فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | مناسب ترین گلدان‌ها برای خانه و محل کار کدام‌اند؟

مناسب ترین گلدان‌ها برای خانه و محل کار کدام‌اند؟

داشتن هر نوع گیاه در دفتر کار یا خانه می‌تواند حالت روحی و سلامتی را بسیار بهبود ببخشد. انواع مختلفی از گیاهان وجود دارند که در محیط‌های بسته رشد می‌کنند و می‌توانند زیبایی فضا را به طور قابل توجهی افزایش دهند. در این میان گلدان‌های زیر گزینه‌های مناسب‌تری برای استفاده در محیط‌های داخلی هستند.

سیکلامن
گل سیکلامن که به نگونسار و سیکلمه نیز معروف است، گلبرگ‌هایی جادویی شبیه به  شاخه‌های انتهایی تیر دارند و برگ‌های قلب مانند آن‌ها انگار نقره کوب است.اگر این گیاه زیبا در شرایط مناسب نگهداری شود، به طور مداوم به مدت چند ماه شکوفه می‌دهد.
سیکلامن ها در پاییز، زمستان و بهار، زمانی که آب و هوا خنک و مرطوب می‌شود، به طور طبیعی شکوفه می‌دهند. در طول تابستان‌های گرم و خشک، سیکلامن‌ها خاموش می‌شوند؛ شاخ و برگ آن‌ها زرد می‌شود و هیچ نشانه ای از رشد نشان نمی‌دهند. این گل‌های زیبا و دوست داشتنی در تابستان انرژی خود را برای فصل گلدهی بعدی ذخیره می‌کنند.
کلید سالم و شاداب نگه داشتن سیکلامن‌ها این است که آن‌ها را  تا حد امکان به محیط طبیعی رشدشان نزدیک‌تر کنیم. آن‌ها در دماهای سرد زندگی می‌کنند، بهترین دما برای زندگی آن‌ها 4 درجه سانتی گراد در شب و 15 درجه سانتی گراد حرارت در روز است. برای دریافت نور خورشید، بهتر است آن‌ها را نزدیک به پنجره در قسمت جنوبی یا غرب نزدیک کنیم.
ارکیده
زیبایی، پیچیدگی و تنوع باورنکردنی گل‌های ارکیده در جهان گیاهان بی نظیر است. این زیبایی‌های عجیب و غریب شامل بزرگ‌ترین خانواده گیاهان در زمین، با بیش از 30،000 گونه مختلف  می‌شود. دلیل این تنوع شگفت انگیز ارکیده‌ها توانایی سازگاری با محیط آن‌ها است.  اکثر ارکیده‌ها، بومی مناطق استوایی هستند. در زیستگاه طبیعی، آن‌ها خود را به پوست درختان یا سطح گیاهان دیگر متصل می‌کنند؛ ریشه‌های ضخیم و سفید آن‌ها برای جذب رطوبت و مواد مغذی سازگار است. برای نگهداری ارکیده‌ها آموزش هایی وجود دارد و بطور کلی در درجه حرارت متوسط 10 تا 26 درجه سانتی‌گراد بهترین رشد خود را دارند و از آنجایی که این ارکیده‌های گرمسیری معمولاً روی درختان رشد می‌کنند، نه در کف جنگل، به گردش هوای خوب و مقدار زیادی نور عادت دارند، پس بهتر است برای نگه داری، آن‌ها را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهیم.

لیلیوم
اگر یک فرصت برای نگه داری از گیاهان داشته باشیم می‌توانیم با خیال راحت لیلیوم را انتخاب کنیم. گل‌های لیلیوم گل‌های بزرگ، بسیار شیک و اغلب معطر هستند که در رنگ‌های صورتی، طلایی، قرمز، نارنجی و سفید یافت می‌شوند. این گل‌ها در هر منطقه ای رشد می‌کنند ، طیف وسیعی از شرایط خاک را تحمل می‌کنند، از بیماری‌ها و آفات رنج نمی‌برند و تقریباً در تمام فصل‌های سال بدون توجه به تقویم گل می‌دهند. لیلیوم ها که یکی از زیر مجموعه‌های گل سوسن هستند 6 ساعت در روز به   نور کامل خورشید نیاز دارند و در خاک مرطوب بهتر می‌توانند گل دهند.

حسن یوسف
در میان گل‌ها و گیاهان اکثراً گیاهانی با برگ‌های تیره تمایل کمتری به دریافت نور خورشید دارند تا روشن‌ترها، حسن یوسف هم با برگ‌های تیره و پری که دارد، با وجود اینکه برای رشد نیاز به نور کافی خورشید دارد، این نور نباید به طور مستقیم به آن بتابد. برگ‌های حسن یوسف لکه‌ها و رگه‌های متفاوتی دارند، این لکه‌ها و رنگ برگ‌های این گیاه ربط مستقیم ‌به نور خورشید، گرما و خاک دارد. حسن یوسف‌ها در نور مستقیم خورشید بی‌رنگ می‌شوند و در آفتاب مستقیم هم شادابی خود را از دست می‌دهند بهترین نور برای نگه داری حسن یوسف‌ها نور زیاد و غیر مستقیم است مانند آفتاب صبح که گرمای زیادی ندارد و سایه روشن هنگام غروب. بهترین دما برای نگه داری حسن یوسف‌ها 15هم درجه سانتی گراد است.
شمعدانی
اگر به دنبال گلی هستید که در فصل سرما و زمستان که اکثر گل‌ها به خواب زمستانی فرو رفته‌اند شاداب باشد و گل بدهد، گل  شمعدانی بهترین انتخاب است. شمعدانی‌ها آسان رشد می‌کنند، رنگی هستند، و عطر و بوی دوست داشتنی را منتشر می‌کنند.
شمعدانی‌ها برای محل کار، خانه و محیط‌های ساختمانی مناسب‌اند به شرط اینکه مقدار زیادی آفتاب به آن‌ها بتابد. برای حداکثر شکوفه، باید شمعدانی‌ها را در منطقه ای قرار دهیم که روزانه 4-6 ساعت نور خورشید دریافت کنند. البته فراموش نکنیم که نور آفتاب نباید خیلی مستقیم باشد، بهترین دما برای نگه داری شمعدانی‌ها 10 تا 15 درجه سانتی گراد است
از مشکلات رایجی که برای شمعدانی‌ها پیش می‌آید نور کم یا آب زیاد یا خیلی کم است. برگ‌ها زرد این گل‌ها نشانه ای است برای این که خیلی کم یا بیش از حد به آن‌ها آب داده‌ایم. در این مورد، باید میزان آبیاری را تنظیم کنیم و شمعدانی‌ها را به یک مکان روشن‌تر منتقل کنیم.

بطور کلی گل و گیاه چه در محیط کار و چه در محیط خانه گرمی و صمیمیت را به ارمغان میاورد و در کنار آن انرژی مثبت آنها باعث افزایش کارایی میشود. علت افزایش کارایی و بازدهی کارکنان بحث مفصلی ست که در یک مقاله جداگانه به آن پرداخته ایم.

در کنار این موارد باید به نگهداری گلدان ها توجه کرد که هر نوع گلدان شرایط آب و هوای مختلف می طلبند.


پست شده توسط گلیتال
فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | تاریخچه گلاب و روش تقطیر آن

تاریخچه گلاب و روش تقطیر آن

گلاب به مایعی می‌گویند که از گل سرخ استخراج شود. این مایع معطر از تقطیر گل‌های درختچه ی گل محمدی (سرخ) به دست می‌آید. ایرانیان از نخستین افرادی بودند که از قدیم الایام به ویژگی‌های درمانی و خوراکی...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گل در ادبیات

گل در ادبیات

کاشت گل که از گذشته تا به امروز در جای جای ایران رواج داشته است سبب شده تا ایران زادگاه بسیاری از گونه‌های گیاهی و به خصوص گل‌ها باشد. این ارتباط تنگاتنگ با گل از دیرباز تا هم اکنون...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | سبد گل مناسب ختم کدام است؟

سبد گل مناسب ختم کدام است؟

معمولا در مراسم ختم و برای ابراز مراتب همدردی و سوگواری برای متوفی و یا بیان احساسات به بازماندگان شخصی که فوت شده است، اقدام به تهیه سبد گل و یا تاج گل می‌نمایند.

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گل مناسب تراس

گل مناسب تراس

در زندگی‌های آپارتمانی امروزی ایجاد فضای سبز اهمیت زیادی دارد. غالب افراد در جستجو گل مناسب تراس و بالکن هستند تا بتوانند نوع مقام آن را در فضا آپارتمان پرورش دهند. بالکن و تراس محیط مناسب و خوبی برای...

محبوب ترین محصولات گلیتال