فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | چه گل‌هایی را میتوان شربت کرد؟

چه گل‌هایی را میتوان شربت کرد؟

گل های نوشیدنی
از زمان های قدیم، گلهای خوراکی زیادی برای مزه، طعم، رنگ و خواص درمانی در آشپزی ملل به کار می رفته است. این گل ها شامل گیاهان معطر، گیاهان زینتی یا صحرابی، گل سبزی ها و شکوفه های درختان میوه است. 
گل بنفشه، گل محمدی، گل بیدمشک، گل بهارنارنج  از جمله گل هایی است که از آن می توان در تهیه شربت استفاده نمود. ما در مقاله ی زیر به بررسی این موضوع که چه گل هایی را میتوان شربت کرد می پردازیم.

 


مصارف مختلف گل های خوراکی
امروزه خوردن گلهای خوراکی مورد استقبال زیادی قرار گرفته به گونه ای که مصرف آن ها در شیرینی پزی و آشپزی کشورهای جهان جایگاه ویژه ای یافته است. به عنوان مثال برای تهیه ی دلمه از گل کدو، در تهیه ی شیرینی ها و شربت ها از گل بنفشه و رز استفاده می شود. 
 در رابطه با این سوال که چه گلهایی را میتوان شربت کرد باید گفت: از گل ختمی، گل بنفشه،گل نیلوفر، گل کاسنی،گل سرخ، گل پنیرک، گل گندم، گل یاس بنفش، گل گاو زبان، زعفران و گل پیچ امین الدوله میتوان استفاده نمود. 
بعضی از افراد نیز از این گل ها در کنار کره یا پنیر استفاده می کنند.  
چند نمونه از گل های خوراکی عبارتند از: غنچه های کلم بروکلی، گل گاوزبان، اسطو قدوس، گل ختمی، گل کنگر فرنگی، مریم گلی، گل بابونه، گل موسیر، گل داوودی خوراکی، مینای چمنی، گل مرکبات، شبدر، قاصدک، سوسن یک روزه، گل سرخ، گل یاس رسمی، یاسمن بنفش، بنفشه فرنگی، همیشه بهار، آفتابگردان، رز، گل کاسنی، گل ریحان، گل منداب.

 


خواص شربت گل بنفشه
در رابطه با این که چه گل هایی را میتوان شربت کرد باید گفت گل بنفشه از گل هایی است که می توان با آن شربت درست کرد. دم کرده ی شربت با شکر، حدت خون و عطش تب های گرم را تسکین می دهد. عفونت های داخلی را برطرف می کند. تصفیه کننده ی خون است. کبد و صفرا را پاکسازی می کند. بیماری های روده و معده را درمان می کند. تب بر است. در درمان بواسیر استفاده می شود. روشن کننده پوست است. در درمان اگزما استفاده می شود. خلط آور است. ضد یرقان است. 
خواص شربت گل محمدی
شربت گل محمدی دارای انواع ویتامین های A ، E، c و k است. گروه ویتامین های B، کلسیم، فسفر، آهن، مس، گلوکز، فولیک اسید، اسید سیتریک، ساکاروز، گلوکز، روی، منگنز، کربوهیدرات، پروتئین، پلی فنول، فلاونوئید، کاتچین و منیزیم است.
این شربت خواب آور، از بین برنده ی افسردگی و نگرانی، برطرف کننده ی تپش قلب، آرام بخش اعصاب و قلب است. این شربت سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و بدنتان را در مقابل بیماری هایی مثل سرطان محافظت می نماید. 
همچنین این شربت، خاصیت آنتی بیوتیکی داشته و عفونت های بدنتان را از بین می برد. این شربت ملین بوده بنابر این افراط در مصرف آن باعث اسهال می گردد. 
غرغره کردن و نوشیدن آن تاثیر چشمگیری در بهبود زخم های لثه، دهان، لوزه و ورم گلو دارد. 

برخی ازخواص شربت کاسنی
 در رابطه با این که چه گل هایی را میتوان شربت کرد باید گفت کاسنی از گیاهانی است که میتوان با آن شربت درست کرد. شربت کاسنی برای رفع سرفه های مقاوم و خشک با اخلاط غلیظ توصیه می گردد.
 کاسنی با تاثیراتی که روی کبد می گذارد، زردی بدن را می زداید و زمینه ساز دفع صفرا از بدن می شود. به همین علت مسکنی تاثیر گذار برای رفع تب است.  این گیاه برای تصفیه خون مفید است. همچنین این گیاه دارای فیبر طبیعی بوده و در درمان یبوست به کار برده می شود. همچنین به کاهش وزن کمک شایانی می نماید. 

 


چند نکته در رابطه با مصرف گلهای خوراکی
در رابطه با این سوال که چه گل هایی را میتوان شربت کرد باید گفت هر گلی قابل استفاده نیست، بعضی گلها سمی هستند و بعضی دیگر تنها بعد از آماده سازی قابل استفاده می شوند. هیچ گاه گلهای کنار جاده یا تهیه شده از گلفروشی ها یا فروشگاه ها را استفاده نکنید چرا که ممکن است آن ها سمپاشی شده باشند. 
تمامی گلهایی که برای تزیینات غذای رستوران ها به کار می روند، خوراکی نیستند. 

آماده کردن گلهای خوراکی
چگونگی آماده سازی گلهای خوراکی عبارتند از:
•    قسمتهای قابل استفاده ی گلهای خوراکی را شناسایی کرده و تنها آن ها را مصرف نماییم. 
•    قبل از مصرف، گلها را تکان داده تا از نبود حشرات اطمینان پیدا نماییم.
•    درست قبل از مصرف بخش های خوراکی،گل را جدا کرده و نگهداریم.
•    گل را درون یک صافی زیر آب شسته و روی کاغذ خشک نماییم.
•    تعداد زیادی از گلهای خوراکی به شکل خشک قابل نگهداری هستند.در بین گلهای خوراکی، بخش های متفاوتی از آن ها قابل مصرف هستند. گل به صورت کامل مصرف می شود. مثل اسطوخدوس، رازیانه، بنفشه، یاس، پیچ امین الدوله، گل گاوزبان، شبدر، مریم گلی، لادن.
از غنچه ی آن استفاده می شود مثل کنگر فرنگی، موسیر، هنظل، قاصدک.
از بخشی از آن استفاده می شود. مثل گل داوودی خوراکی، رز، مینای چمنی، آفتابگردان.
از خوشه ی گل یا گلبرگ های آن استفاده می شود مثل یاسمن، نعنا، کاسنی، بهار مرکبات، ریحان، آویشن، کدو. معمولا از بخش میانی گل به علت ایجاد آلرژی و در بعضی موارد گلبرگ ها استفاده نمی شود. 


پست شده توسط گلیتال
فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | سبد گل مناسب تولد

سبد گل مناسب تولد

روز تولد بهانه ای است که در آن روز می توانیم به واسطه ی یک سبد گل مناسب تولد دوستان و عزیزانمان را خوشحال نموده و به گونه ای به آن ها بگوییم که آن ها را دوست داریم. انتخاب هدیه ای مناسب همیشه کار راحتی نیست....

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | بهترین مکان نگهداری گلدان در آپارتمان

بهترین مکان نگهداری گلدان در آپارتمان

می دانیم که امروزه در شهرهای بزرگ بیشتر مردم آپارتمان نشین شده اند . و دیگر از آن حیاط های بزرگ با باغچه های پر از گل و درخت و حوض های بزرگ در وسط حیاط و شمعدانی های اطراف حوض خبری نیست . اما این مسئله باعث...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اصول نگهداری گل و گیاه در سفر

اصول نگهداری گل و گیاه در سفر

یکی از مشکلات افرادی که در خانه یا آپارتمانشان گل و گیاه دارند این است که در هنگام سفر چگونه از آن ها نگهداری کنند؟ ما در مقاله ی زیر به بررسی اصول نگهداری گل و گیاه در سفر می پردازیم....

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | خوش بو ترین گل‌های جهان

خوش بو ترین گل‌های جهان

یکی از دلایلی که باعث می شود افراد به سمت خریدن گل بروند، بوی خوش آن است. گل های خوشبوی زیادی وجود دارند که شادی بخش هستند و انرژی زیادی را به شما منتقل می کنند.

محبوب ترین محصولات گلیتال