حنا

نام علمی:
Impatiens walleriana
نامهای دیگر:
Busy lizzy, Balsam
نام انگلیسی:
Impatiens
خانواده:
Balsaminaceae
اقلیم:
خاستگاه:
کنیا تا موزامبیک
فصل:
بهار و تابستان
رنگ بندی:

درباره حنا:


گل حنا با نام‌های متعددی شناخته و در نیم کره شمالی به وفور یافت می‌شود. از جذاب ترین نکات مربوط به این گل، رنگ‌های فوق العاده متنوعی از گل است که قدرت انتخاب شما را بالا می‌برد. گل‌های با رنگ سفید، آبی، سرخ، صورتی، بنفش و ... که روی گیاهی با ارتفاع 10 سانتیمتر تا نیم متر می‌رویند. 
این گیاه از بهار تا پاییز به گل می‌نشیند و به همین دلیل باید از اواسط زمستان نسبت به کاشت آن اقدام کرد. چه بخواهید گیاه را در باغچه بکارید و چه در یک گلدان، نیاز است که کاملا با نحوه نگهداری گل حنا آشنایی داشته باشید. این مقاله شما را در مراقبت از حنا یاری خواهد کرد.

شرایط خاک


خاک مناسب گل حنا خنثی و متمایل به قلیایی است. pH خاک را بین 6 تا 6.5 درجه نگه دارید. ترکیب خاک معمولی باغچه با کودهای دامی می‌توانند ترکیب مطلوبی برای این گیاه باشد. برای تکثیر نیز خاک شامل ماسه و پیت بسیار مناسب است.

نحوه تکثیر

گل حنا را با کاشت بذر و یا قلمه زنی تکثیر کرد. همانطور که پیش تر گفته شد، نسبت به هر دو کار باید در اواسط زمستان مبادرت ورزید. برای قلمه زدن شاخه ای مقاوم به طول 5 تا 10 سانتیمتر را از گیاه جدا کنید و در خاک مذکور بکارید. با کشیدن نایلون روی گلدان به مدت یک هفته و مرطوب نگه داشتن خاک، گیاه سریعا ریشه می‌دهد و می‌توانید مراقبت‌های عمومی مناسب گل حنا را انجام دهید. 
 

آبیاری


سطح خاک را همیشه مرطوب نگه دارید اما هیچ گاه در آبیاری گل حنا آن را سیراب نکنید. میزان آب مناسب گل حنا به اندازه ای است که خاک مرطوب باشد نه اینکه به گِل تبدیل شود. سعی نکنید سر زمان بندی خاص به گیاه آب بدهید. کافیست نگاهی به گلدان بیندازید و اگر سطح خاک مرطوب بود، اطمینان حاصل کنید که گیاه شما نیاز به آبیاری ندارد. اما اگر گیاه را در فضای باز مانند باغچه می‌کارید، در روزهای آفتابی تابستان روزی یک بار به آن آب بدهید. برگ‌های جمع شده و شل و ول نیز نشان از رسیدن زمان آبیاری دارند.
 

هرس کردن

گل حنا به صورت طولی رشد نمی‌کند و رشد عرضی دارد. هرگاه دیدید گیاه شروع به رشد عرضی در سطح خاک کرد، کمی از شاخ و برگ‌های کهنه تر را هرس کنید تا گیاه انرژی گرفته و به رشد خود ادامه دهد. بیشتر از 7-10 سانتیمتر از ساقه‌ها را قطع نکنید.

تابش نور

نور مناسب حنا نور غیر مستقیم است. این گیاه سایه را ترجیح می‌دهد و در زیر تابش مستقیم آفتاب می‌سوزد. آن‌ها را در جایی مسقف بکارید یا از فیلترهایی مانند شیشه‌های رنگی و مات برای کاهش نور در بالای سر گیاه استفاده کنید. با این حال ممکن است در ساعاتی از روز خورشید مستقیما بر گل شما بتابد. در این حالت گل‌ها ظاهری پژمرده به خود می‌گیرند و پس از غروب خورشید مجدد به حال شاداب خود بر می‌گردند.
 

چگونه میتوان حنا را تقویت نمود؟

صادقانه بگوییم، برای رشد گیاه نیازی نیست خود را درگیر کود و تقویت گیاه کنید. تغذیه ارگانیک برای بسیاری از گیاهان مطلوب تر است. اما اگر به هر دلیل خاک ضعیفی دارید، به گیاه خود کودهای گرانولی بدهید.

حنا ممکن است دچار این آفت ها شود

در کنار مراقبت کامل، نیاز است گیاه را از نظر آفات نیز بررسی کنید. علف‌های هرز و شپشک‌ها و کنه جز آفات اصلی این گیاه به حساب می‌آیند. برای پیشگیری از این مشکل، خزیه‌های روی خاک و یا سطح خود خاک را همواره تمیز و خشک نگه دارید. اگر نور و رطوبت گیاه مطلوب باشد، هیچ گاه با آفت‌های رایج گل حنا مواجه نخواهید شد.