیسی:
Aucuba
خانواده:
Garryaceae
اقلیم:
مرطوب
خاستگاه:
جنوب ژاپن، چین و تایوان
فصل:
رنگ بندی:

درباره آکوبا:


کوبا، درختچه‌ای همیشه سبز به طول ۵-۱ متر است که البته به عنوان گیاهی گلدانی حدود ۱۰۰-۹۰ سانتیمتر ارتفاع می‌یابد و برگ‌هایی به طول ۸-۵ سانتیمتر و عرض ۵-۲ سانتیمتر دارد. حاشیه برگ‌ها در بسیاری از ارقام صاف است و برخی ارقام حاشیه برگهایشان دندانه‌دار می‌باشد. برگ برخی از انواع این گیاه به رنگ سبز هستند، اما برخی دیگر انواع لکه‌های زرد رنگی بر روی پهنه برگ دارند که آنرا تبدیل به گیاهی بسیار زیبا کرده است. برخی از ارقام این گیاه به دلیل طرحدار و رنگین بودن برگسار شبیه برخی از انواع گیاه کروتون می‌باشند. انواع آکوبا را می توانید در گلیتال مشاهده کنید. برای خرید اینترنتی گلدان آکوبا به گلیتال مراجعه کنید. 

شرایط خاک

مناسب خاک برای این گیاه تقریبا خنثی یا به میزان بسیار اندک اسیدی بسیار لذت بخش می باشد درختچه آکوبا در اکثر خاک ها قایل رشد می باشد ولی در خاک سنگین رسی نمی توانید انتظار رشد از این گیاه رو داشته باشید چون آب رو در خودش نگه میداره و باعث پوسیدگی ریشه می شود. ریختن چیپس چوب یا همون مالچ برای حفظ رطوبت و اسیدی موندن خاک خیلی مناسبه.

نحوه تکثیر

این گیاه نر و ماده داره و برای تکثیر از بذر باید این دو کنارهم باشن تا تولید بذر بکنن ، این هم مشکلاتی داره چون گیاه حاصل از بذر شبیه به مادر نمیشه ممکنه برگهای زیباشو دیگه نداشته باشه به خاطر تفرق صفات. ولی بهترین راه قلمه هستش که در هوای خنک بهار یا برج ۱۲.

آبیاری

این گیاه تا حدودی می‌تواند خشکی را به خوبی تحمل کند، اما برای رشد بهینه نباید به گیاه خشکی داد و می‌بایست رطوبت بستر کاشت را تامین نمود. بنابراین سطح گلدان را بررسی کنید و زمانی که متوجه شدید تا حدودی رطوبت خود را از دست داده است گیاه را آبیاری نمایید. هیچ موقع نباید بستر کاشت اوکوبا خیس و غرقابی شود.

تابش نور

نیاز کمی  به نور دارد و در سایه مقاوم است. تابش نور مستقیم آفتاب بخصوص در طی روزهای گرم تابستان و یا عصر هنگام در فصل زمستان موجب سوختن و سیاه شدن برگ ها می شود و برگ های جوان به این مسئله حساس تر هستند. 

دمای مناسب

آکوبا در بازه دمایی 18-7 درجه سانتیگراد به خوبی رشد می کند و به راحتی تا منفی 15 درجه سانتیگراد را هم تحمل می کند. حتی برخی از این گیاهان تا منفی 23 درجه را هم تحمل می کنند.

چگونه میتوان آکوبا را تقویت نمود؟

برای کوددهی می‌توان یکبار در اوایل بهار، اوسط بهار و بار دیگر در اوایل تابستان از کود با فرمول ۶-۶-۱۲ استفاده کرد.

آکوبا ممکن است دچار این آفت ها شود

شته از جمله آفات این گیاه است که از شیره آن استفاده می‌کند و عسلک ترشح می‌کند که قارچ سیاه و دوده‌ای بر روی آن تجمع کرده و به ظاهر گیاه آسیب می‌رساند.