فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | شب یلدا و آداب گل آرایی

شب یلدا و آداب گل آرایی

انقلاب زمستانی چیست؟
آیا تا به حال عبارت انقلاب زمستانی را شنیده‌اید؟ انقلاب زمستانی زمانی‌ست که خورشید در وضعیتی خاص از زمین قرار می‌گیرد. این اتفاق مصادف است با شروع زمستان، زمستانی که پس از طولانی‌ترین شب سال یعنی غروب انیران (سی‌ام) آذرماه تا طلوع مهر هورمزد (یکم) دی ماه آغاز می‌شود. وقوع انقلاب زمستانی مقارن با بسیاری از جشن‌ها و آئین‌های مختلف در تاریخ فرهنگ بشر است.

در ایران باستان نام این شب را یلدا - که یک کلمه سریانی به معنی تولد است- گذاشته‌اند، و اشاره به تولد میترا و یا خورشید دارد. دیگر مردمان نیز در آیین‌های مختلف آن را به اشکال متفاوتی و با نام خود جشن می‌گیرند. مانند شب یلدا یا شب چله ، حانوکا و یا ناتالیس. و هریک برای این شب طولانی افسانه‌ها نوشته‌اند. 


افسانه یلدا
مردمان باستان مبنای زندگی خود را براساس حرکت خورشید و ستارگان می‌دانستند. با کمک آن‌ها مسیریابی می‌کردند، تاریخ و روزها را به خاطر می‌سپردند و طالع خود را وابسته بدان می‌دانستند. همین وابستگی به مهر و ماه مبنای آیین‌های متفاوت و جشن‌های متعددی شده است. یکی از این مناسبت‌ها یلداست که به آن شب چلّه نیز می‌گویند. ایرانیان باستان این شب را نماد پیروزی هورمزد بر اهرمن یا پیروزی روشنی بر تاریکی می‌دانستند. عده‌ای این پیروزی را جشن می‌گرفتند و عده‌ای دیگر یلدا را شب زنده‌داری می‌کردند و به پاسبانی از روز می‌گذارندند. این افراد معتقد بودند اگر در این شب بخوابند، ممکن است تاریکی از عدم هوشیاری آنان استفاده کند و بر روز فائق آید و جهان دیگر موفق به مشاهده طلوع فردا نشود. اما در اصل همه این‌ها بهانه‌اند که مردم گرد هم آیند و دوستی و عشق و مودّت بین یکدیگر را گسترش دهند. و چه بهانه‌ و دلیلی زیباتر از این؟

گرچه ممکن برخی به اشتباه تصور کنند که مراسم شب چله برای دفع سیاهی و نحسی بلندترین شب سال برگزار می‌شود. اما باید بدانید در باور‌های کهن ایرانی هیچ روز و شب نحس و بد شگونی وجود ندارد. این رویداد عظیم کیهانی که منجبر به تولد دیگر باره برای خورشید است، همواره در طول تاریخ گرامی و فرخنده بود و هست. 


خوان یلدا
در ایران هر جشنی که برپا می‌شود با گستردن خوان یا سفره‌ای همراه است. مانند خواان هفت سین، سفره چهارشنبه سوری و سفره چلّه. سفره این شب شامل میوه‌های جذاب فصل سرما، مانند انار، هندوانه، میوه‌های خشک، آجیل و سایر تنقلات است. در ایران معمولا این سفره را به خاطر حضور انار و هندوانه به رنگ سرخ طراحی می‌کنند. سفره‌ها و پارچه‌های سنتی و ترمه قرمز رنگ بهترین گزینه‌ها هستند.

می‌توان خوراکی‌ها را در ظروف سنتی کوچک مسی یا سفالی سرو کرد. یک سماور چای هم جلوه‌ای زیبا به سفره خواهد داد. اما به استفاده از گل نیز باید توجه کرد. گل باعث تنوع و هارمونی رنگ در سفره می‌شود. خوشبختانه گل‌های مقاوم به سرما برای این فصل نیز بسیار زیبا هستند. گل نرگس و زنبق که با رنگ سفید و آبی ترکیبی چشم نواز ایجاد می‌کنند.

یکی از بهترین انتخاب‌ها در این ترکیب پکیج یلدای تینا خواهد بود. همچنین انتخاب رمانتیکی مانند پکیج یلدای طلوع با ترکیب نرگس و رز را برای چنین جشنی بسیار شایسته و منحصر به فرد خواهد بود.


گل در یلدا
اگر بخواهید یک شب یلدا را در ذهن خود متصور شوید، به احتمال خیلی زیاد تصویر ذهنی شما تصویری‌ است سرخ رنگ. برای طراحی سرخی سفره یلدا، استفاده از گل‌های سرخ رنگ مانند رز و میخک که در زمستان به وفور یافت می‌شود، پیشنهادی جذاب است. اگر می‌خواهید تنوع رنگی ایجاد کنید، به سراغ نرگس سفید یا زنبق آبی بروید. در گلدان‌های پر نرگس پکیج یلدای سها و پکیج یلدای رعنا، شما درخشان‌ترین شب سال را خواهید داشت، زیرا نرگس نماد امید است و با فلسفه یلدا همخوانی شگفت انگیزی دارد.

ایرانیان از دیرباز هنگام رفتن به میهمانی با بردن هدیه‌ یا شیرینی و ... میزبان خود را غافلگیر می‌کردند. پس اگر شما در این شب قصد رفتن به میهمانی دارید این سنت زیبا را فراموش نکنید. با انتخاب‌هایی مانند پکیج یلدای آدونیس،  یا بسته‌های گل پکیج یلدای سویل ، یک ترکیب زیبا و کامل همراه با دیوان حافظ و آجیل و دمنوش و... خواهید داشت تا عشق را دو چندان کرده و این شب را خاطره‌انگیزتر کنید. 

یلدا و تازه عروس‌ها
یکی از جالب‌ترین رسوم در یلدا مربوط به تازه عروس ها است. در این رسم جالب خانواده داماد برای تازه عروس خود هدیه‌های متنوعی می‌برند. پای ثابت این هدیه انار، هندوانه و آجیل است که در یک سینی یا سبد چیده می‌شود. در کنار آن بسته به رسم و آیین بومی، خوراکی‌های مربوط به همان محل نیز گذاشته می‌شود. معمولا این بسته را با پارچه و روبان‌های قرمز رنگ تزیین می‌کنند. میوه‌آرایی و گل‌آرایی نیز در این هدیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر شما نیز تازه عروسی در خانواده خود دارید، سری به پکیج‌های ویژه مانند پکیج یلدای ندا ، یا محصولات خاصی چون پکیج یلدای ونوس همراه با رزهای هلندی، یا پکیج یلدای دُرین زده و لوکس و به روز بودن خود را به دیگران ثابت کنید. 

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

«اسماج» دسته‌ای از گیاهان معطر است که به شکل دست‌ساز تهیه می‌شوند. ترکیب این گیاهان علاوه بر عطر خوشی که پس از سوزاندن در محیط پخش می‌کند، خواص دیگری چون بالا بردن...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است که دارای 15 گونه مختلف می‌باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می‌توانید آن‌ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می‌کنند.