حسن یوسف

نام علمی:
Solenostemon
نامهای دیگر:
نام انگلیسی:
coleus
خانواده:
Lamiaceae
اقلیم:
گرم و مرطوب
خاستگاه:
فصل:
چهار فصل
رنگ بندی:

درباره حسن یوسف:


حسن یوسف گیاهی بی خیال و ساده است که به آسانی در هر شرایطی رشد می‌کند و به راحتی و در کمترین زمان خانواده‌ای بزرگ و پرجمعیت تشکیل می‌دهد. این گیاه در رنگ‌ها و مدل‌های بیشماری یافت می‌شود و با برگ‌هایی شبیه نعنا جز پرطرفدارترین و شناخته شده‌ترین گیاهان آپارتمانی است. با مطالعه دقیق روش نگهداری حسن یوسف می‌توانید گیاه بسیار سالمی داشته باشید. شما می‌توانید گلدان حسن یوسف را به صورت اینترنتی از وبسایت گلیتال خریداری کنید. 

شرایط خاک

پیش از انتخاب خاک مناسب حسن یوسف، گلدان مناسب را انتخاب کنید. گلدان شما باید به اندازه کافی بزرگ باشد و گیاه بتواند به راحتی ریشه بدواند. می‌‌توانید گلدان را با رنگ گیاه خود ست کنید. با توجه به اینکه شرایط نگهداری انواع حسن یوسف مشابه است، در یک گلدان می‌توان چندین نوع حسن یوسف کاشت. خاک مطلوب برای حسن یوسف خاک باغچه با زهکشی خوب است که امکان جریان آب در آن فراهم باشد.

نحوه تکثیر

 یکی از ساده‌ترین گیاهان برای تکثیر حسن یوسف است. می‌توانید برگ‌ها را جدا کنید و از هر برگ گلدانی جدید بسازید. برای داشتن گیاه جدید سالم‌تر، تاج یکی از ساقه‌های قوی گیاه را جدا کنید. آن را یک الی دو هفته در آب بگذارید. مشاهده می‌کنید که پس از ۲ تا ۳ روز گیاه شروع به ریشه زدن می‌کند. پس از زیاد شدن ریشه‌ها، گیاه خود را داخل خاک بگذارید. عمق مناسب کاشت حدود ۵ سانتیمتر است. پس از آن با انجام مراقبت‌های عمومی حسن یوسف، گیاهی تنومند خواهید داشت. 

آبیاری

 حسن یوسف خاک خیس را دوست دارد اما گل را نه. پس از مدتی نگهداری، خودتان با میزان آب مورد نیاز حسن یوسف آشنا می‌شوید. سعی کنید همواره خاک این گیاه را مرطوب نگه دارید. در ماه‌های گرم سال به گل‌هایی که در فضای بیرون از خانه نگه می‌دارید، روزی دو مرتبه آب بدهید.

تابش نور

 حسن یوسف گیاهی بسیار نور دوست است. می‌توانید آن را در نور مستقیم قرار دهید. حتی در روزهای گرم تابستان نیز آفتاب آسیبی به گیاه نخواهد زد. فقط در ساعات نزدیک ظهر، برگ‌ها ظاهر پژمرده به خود می‌گیرند. جای هیچ‌گونه نگرانی نیست. با خنک شدن هوا پس از غروب آفتاب، گیاه دوباره سرحال خواهد شد. اگر برگ‌های حسن یوسف شما سبز شده‌اند و رنگ قرمز، صورتی و یا سفید خود را از دست داده‌اند، بدین معنیست که گیاه از فقدان نور رنج می‌برد.

دمای مناسب

همانطور که گفته شد، حسن یوسف گیاهی انطباق پذیر است و به راحتی خود را با هر شرایطی وفق می‌دهد. با این حال دمای مناسب حسن یوسف برای بهترین شکل رشد و حتی گل‌دهی دمای یکنواخت ۱۵ درجه سانتی‌گراد در شب و روز است.

چگونه میتوان حسن یوسف را تقویت نمود؟

 گیاهانی که برگ رنگی دارند به تغذیه مداوم نیازمندند می‌توانید از انواع کود مایع مناسب گیاهان آپارتمانی برای تغذیه حسن یوسف استفاده کنید با توجه به اینکه این گیاه آب زیادی می‌خواهد اگر آن را در گلدان بکارید باید کود بیشتری به آن بدهید.

حسن یوسف ممکن است دچار این آفت ها شود

شته رایج‌ترین آفت حسن یوسف است. این موجود مزاحم ظاهری شبیه ساس دارد و قسمت‌های گوشتی گیاه را کاملا از بین می‌برد. اثر این حشره به صورت پوسته‌های سفید رنگ روی ساقه‌ها قابل مشاهده است. این آفت به راحتی با الکل از بین میرود. آفت دوم پشه سفید است. این پشه‌ها را می‌توان با نوار چسب پشه (چسبی زرد رنگ که پشه‌ها به آن می‌چسبند) از بین برد.
 در صورتی که علف هرز نیز در گلدان خود مشاهده می‌کنید، بدانید که رطوبت خاک کم است و باید آب دادن به گلدان را منظم‌تر انجام دهید.