فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست؟

«اسماج» شامل دسته‌ای از گیاهان معطر است که به شکل دست‌ساز تهیه می‌شود. ترکیب این گیاهان علاوه بر عطر خوشی که پس از سوزاندن در محیط پخش می‌کند، خواص دیگری هم دارد. یک پروژه تحقیقاتی در سال 2016 برای دانشگاه می سی سی پی نشان داد که دود «اسماج» سرشار از ترکیباتی است که گیرنده‌های خاصی را در مغز فعال می‌کند، این گیرنده‌ها مسئول بالا بردن سطح خلق و خو، کاهش استرس و حتی تسکین درد هستند. علاوه بر این به بهبود رفتار و احساس هوشیاری، آرامش و رضایت نیز کمک می‌کنند. همچنین تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که ترکیبات فعال در «اسماج» افراد را در برابر بیماری‌های عصبی، مانند آلزایمر محافظت می‌کند.  «اسماج» برای از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در محیط بسیار مفید بوده و موجب تصویه هوا خواهد شد و برای دفع انرژی‌های منفی، دفع حشرات موذی، رفع خستگی، افزایش آرامش، رفع افسردگی، رفع اضطراب و افزایش تمرکز استفاده می‌گردد.اسماج از کجا آمده؟

از گذشته‌های دور مراسم‌های آئینی جزء جدایی ناپذیر از زندگی سرخپوستان آمریکایی بوده، آنها نیز در این مراسم‌ها به جهت پاکسازی روح، تطهیر، شفا یا متبرک کردن مکان و افراد از سوزاندن گیاهان مقدسی چون مریم گلی بهره می‌بردند. مریم گلی گیاهی معطر و قدیمی متعلق به خانواده Lamiaceae است. این گونه در مناطق بومی جنوب غربی آمریکا و شمال غربی مکزیک گیاهی مقدس و محترم شمرده می‌شد. همچنین به عنوان گیاهی سنتی برای کاهش تب، درد و ضمادی برای دردهای عضلانی استفاده می‌گردید. این رسم کم کم در میان دیگر ملت‌ها و فرهنگ‌ها هم مرسوم شد و افراد در مناسک مذهبی و معنوی خود به جهت اثرات مطلوب روحی و روانی در مکان‌های مقدس یا به هنگام تشریفاتی خاص مانند تولد، متبرک کردن یا برطرف کردن نیروی شر از اشکال مختلف عطر و دود معطر نیز استفاده می‌کردند و به آن Smudging می‌گفتند.

پس از چندی استفاده از این گیاهان با ترکیب‌های مختلف در تمامی جهان رایج شد، گرچه همه ترکیب‌ها به آنچه در ابتدا ساخته شده بود چندان وفاداری نداشت. اما قاعده اصلی همان بود که سال‌های دراز بین سرخپوستان رواج داشت: پاکسازی، آرامش و سلامت روح و روان.
همین روش باعث شد تا این دسته‌های گل راهی به دنیای مدرن باز کنند و به یاری روان مغشوش بشر بشتابند. 

گیاهان رایج در اسماج
این روزها برای ساخت «اسماج» از گیاهانی که خاصیت ضد باکتریالی، پاک سازی و تصفیه کنندگی داشته و رایحه خوشی نیز دارند استفاده می‌شود. انتخاب گیاهان کاملا سلیقه‌ای بوده و شما می‌توانید با توجه به ذائقه خود از گیاهانی استفاده کنید که حس بهتر و کاربرد مناسب‌تری برای شما دارند. به همین منظور از گیاهان شاخصی برای سوزاندن می‌توان بهره گرفت که تعدادی از آن‌ها عبارتند از:
گیاه مریم گلی که مهم ترین گیاه معطر در ساخت اسماج بوده و سبب پاکسازی انرژی‌های منفی خواهد شد.
گیاه اسطوخودوس که خاصیت آرامش‌بخشی دارد.
گیاه بومادران که موجب دفع سموم بدن و محیط می‌شود.
گیاه رزماری که خاصیت محافظت در برابر انواع میکروب‌ها را دارد.
گیاه نعنا که باعث افزایش سلامتی جسمی و روحی می‌‍شود.
گیاه برگ سرو و کاج که سبب پاکسازی و تصفیه هوا می‌شود.
گیاه خرگوشک که محیط را ضدعفونی ‌می‌کند. 
گیاه اکالیپتوس که مجاری تنفسی را پاکسازی می‌کند. 
گیاه گل رز که عامل افزایش آرامش و جذب انرژی‌های مثبت می‌گردد.

نکاتی برای استفاده از «اسماج»

قبل از سوزاندن «اسماج» یک پنجره را باز بگذارید.
انتهای بسته را با کبریت روشن کنید.
نوک برگ ها باید به آرامی دود شوند و دود غلیظی آزاد شود. این دود را به دور بدن و فضای خود هدایت کنید.
اجازه دهید بخور در قسمت‌هایی از بدن یا محیط اطراف شما که می‌خواهید روی آن تمرکز کنید باقی بماند.
می‌توانید بسته را در یک کاسه یا مشعل نسوز قرار دهید و اجازه دهید مدتی دود کند.

شما می‌توانید هر بسته را به طور میانگین به مدت 15 الی 20 بار استفاده کنید. پس از استفاده، مطمئن شوید که «اسماج» شما کاملا خاموش شده است. می‌توانید این کار را با آتش کوب انجام دهید. 
پس از خاموش شدن کامل، آن را در مکانی امن و خشک و دور از نور خورشید نگهداری کنید.

 

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است که دارای 15 گونه مختلف می‌باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می‌توانید آن‌ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می‌کنند.

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقب گیاه فیکوس آفریقایی (لیراتا)

معرفی و مراقب گیاه فیکوس آفریقایی (لیراتا)

فیکوس آفریقایی همانطور که از نامش پیداست بومی مناطق جنوبی آفریقاست. این گیاه زیبا با برگ‌های پهن و ویولن مانند خود شناخته می‌شود. جذابیت و زیبایی برگ‌های شاداب و چرمی لیراتا در کنار حالت موجی...