فیکوس

نام علمی:
Ficus elastica
نامهای دیگر:
انجیل، گوش فیل
نام انگلیسی:
Rubber fig
خانواده:
Moraceae
اقلیم:
گرمسیر و نیمه گرمسیری
خاستگاه:
هند و اندونزی و مناطقی از استرالیا
فصل:
بهار و تابستان
رنگ بندی:

درباره فیکوس:


در هوای آزاد ارتفاع آن به حدود ۳۰ متر میرسد، دارای شیرابه مخصوص هستند که با زخمی شدن از پوست آنها جاری میشود، گیاهی عمومی جهت نگهداری در منازل و جواب خوبی به شرایط آپارتمانی داده است، برگ ها پهن و براق و چرمی با نوک تیز به صورت متناوب در طول ساقه میرویند. برای سفارش گیاه فیکوس به گلیتال مراجعه کنید و در وقت و هزینه صرفه جویی کنید.

شرایط خاک

خاک گلدانی با مخلوطی از کمپوست و همچنین مخلوط خاک معمولی + خاکبرگ + پیت‌ماس است. برای خروج آب اضافی، خاک باید زهکشی مناسبی داشته باشد.

نحوه تکثیر

اصلی‌ترین راه تکثیر فیکوس، قلمه زدن این گیاه است. بهترین زمان برای قلمه زدن فیکوس، اواخر بهار و اوایل تابستان است.

آبیاری

لازم است در فاصله بین دو آبیاری، سطح خاک کاملا خشک شده باشد. توصیه می‌کنیم برای آبیاری گیاه از آب ولرم استفاده کنید و زمانی که دمای هوا بالاست، برگ‌ها را مه‌پاشی کنید.

تابش نور

سایه را تحمل می‌کند اما مکان روشن را ترجیح می‌دهد. همچنین گلدان حاوی این گیاه را از نور مستقیم آفتاب محافظ کنید. نور شدید موجب بی رنگ شدن برگ‌ها می‌شود. نور کم و ناکافی محیط یکی از دلایل ریزش برگ‌های گیاه است البته تغییر مکان این گیاه می‌تواند موجب ریزش برگ‌ها شود..

دمای مناسب

گرما را تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد و سرما را تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد تحمل می‌کند اما بهترین دما برای رشد آن ۲۵-۲۰ درجه سانتی‌گراد است. هوای سرد موجب قهوه‌ای شدن برگ‌ها و ریزش آنها می‌شود همچنین تغییرات ناگهانی در دمای محیط نیز موجب ریزش برگ‌ها می‌شود.

رطوبت

حداقل هفته‌ای یکبار غبار پاشی کنید، با بالا رفتن درجه حرارت در تابستان غبارپاشی را بیشتر کنید.

چگونه میتوان فیکوس را تقویت نمود؟

جهت تامین مواد غذایی گیاه را با کودهای مایع یا جامد محلول در آب هردو هفته یکبار کوددهی نمایید.

فیکوس ممکن است دچار این آفت ها شود

کنه تار عنکبوتی، شپشک، نماتد گره ریشه، تریپس، لکه برگی باکتریایی و قارچی از جمله آفاتی هستند که به این گیاه حمله می‌کنند. برای مبارزه با این آفات می‌توانید از سموم سیستماتیک استفاده کرد.