کوکدما

نام علمی:
نامهای دیگر:
جنگل سیمی، توپ خزه ای
نام انگلیسی:
kokedama houseplant
خانواده:
اقلیم:
خاستگاه:
ژاپن
فصل:
چهار فصل
رنگ بندی:

درباره کوکدما:


راه‌های زیادی برای نمایش و تزیین گیاهان آپارتمانی مورد علاقه شما وجود دارد، اما کوکدما (که به اصطلاح به آن باغ سیمی یا توپ خزه ای می گویند) یکی از انواع کاشت گیاهان آپارتمانی است. این نوع باغبانی بسیار جالب است  زیرا گیاهان را در توپی از خاک که در خزه و نخ و سیم پیچیده شده، پرورش می‌دهید. با این تفاسیر ممکن است از نحوه نگهداری کوکدما اطلاعی نداشته باشید و این کار به نظرتان سخت بیاید. اما نگران نباشید. در این مقاله با شرایط نگهداری کوکدما آشنا خواهید شد. اگر با مطالعه این متن متوجه شدید که شرایط نگهداری از کوکدما را دارید، می توانید جهت خرید اینترنتی کوکدما موردنظر خود به گلیتال مراجعه کنید.

آبیاری

اولین چیزی که احتمالاً در مورد این گیاه فکر می‌کنید این است که من چگونه به کوکدما آب بدهم؟ کوکدما گلدان ندارد که در پای آن آب بریزید یا مثل بنفشه آفریقایی فیتیله ای ندارد که در آب قرار گیرد. به جای این کارها می‌توانید توپ خزه خود را در یک سطل آب با دمای اتاق به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه خیس کنید. سپس کوکدمای خود را بیرون بیاورید و بگذارید بالای سطل یا سینک تا آب از آن چکه کند.

چطور بفهمیم کوکدما به آب نیاز دارد؟ راحت‌ترین کار این است که آن را وزن کم کنید. اگر گیاه شما سنگین بود یعنی در آن آب وجود دارد. کوکدمای خشک به دلیل ساختار و جنس توپ، وزنی بسیار سبک دارد.

تابش نور

همانند کود دادن، مقدار نوری که شما برای کوکدما باید فراهم کنید، به نوع گیاه بستگی دارد. به طور کلی، گیاهان نور دوست را پشت پنجره ای نورگیر قرار دهید. البته بهتر استاز نقاط با نور مستقیم اجتناب کنید، در این صورت توپ کوکدما به سرعت خشک خواهد شد. گیاهان با نور کم نیازی به قرارگیری کنار پنجره ندارند. کوکدما را می توانید به صورت آویز استفاده کنید. اگر نمی‌خواهید توپ خزه‌ای خود را آویزان کنید، آن را بر روی یک بشقاب تزیینی و یا سینی که با دکور شما مطابقت دارند، نشان دهید.

کوکدمای خود را از جریان هوای گرم و سرد (دریچه کولر یا شوفاژ) دور نگه دارید. جریان هوای گرم یا سرد می‌تواند باعث سوختن برگ ها یا قهوه ای شدن گیاه شود. به خصوص در گیاهان حساس مثل سرخس‌ها. 

رطوبت

اکثر گیاهان آپارتمانی رطوبت بالا را می پسندند. کوکدما نیز در رطوبت بالا طراوت بیشتری خواهد داشت. 

چگونه میتوان کوکدما را تقویت نمود؟

مراقبت از کوکدما شامل کود دادن نیز می‌شود. چیزی که در مورد کود دادن ممکن است گیج کننده باشد این است که مقدار دقیق و تعریف شده ای برای کود دادن وجود ندارد. این کار کامل بستگی به این دارد که چقدر می خواید گیاهتان رشد کند. اگر از یک کود محلول در آب استفاده می‌کنید، می‌توانید آن را در آب در سطلی که برای خیس کردن کوکدمای خود استفاده می‌کنید، مخلوط کنید. متناوبا، اگر از یک کود محلول در آب استفاده کنید، می‌توانید با استفاده از مخلوط کردن برگ‌ها با یک مخلوط آب / کود، شاخ و برگ‌ها را تغذیه کنید. یعنی کود محلول در آب مخصوص برگ را به صورت غبارپاشی به آب بدهید. یا اگر از کود شیمیایی استفاده می‌کنید، آن را روی توپ کوکدما اسپری کنید. مهم نیست که چه نوع کود شیمیایی استفاده می‌کنید، اما حتما روی بسته بندی آن را مطالعه کنید و از کود مرتبط با گیاه کوکدما بهره بگیرید.