لیلیوم

نام علمی:
Lilium
نامهای دیگر:
lilly
نام انگلیسی:
Lili
خانواده:
Liliaceae
اقلیم:
نیم کره شمالی
خاستگاه:
بلغارستان، یونان، آلپاین
فصل:
بهار و اوایل تابستان
رنگ بندی:

درباره لیلیوم:


بسیاری از علاقمندان به گل و گیاه با محدودیت فضا مواجه‌اند. شما نیز ممکن است در آپارتمان زندگی کنید و یا اگر باغچه دارید، باغچه‌تان کوچک و مملو از گل باشد و جایی برای گل جدید نداشته باشید. اما مگر می‌توان در برابر زیبایی لیلیوم مقاومت کرد؟ لیلیوم یکی از مشهورترین گل‌های سراسر جهان است و به سادگی می‌توان آن را در گلدان و یا باغچه پرورش داد.

شرایط خاک

لیلیوم باید در گلدانی نسبتا بزرگ با زهکشی مناسب کاشته شود و گلدان حتما سوراخ‌های متعددی در کف خود داشته باشد. کف گلدان را لایه‌ای سنگ قرار دهید. این کار هم به جریان آب و هوا کمک می‌کند، هم با افزایش طول لیلیوم، از واژگون شدن گلدان جلوگیری می‌کند.اگر از پیاز برای کاشت لیلیوم استفاده می‌کنید، آن‌ها را با فاصله حداقل 5 سانتیمتر از هم بکارید. خاک مناسب لیلوم حاوی درصد بالایی شن و مقدار پیت است. می‌توان خاک‌های مرکب را به راحتی از گلفروشی تهیه کرد. با افزودن شن و ماسه به آن، خاک مناسب لیلوم آماده می‌شود.

آبیاری

لیلیوم را فقط زمانی آبیاری کنید که سطح خاک کاملا خشک است. بررسی را را می‌توانید هم به صورت چشمی انجام دهید و هم با لمس خاک. آبیاری کم از شکفتن غنچه‌ها جلوگیری می‌کند و آبیاری زیاد باعث گندیدن ریشه می‌شود. خاک باید مرطوب باشد اما کاملا خیس (گِل) نباشد. با این حال در زمان آبیاری گیاه را سیراب کنید.

تابش نور

لیلوم از نور زیاد لذت می‌برد. نور مناسب لیلیوم روزانه حدود 6 ساعت نور مستقیم آفتاب است. اگر بتوانید شرایطی را فراهم کنید که بالای گیاه در نور و خاک آن در سایه باشد، گل در مطلوب ترین حالت خود قرار خواهد گرفت.

دمای مناسب

لیلیوم نسبت به تغییرات دما بسیار مقاوم است. گیاه شما می‌تواند گرمای تا 32 درجه را تحمل کند و در سرمای تا صفر درجه دوام بیاورد. اما حتما نیاز دارد کع حداقل 8 هفته در دمای زیر 18 درجه سانتیگراد باشد تا بتواند به خواب زمستانی برود. این خواب برای استراحت و انرژی گرفتن گیاه بسیار حیاتی است.

رطوبت

لیلیوم به رطوبت بالای 60% نیاز دارد. اگر گیاه را در باغچه می‌کارید، در فصل تابستان با آبیاری روطانه خاک و اطراف گیاه را مرطوب نگه دارید. در روزهای بارانی رطوبت گیاه به صورت طبیعی تامین می‌شود. به همین دلیل است که در شمال کشور لیلیوم به وفور در گل‌کاری‌ها و فضاسازی‌های محیطی استفاده می‌شود. اگر لیلیوم خود را در گلدان و در منزل نگهداری می‌کنید، رطوبت مناسب لیلیوم را با دستگاه‌های بخار سرد تامین کنید.

لیلیوم ممکن است دچار این آفت ها شود

سوسک لیلیوم رایج ترین آفت لیلیوم است. این سوسک می‌تواند در چند روز تمام لیلیوم را نابود کند. بهترین راه برای کنترل این آفت، بازرسی چشمی مداوم گیاه است تا اگر آفت زنده، لارو یا قسمت آسیب دیده‌ای از گیاه را مشاهده کردید، سریعا آن را جدا کرده و از گسترش آن جلوگیری کنید. صبح خیلی زود، هنگامی که سوسک‌ها هنوز سرعت دویدن ندارند، بهترین زمان برای این کار است. اگر آفت زیاد شد، از یک متخصص برای سم مناسب کمک بگیرید.