پیله آ

نام علمی:
Pilea cadierei
نامهای دیگر:
نام انگلیسی:
Aluminium plant
خانواده:
urticaceae
اقلیم:
خاستگاه:
چین و ویتنام
فصل:
تابستان
رنگ بندی:

درباره پیله آ:


پیله آ گیاهی چندساله و همیشه سبز است که تا 30 سانتی متر رشد میکند.این گیاه توپی شکل زینت خاصی به محیط میدهد. علاقه مندان به گل و گیاه پیله آ را گیاهی می شناسند که نگهداری از  آن راحت و آسان است و ماهم این موضوع را قبول داریم اما به شرطی که شرایط نگهداری از آن را به خوبی بدانیم، گلیتال این شرایط را در اختیار شما قرار میدهد.

شرایط خاک

پیله آ خاکی با زهکش مناسب احتیاج دارد مثلا مخلوط یک قسمت پیت موس و یک قسمت خاک لوم و دو قسمت شن و یا حجم مساوی پیت موس و شن محیط مناسبی برای کشت این گیاه زینتی است.

نحوه تکثیر

مثل خیلی از گیاهان دیگه پیله آ رو میشه به دو روش قلمه و پاجوش تکثیر کرد.

آبیاری

در طی فصل رشد خاک گیاه را مرطوب نگه دارید و هرگز نگذارید تا خاک گلدان خشک شود. در تابستان 2 تا 3 بار در هفته آبیاری کنید. در زمستان تقریبا هفته ای یک مرتبه آبیاری کنید.

هرس کردن

این گیاه نیاز به هرس خاصی ندارد اما برای جلوگیری از بلند شدن بیش از اندازه ساقه ها میتوانید آن را سرزنی کنید تا رشد ساقه های جانبی تحریک شود.

تابش نور

نور پنجره آفتاب گیر که از آفتاب ظهر در امان است. بهترین نور برای این گیاه است، در صورت تاریک بودن هوا ساقه ها دراز و علفی و منحرف میگردند. در زمستان با شیشه پنجره در ارتباط نباشد.

دمای مناسب

این گیاه آپارتمانی عاشق هوای خنک است و گرمی هوا موجب سوختگی نوک برگها میشود. حداکثر درجه حرارت در تابستان 21 درجه و حداقل در زمستان 15 درجه سانتیگراد است. در کل به هوای خنک میاز دارد. 

رطوبت

کمبود رطوبت باعث سوختگی نوک برگ ها میشود بنابراین باید به جزیره یا سینی پر از آب زیر گلدان همیشه باشد.

چگونه میتوان پیله آ را تقویت نمود؟

موادغذایی خاک گلدان را با کودهای شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی هر دو هفته یکبار جبران کنید.

پیله آ ممکن است دچار این آفت ها شود

شپشک ها از جمله آفات این گیاه هستند که از شیره گیاه مصرف کرده برگ های گیاه بدشکل می شوند. اگر تعداد آفت ها کم است با تکه پارچه ای مرطوب آنان را از روی گیاه بردارید در غیر این صورت از سموم سیستماتیک استفاده کنید.