اکسالیس

نام علمی:
Oxalis regnellii
نامهای دیگر:
گل عشق، ترشک
نام انگلیسی:
False shamrock
خانواده:
oxalidaceae
اقلیم:
مرطوب و خنک
خاستگاه:
جنوب آمریکا
فصل:
اواخر بهار و اوایل تابستان
رنگ بندی:

درباره اکسالیس:


اکسالیس دارای برگ های بنفش یا سبز ساده و گاهی با مرکز ارغوانی می باشد. برخی از اقلام آن نیز دارای گل های پرگلبرگ زرد رنگ هستند. این گیاه دارای رشد سریع بوده، ولی اگر در شرایط کمبود فضا رشد آن کند می شود. این گیاه زیبا گزینه مناسبی برای آپارتمان ها می باشد. گلیتال نحوه نگهداری این گیاه زینتی را به شما آموزش می دهد.

شرایط خاک

خاک این گیاه باید خوب زهکشی و مرطوب باشد بهترین خاک مخلوطی از خاک باغچه برگ و ماسه و کود دامی میباشد.

نحوه تکثیر

به روش تقسیم ریزوم، غده و پیاز است. بعد از گذشت دوره خواب گیاه ، پیاز آن را جدا کرده و در جایی سرپوشیده و در خاکی مرطوب و حاصلخیز بکارید. زمانی که گیاه به اندازه کافی بزرگ شد آن را به بیرون منتقل کنید.

آبیاری

در فاصله بین دو آبیاری باید سطح خاک خشک شود. آبیاری زیاد و ماندن آب در خاک باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه می شود. خشکی کشیدن نیز ابتدا باعث سوختگی و خشکی نوک و حاشیه برگ ها و پژمردگی گیاه می شود. با کم شدن دما، نیاز به آبیاری کمتری دارد و نیاز غبارپاش برای ایجاد رطوبت ندارد.

تابش نور

شرایط سایه ، نیم سایه برای رشد این گیاه مناسب است. در معرض آفتاب کامل اگر این گیاه قرار داشته باشد از بین خواهد رفت. 

دمای مناسب

دمای مطلوب آن ۱۵ درجه است و در دمای بالاتر از ۲۷ درجه وارد مرحله رکود و عدم فعالیت می شود. در روزهای گرم باید آبیاری منظم باشد تا گیاه خشکی نکشد. در هوای سرد آبیاری زیاد و نامنظم منجر به پوسیدگی ریشه و در نهایت مرگ گیاه می شود.

چگونه میتوان اکسالیس را تقویت نمود؟

برای کوددهی می توان از کود با فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ و یا ۲۰-۲۰-۲۰ البته با نصف غلظت به شکل هر ۶-۴ هفته یکبار استفاده کرد.

اکسالیس ممکن است دچار این آفت ها شود

سفیدک (حقیقی و دروغین)، لکه سیاه و پوسیدگی ریشه از جمله بیماری های اکسالیس است. حلزون، شته و سوسک های سرخرطومی از آفاتی هستند که اکسالیس را مورد حمله قرار می دهند.