بگونیا رکس

نام علمی:
begunia rex
نامهای دیگر:
نام انگلیسی:
begunia rex
خانواده:
بگونیاسه ها
اقلیم:
نیمه گرمسیری و گرمسیری مرطوب
خاستگاه:
هیمالیا
فصل:
بهار و تابستان
رنگ بندی:

درباره بگونیا رکس:


گونیا از گروه گیاهان آپارتمانی است که برخی انواع آن همیشه سبز و برخی خزان کننده هستند و به دلیل برگ و گلهای زیبایی که دارد، بسیاری از افراد در ایران و در سراسر جهان، به نگهداری و پرورش آن علاقه‌مند هستند. در این بخش از گلیتال نحوه کاشت بگونیا و شرایط نگهداری از این گیاه در آپارتمان را به شما آموزش میدهیم. برای خرید اینترنتی بگونیا رکس به گلیتال مراجعه کنید.

شرایط خاک

خاک مناسب برای کاشت بگونیا، خاک کمی اسیدی با زهکشی مناسب است. مخلوطی از تورب، خاکبرگ نرم و ماسه برای کاشت این گیاه توصیه میشود.

نحوه تکثیر

برگهایی با عمر متوسط را انتخاب و سطح زیرین انها را روی ماسسه شسته بخوابانید و مقداری ماسه نرم روی انها بریزید، پس از مدتی برگها ریشه دار شده و گیاهان جدیدی تولید می نماید، تقسیم بوته با ریشه در موقع تعویض گلدان هم یکی دیگر از روش های ازدیاد این گیاه است.

آبیاری

این گیاه به آبیاری متوسط تا زیاد نیاز دارد. در تابستان هفته‌اي 2 بار و در زمستان هفته اي 1 بار ابیاری مناسب است. همچنین لازم به توضیح است، در زمستان سطح خاك قبل از آبياري بايد خشك شده باشد وگرنه باعث پوسيدگي غده ها مي شود.

تابش نور

در فصل تابستان اشعه مستقیم افتاب بخصوص از پشت شیشه برای آن مضر است،ولی منطقه پر نور احتیاجات نوری آن را برطرف میکند، چرخش گیاه برای استفاده هر چه بیشتر نور اتاق لازم است.

دمای مناسب

بهترین درجه حرارت برای گیاه در زمستان ۱۳ درجه و در تابستان ۱۸ درجه است. این گل در کل خنک دوست  می باشد.

رطوبت

رطوبت هوا را با تجمع گیاهان برگی و خزه مرطوب در اطراف ان تامین کنید، همینطور ساخت جزیره در زیر گلدان توصیه میشود. حتی الامکان از ابفشانی و غبارپاشی احتراز کنید.

چگونه میتوان بگونیا رکس را تقویت نمود؟

هر ۱۴ روز یکبار با محلول غذایی طبق دستور کمبود مواد غذایی را برطرف کنید،فصل بهار و تابستان احتیاجات غذایی بیشتر است.

بگونیا رکس ممکن است دچار این آفت ها شود

کنه تار عنکبوتی :

موجب پریدگی رنگ برگها و بستن تار عنکبوت در سطح زیرین برگ میشود نماند: این آفت بر روی ریشه ها فعالیت میکند و در نتیجه ان برگها کم رنگ میشود و بعد از مدتی میریزد.