فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | بادوام ترین گیاهان آپارتمانی کدام است؟

بادوام ترین گیاهان آپارتمانی کدام است؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بخواهید به سفر بروید و کسی را نداشته باشید که از گل‌های شما مراقبت و نگهداری کند. اولین فکری که ممکن است به ذهن شما خطور کند این است که بادوام ترین گیاهان آپارتمانی کدام است؟
ما در این مقاله به بررسی این گیاهان می‌پردازیم.
گیاهان بادوام آپارتمانی چه ویژگی‌هایی را دارند؟
گیاه بادوام آپارتمانی گیاهی است که همه شرایط زیر را داشته باشد:
•    بایستی نسبت به کم آبی مقاوم باشد.
•    نسبت به نور کم مقاوم باشد.
•    نسبت به سرما و گرما مقاوم باشد.

گیاه بادوام بایستی نسبت به کم آبی مقاوم باشد
مهم‌ترین مشکل برای نگهداری گیاهان، زمانی که از شما دورند، آبیاری آن‌هاست. چرا که آبیاری به عاملی انسانی احتیاج دارد. بنابراین در صورت نبودتان، آبیاری گلدان شما قطع خواهد شد.
با این تفاصیل بهتر است گلدانی را انتخاب نمایید که نسبت به کم‌آبی مقاوم باشد.
نسبت به نور کم مقاوم باشد
چنانچه گیاه شما در زمره‌ی گیاهانی باشد که به نور متوسط یا زیاد نیاز داشته باشد، بایستی نور لازم را برای آن تأمین نمایید. پس در شرایط کم نوری محیط، گیاهی را انتخاب نمایید که نسبت به کم نوری مقاوم باشد.
نسبت به سرما و گرما مقاوم باشد
بیشتر گیاهان نسبت به تغییرات آب و هوایی پیرامون خود، واکنش نشان می‌دهند. گیاه بادوام گیاهی است که نسبت به سرما و گرما مقاوم باشد.
پتوس
پتوس از گیاهان بومی جنوب شرقی آسیا می‌باشد. این گیاه در نوری متوسط رشد خوبی دارد اما نسبت به نور کم نیز مقاوم می‌باشد. اما نور کم باعث ایجاد چند تغییر در گیاه می‌شود. یکی این که نور کم باعث چند رنگ شدن برگ‌ها می‌شود. دیگر این که نور کم می‌تواند باعث بشود که بین برگ‌ها فاصله ایجاد شود. برای آبیاری پتوس نیز دقت داشته باشید که سطح خاک خشک گردد، سپس آن را آبیاری نمایید. این گیاه هم برای محیط خانگی و هم برای محیط اداری مناسب است. چرا که هوای پیرامونی خود را تصفیه می کند. شاخه‌های پتوس دنبال ساقه‌های آن یا با زدن داربست بالا می‌رود. 
ساقه‌های این گیاه می‌تواند تا دو متر و نیم یا حتی بالاتر برود. زمانی که گیاه خیلی بلند شد، شما می‌توانید آن را ببُرید تا مرتب و سالم به نظر برسد. 
آلوئه ورا
آلوئه ورا گیاهی زیبا با برگ‌های نوک تیز و دراز است که می‌تواند تا 90 سانت ارتفاع داشته باشد. این گیاه زیبا تاثیر زیادی را داخل خانه ایجاد می‌کند و انواع کوچک‌تر آن می‌تواند برای فضاهای سرپوشیده و کوچک استفاده شود.
آلوئه ورا به نور زیاد و آب کم احتیاج دارد. بنابراین برای گرفتن بهترین نتیجه از آبیاری زیاد آن خودداری نمایید.
زاموفولیا
زامفولیا نیز یکی از گیاهان مناطق شرقی و جنوبی آفریقاست. این گیاه داخل زمین دارای ریشه‌هایی است. به این ریشه ها زاموفولیا گفته می‌شود. کار این ریشه‌ها این است که آب را داخل خودشان نگه می‌دارند. به همین دلیل زامفولیا جزء گیاهان کم آب به حساب می‌آید. 
این گیاه در محیط‌هایی با نور متوسط بسیار عالی رشد می‌کند. ولی محیط‌هایی با نور کم را هم تحمل می‌کند. زاموفولیا همچنین طیف گسترده دما را هم تحمل می‌کند. این گیاه با برگ‌های چرم شکل و براق خودش می‌تواند محیط زندگی شما را زیباتر کند. 
فیکوس
شما می‌توانید برای زیباسازی محیط منزلتان از فیکوس استفاده نمایید. چرا که فیکوس برگ‌های براقی را دارد. فیکوس نور کامل را دوست دارد. انواع مختلف این گیاه، دوست دارند که در خاک خشک زندگی کنند. بهترین دما برای نگهداری این گیاه دمایی بین 3 تا 4 درجه است.
سانسوریا
سانسوریا نیز یکی از بادوام ترین گیاهان آپارتمانی به حساب می‌آید. این گیاه که بومی ماداگاسکار، آفریقا و جنوب آسیاست، با نام‌های زبان مادر شوهر یا زبان مار نیز شناخته می‌شود.
این گیاه جزء گیاهان کم آب بوده، طوری که شما می‌توانید با خیالی راحت آن را بگذارید و به مسافرت بروید. بی‌آنکه نگران آسیب دیدگی آن باشید.
همچنین این گیاه می‌تواند رطوبت‌های بالا و طیف‌های گسترده دمایی را تحمل کند. فقط باید مراقب باشید که آن را در محیط سرد نگذارید.
این گیاه همچنین می‌تواند نور کم را تحمل کند. برگ‌های سانسوریا در مقابل نور خورشید زود می‌سوزند و خراب می‌شوند. بنابراین آن‌ها را مقابل آفتاب نگذارید.
نخل اریکا
نخل آریکا می‌تواند خانه شما را بسیار زیبا کند. این گیاه در نورهای غیر مستقیم خیلی خوب رشد می‌کند. فقط بایستی خاک آن را تا حدودی خشک نگه دارید. شما بایستی تنها در هفته‌های متناوب به آن آب بدهید.
اسپاتیفیلوم
این گیاه با شکوفه‌های سفید رنگ و برگ‌های تیره، رشد آسانی دارد. شرایط نگهداری گیاه اسپاتیفیلوم عبارت است از:
•    نور کم را دوست دارد.
•    با رطوبت پایین رشد می‌کند.
•    دمای استانداردی که برای این گیاه نیاز است، 90 درجه می‌باشد.
•    گیاه چمچمه‌ای خاک مرطوب را دوست دارد.
 فیلودندرون 
این گیاه با برگ‌های قلب شکل خودمسیر خودش را به سمت قفسه‌ی کتاب‌ها و سمت پایین می‌کشد. فیلودندرون در شرایط مختلف نوری رشد می‌کند. ولی باید بدانید که این گیاه به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. 
برگ عبایی
برگ عبایی یکی از بادوام‌ترین گیاهان آپارتمانی است. معیار زیبایی برگ عبایی، برگ‌های سبز رنگ و بلند آن است. بین خاک و برگ این گیاه فاصله‌ای وجود نداشته، به گونه‌ای که انگار این گیاه از قسمت‌های زیرین خاک روییده است. برگ عبایی نسبت به آب زیاد حساس بوده و بایستی خاک‌اش بین دو آبیاری کاملا خشک باشد. برای جلوگیری از زرد شدن برگ‌ها و همچنین قلیایی شدن خاک آن، از آب بدون املاح استفاده نمایید. گفتنی است نور مورد نیاز این گیاه، نور غیر مستقیم و نیم‌سایه است.
گازمانیا خورشیدی
گیاه خورشیدی نیز یکی از بادوام‌ترین گیاهان آپارتمانی است. این گیاه زیبا جزء گیاهان مقاوم به کم آبی و سرما است. این گیاه سایه‌دوست، در فصل بهار حدود 10 تا 20 گل نارنجی می‌دهد. ولی برای به گل نشستن آن حدود 3 سال زمان نیاز است.
برای گل‌دهی این گیاه، به نور غیر مستقیم خورشید نیاز است. چنانچه می‌خواهید گیاهی را خریداری کنید که در همه سال سبزی خودش را حفظ کند، بایستی گازمانیا خورشیدی را انتخاب نمایید.
برگ قاشقی
گیاه برگ قاشقی نیز از جمله محبوب‌ترین و بادوام‌ترین گیاهان آپارتمانی است. این گیاه همیشه سبز برگ‌هایی قلبی شکل با رگه‌هایی از رنگ کرم و سفید دارد. زادگاه اصلی آن جنگل‌های تاریک می باشد. این گیاه به نور کم مقاوم بوده و شما می‌توانید آن را در سایه نگهداری نمایید. یکی از معایبی که گیاه برگ قاشقی دارد این است که رشد آن بسیار پایین می‌باشد.
 پاچیرا
درختچه ی پاچیرا نیز در زمره ی بادوام ترین گیاهان آپارتمانی است. شما برای زیبایی این گیاه می توانید شاخه هایش را به هم ببافید. نگهداری پاچیرا در نور کم و شرایط سایه کار ساده ای می باشد. بهترین فضایی را که شما می توانید به این گیاه اختصاص بدهید، کنار پنجره شمالی است. البته این گیاه در شرایط سایه هم تا چند روز ماندگاری دارد.
گیاه پول چینی
همان طور که از اسم این گیاه مشخص است، برگ‌های گیاه پول چینی درست مثل سکه‌های درشت پول چینی است. این گیاه سایه دوست، تنها بایستی یک بار در هفته آبیاری شود. رشد آن بسیار سریع می‌باشد. چنانچه این گیاه در معرض نور قرار بگیرد، شکوفه‌های صورتی و قرمز می‌دهد.

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

«اسماج» دسته‌ای از گیاهان معطر است که به شکل دست‌ساز تهیه می‌شوند. ترکیب این گیاهان علاوه بر عطر خوشی که پس از سوزاندن در محیط پخش می‌کند، خواص دیگری چون بالا بردن...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است که دارای 15 گونه مختلف می‌باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می‌توانید آن‌ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می‌کنند.