گلدان کالانکوئه

نام علمی:
Kalanchoe blossfeldiana
نامهای دیگر:
بیوه ماداگاسکار، کتی شعله ور
نام انگلیسی:
kalanchoe
خانواده:
Crassulaceae
اقلیم:
خاستگاه:
ماداگاسکار
فصل:
چهار فصل
رنگ بندی:

درباره گلدان کالانکوئه:


کالانکوئه یا کالانکوا گیاهی گلدار و بسیار مقاوم است. این گیاه زیبا توانایی ادامه حیات در فضاهای داخلی و بیرونی را دارد. جالب است بدانید که گیاه کالانکوا نوعی ساکولنت است و نگهداری از آن مانند سایر ساکولنت ها (یا کاکتوس های گوشتی) ساده است. گلدان کالانکوئه به سرعت رشد می کند و از جهت عرضی و طولی بسیار بزرگ خواهد شد. گل دهی این گلدان نیز زود به زورد اتفاق می افتد و از گل های آن حتی در بسیاری از انواع سبد گل استفاده می شود. تکثیر آن نیز بسیار ساده است. پس اگر قصد شروع نگهداری یکی از گیاهان گلدار را دارید، می توانید با خرید گلدون کالانکوا از گلیتال، این گیاه زیبا را به منزل خود دعوت کنید.

نکته مهم در نحوه نگهداری گلدان کالانکوئه این است که نگهداری از گیاه در گلدان و باغچه کاملا یکسان است. پس با رعایت نکات این مقاله، گیاه خود در بیرون از منزل یا داخل آن را به خوبی نگهداری کنید. 

* نکته: کالانکوئه یکی از اولین گیاهانیست که به فضا رفته است. در سال 1971 یک نمونه از آن به ایستگاه فضایی منتقل شد تا حیات گیاهان در خارج از زمین مورد بررسی قرار گیرد. 

متوسط عمر گلدان کالانکوئه

عمر کالانکوئه بسیار زیاد است و در صورت نگهداری مناسب، گیاهی چند ساله و بزرگ خواهد شد. 

شرایط خاک

خاک مناسب کالانکوئه ماسه است. بهترین خاک برای کالانکوا خاکی سبک و با زهکشی بالاست. در صورتی که خاک شما سنگین بود، می توانید نیمی از آن را با خاک مناسب کاکتوس جایگزین کنید. دانه های درشت سنگ و شن می توانند به خوبی هوا را در خاک به جریان بیندازند. کف گلدان را با سنگ های درشت تر و یا پوکه معدنی بپوشانید.

نحوه تکثیر

دو روش برای تکثیر کالانکوئه وجود دارد. یکی کاشت دانه و یکی تکثیر از طریق برگ است. دانه یا بذر کالانکوا را می توانید از گلفروشی ها تهیه کنید و در گلدانی کوچک در عمق 2 سانتیمتری خاکی سبک بکارید.

روش ساده برای تکثیر کالانکوئه استفاده از گیاه دیگر است. به این صورت که یک ساقه قوی و کاملا سبز اندازه 15 تا 20 سانتیمتر پیدا کنید و با یک چاقو یا قیچی تیز به صورت مورب برش بزنید. سپس تا ارتفاع 7-8 سانتیمتر از پایین ساقه کل برگ های موجود را جدا کنید. نکته بسیار مهم این است که گیاه را سه روز در جایی نسبتا تاریک قرار دهید تا جای زخم و برگ های چیده شده ترمیم یابد. سپس آن را تا جایی که برگ هایش را چیده اید در خاک مناسب کالانکوئه بکارید. اگر ساقه بلافاصله پس از چیده شدن کاشته شود، به احتمال خیلی زیاد می گندد و به ثمر نخواهد نشست. تا یک هفته پس از کاشت به گیاه آب ندهید. گیاه مادر نیز پس از یک ماه از جای ساقه قبلی جوانه های جدید خواهد زد. 

آبیاری

بهترین زمان آبیاری کالانکوئه وقتیست که سطح خاک کاملا خشک شده باشد. در صورت مشاهده خشکی سطح خاک، با توجه به اندازه گلدان خود به آن آب بدهید. بهتر است که کل آب را یک جا پای گلدان بریزید. به حدی آب بدهید که آب از زیر گلدان خارج شود. سپس بلافاصله زیر گلدانی را خالی کنید. اجازه ندهید هیچ وقت داخل زیر گلدانی آب بماند. همانقدر که آب کم موجب خشک شدن گیاه می شود، آب زیاد موجب گندیدن ریشه ها می شود. فراموش نکنید که کف گلدان چند سوراخ اضافه ایجاد کنید. 

* نکته: هیچ گاه روی برگ های گیاه آب نریزید.

هرس کردن

برگ های خشک یا زرد و گل های خشک شده را از انتهای ساقه بچینید. گیاه کالانکوئه به صورت رندوم و در زمان های نامشخص گل خواهد داد اما هرس به موقع باعث تقویت گیاه و تشویق به گل دادن می شود. 

تابش نور

نور مناسب کالانکوئه برای رشد و شادابی نور زیاد و مستقیم است. اگر روزانه هشت ساعت نور مورد نیاز کالانکوا تامین باشد، گلدان شما به راحتی به رشد خود ادامه می دهد و به گل می نشیند. اگر نور مناسب به گیاه برسد، دور برگ ها قرمز خواهد شد و این نشان از سلامت کامل گلدان شما دارد.

نکته: در تابستان از تابش مستقیم آفتاب به گیاه خودداری کنید. برگ های کالانکوئه سرشار از آب هستند و نور زیاد خورشید در تابستان موجب داغ شدن و سوختن برگ ها می شود. 

دمای مناسب

دمای مناسب برای نگهداری کالانکوا جهت زنده ماندن بالای 8 درجه سانتیگراد است. این گیاه در دمای کمتر از این میزان طی چند ساعت کاملا نابود خواهد شد. اگر گل را در باغچه کاشته اید و امکان انتقال آن به محیط منزل در زمستان را ندارید، پیش از رسیدن دما به کمتر از هشت درجه، کاملا دور آن را با پلاستیک بپوشانید. 

دمای هوا برای گلدهی کالانکوا 18 تا 29 درجه سانتیگراد است. 

رطوبت

کالانکوئه گیاهی بومی ماداگاسکار است و خواستگاه آن نواحی گرم و خشک است. به همین دلیل رطوبت زیاد را دوست ندارد و بهتر است در محیط های کمتر مرطوب نگهداری شود. 

چگونه میتوان گلدان کالانکوئه را تقویت نمود؟

وقتی کالانکوا گل دارد، زمان تقویت کردن آن است. کوددهی کالانکوئه در زمان شکوفایی گل هاست و بهترین کود برای کالانکوئه کود ارگانیک مانند کود پرندگان یا کود طبیعی است. این تقویت کننده را می توانید از تمامی گلفروشی ها تهیه کنید.

گلدان کالانکوئه ممکن است دچار این آفت ها شود

اگرچه کالانکوئه نسبتاً مقاوم به آفات است، اما این گیاه اغلب تحت‌تاثیر شته‌ها و کنه سفید مقیاس قرار می‌گیرد. شته، حشرات کوچک سبز که به تعداد خیلی زیاد دور هم جمع می‌شوند تا شیره ساقه گیاه را بخورند، این آفات در مراحل اولیه با جریان قوی آب درمان می‌شوند. کنه سفید، که به صورت توده‌های کوچک و پشمی مانند در گره ها و زیر برگ برگ‌ها ظاهر می‌شود نیز شیره گیاه را می‌مکند. در مراحل اولیه، این آفات را با پنبه آغشته شده به الکل از بین ببرید. اگر کار بیخ پیدا کرد، اسپری کردن آب صابون یا آب و روغن به گیاه، موجب از بین رفتن هر دو نوع آفت خواهد شد.