فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گل نرگس نماد چیست؟

گل نرگس نماد چیست؟

نرگس از نگاه افسانه های قدیمی چه مفهومی دارد؟
اساسا هدیه دادن یک گل زیبا، جزو معمول ترین روش های ابراز احساسات است. نرگس، نماد تولد دوباره و آغاز نو است. لذا می تواند سمبل بسیاری از اتفاقات خوشایند و زیبا باشد. زمانی که کودکی متولد می شود، رابطه ای دوستانه از نو شکل می گیرد و یا یک رابطه عاشقانه به ازدواج ختم می شود، گل نرگس می تواند به راحتی احساسات افراد را با یکدیگر به اشتراک بگذارد.
گل های نرگس به رنگ سفید، زرد و نارنجی مزین شده و دارای دو نوع کم پر و پُر پر است. نرگس زرد نماد احساساتی نظیر رشد و رویش مجدد و فرا رسیدن بهار زندگی است و به راحتی می تواند اینگونه عواطف را بروز دهد. نرگس که با نام علمی Narcissus شناخته می شود، نام خود را وام دار نام یکی از اساطیر یونان است.نرگس و یا نارسیس، نام یک شخصیت زیبا و دلربا بوده که داستانی جذاب و آموزنده دارد. او زمانیکه عکس خود را در آبگیر می بیند، مجذوب خود شده و عشق او به خودش آنقدر زیاد می شود که به یکباره رنگ او می پرد و از دنیا می رود. از محل دفن او در کناره رودخانه گلی می روید که نامش نارسیس و یا نرگس نامیده شده است. علاوه بر این، اختلال نارسیسم نیز که نام نوعی اختلال روانی در اثر خود شیفتگی است، اشاره بر همین موضوع و داستان دارد. 
نرگس، این شکوفه زیبا، معانی و نماد های متفاوتی را در بستر فرهنگ های مختلف، بخود گرفته است. این نماد ها که اغلب جلوه ای مثبت دارند، گاهی سمبل بد یمنی و بد شانسی نیز هستند. بعنوان مثال اغلب افراد نرگس تنها را نشانه بدشانسی می دانند، لذا توصیه می شود برای هدیه دادن این گل زیبا، از یک دسته گل نرگس استفاده کنند. اغلب مرغداران نیز، نرگس را نماد بدشانسی می دانند. چرا که معتقدند مانع تخم گذاری مرغ هایشان می شود. علیرغم اینگونه سمبل های منفی، نرگس دارای معانی شگرف و زیبایی است.


 


از آنجایی که نرگس زرد نماد شادی، خوشی، امید و زندگی مجدد است، در انجمن سرطان آمریکا، فعالیتی با نام روزهای نرگس زرد راه اندازی شده تا علاوه بر آگاهی مردم از سرطان، برای کمک به افراد مبتلا، پول و کمک های نقدی جمع آوری شود.نرگس، درمانی موثر جهت کاهش افسردگی است. چرا که مولفه های تشکیل دهنده آن، از دیوار دفاعی مغز که آن را منزوی و افسرده نموده عبور می کند و می تواند موجب بهبود حال افراد افسرده شود. پر واضح است که این گل زیبا، بواسطه وجود همچنین قابلیتی، نماد شادی و نشاط است. در افسانه های چینی نیز رویش نرگس زرد در سال نو را به فال نیک گرفته و آن را نماد خوش شانسی می دانند.
در یک نگاه کلی می توان گفت، شکوفه های نرگس، ناخودآگاه احساس رضایت و شادابی را به ارمغان می آورند. در بررسی نماد و مفاهیم گل ها به راحتی می توان به احساساتی که در اولین لحظه رویت آنان به دست می آید، تکیه کرد. این احساسات آنقدر عمیق و ملموس هستند که به راحتی می توانند مفهوم آن گل را برسانند. نرگس با شکوفه های ظریف و زیبای خود، شما را به دنیایی از لطافت، نازکی، امید و علاقه می برند. پس اگر احساس آزردگی و رنجش می کنید، حال خود را با خرید یک دسته گل نرگس، خوب کنید.

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

«اسماج» دسته‌ای از گیاهان معطر است که به شکل دست‌ساز تهیه می‌شوند. ترکیب این گیاهان علاوه بر عطر خوشی که پس از سوزاندن در محیط پخش می‌کند، خواص دیگری چون بالا بردن...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است که دارای 15 گونه مختلف می‌باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می‌توانید آن‌ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می‌کنند.