فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | تاثیر گل در محیط های درمانی

تاثیر گل در محیط های درمانی

تاثیر گل در محیط های درمانی
آیا حضور گل های طبیعی در محیط های درمانی موثر است؟ آیا گل می تواند در روند درمانی بیمار تاثیر بگذارد؟
حضور گل های طبیعی در اغلب محیط ها و فضا ها، کیفیت آن محیط را بهبود بخشیده و به کم شدن تنش های موجود در آن فضا کمک می کند. همچنین وجود این عناصر رنگی و زیبا، استرس و نگرانی های موجود در یک محیط درمانی را تقلیل کرده و به بهبود روند درمانی نیز کمک می کند. گل و گیاه طبیعی با فیلتر هوای آلوده موجود در محیط های عمومی و مشترک، در بهبود عملکرد فضا کمک می کند.
حس آرامش و امید، بهترین هدیه ای است که می توان به یک بیمار داد و این امکان با تقدیم نمودن یک دسته گل با آرایش زیبا، میسر می شود. گل ها با ایجاد احساس اطمینان و رضایت خاطر، در روحیه تمام افراد، اثری مثبت می گذراند، اما این احساسات برای بیماران بیشتر و قوی تر است. در یک نگاه کلی می توان گفت، حضور گل های طبیعی، در یک مرکز درمانی، چه در فضای محوطه و چه در سالن ها و اتاق بیماران، بطور کل حس و حال فضا را از بین می برد و آن حالت خشک و بی روح بیمارستان و یا سایر مراکز درمانی را، تغییر داده و به آن حال و هوای تازه ای می بخشد. این گل ها هستند که می توانند فضای بیرون از مرکز درمانی را با فضای داخل آن پیوند داده و بیمار را از تصور قرارگرفتن در یک محیط دورافتاده و فراموش شده، خارج کند.

 


کدام گل برای قرارگیری در یک محیط درمانی، بهتر است؟
اغلب محیط های درمانی بزرگ و همه شمول، مانند بیمارستان های عمومی، از گل‌های طبیعی در بخش فضای سبز و محوطه استفاده می کنند. چرا که حضور گل‌های طبیعی در این محیط ها با وجود پدیده گرده افشانی و مخمر های موجود بر روی گلبرگ‌ها، می تواند آسیب جدی به بیماران مبتلا به آلرژی، آسم و سایر بیمارانی که سیستم ایمنی پایینی دارند و قدرت بدنی آنان سرکوب شده است، بزند. لذا بهتر است در انتخاب و خرید گل های طبیعی، دقت لازم را داشته باشیم تا هدیه ما، موجب آزار و اذیت سایر بیماران نشود. اگرچه در این خصوص در اغلب مراکز درمانی، هشدار های لازم داده می شود و در بخش هایی که ورود گل های طبیعی، مضر و زیان آور است، ممانعت می شود.
اما اگر بیمار شما در بخش هایی بستری شده است که حضور گل های طبیعی نه تنها برای او مضر نیست بلکه می تواند در ایجاد حس شادی و رضایتمندی او کمک کند، بهتر است با شناسایی انواع گل ها، یک دسته گل زیبا را به او هدیه بدهید. تنوع گل های طبیعی در رنگ، بو و ساختار ظاهری بسیار متفاوت و گسترده است، اما می توان به چند مورد اصلی و پرطرفدار اشاره نمود:
•  
 گل رز: گل های رز، در رنگ های متنوع موجود است و هر یک مطابق با سلیقه بیمار شما، می تواند زیبا و منحصربفرد باشد، اما اغلب برای هدیه به بیماران گوارشی و کبدی توصیه می شود. چرا که در روند درمان اینگونه بیماری ها نیز، به آنان کمک می کند.
•    
گل همیشه بهار: این گل زیبا و خاص، خاصیت ضد قارچ و ضد عفونی دارد و می تواند برای بیماران پوستی، بهترین گزینه باشد.
•  
 گل آفتابگردان: گل آفتابگردان، جلوه ای متفاوت برای هدیه دادن دارد و برای بیمارانی که دچار زخم معده و در مجموع مشکلات معده هستند، بهترین گزینه است و می تواند علاوه بر انتقال حس شادی، در بهبود حال بیمار نیز، موثر باشد.
•  
 یاس بنفش: این گل، با رنگ ملایم خود، بهترین انتخاب برای بیمارانی است که دچار سوختگی شده ان و روند درمانی آنان را تسریع می کند. همچنین برای آرامش ذهنی نیز مفید است. چرا که رنگ بنفش با تحریک غده هیپوفیز، هورومن بتا اندورفین را ترشح می کند تا آرامش قلبی، میسر شود.
•  
 گل برف: زمانی که بیمار از مشکلات روحی و اضطراب شدید رنج می برد، گل های ریز برگ، کوچک و سفید گل برف، می تواند در بهبود روان او تاثیری جدی بگذارد و با یادآوری خاطرات خوش، استرس اور را کاهش داده و آرامش را به او بازگرداند.
•  
 گل نخود: این گل نیز همانند گل برف، در تسکین روحیه و کاهش تنش تاثیر دارد و در مراکزی که اغلب بیماران مشکلات روحی و روانی دارند، می تواند با یادآوری خاطرات زیبای کودکی، تنش موجود در محیط را کاهش دهد.
همانطور که اشاره شد، گل های طبیعی، با وجود ایجاد یک ارتباط محکم روحی و تسکین آلام بیمار، نمی تواند در تمام بخش های یک مرکز درمانی مورد استفاده قرار گیرد. اما اگر یک مرکز درمانی بطور ویژه، از بیماران روحی و روانی مراقبت می کند که امکان ایجاد عفونت در آنان وجود ندارد، استفاده از گل های طبیعی کاشته شده در خاک گلدان، می تواند تاثیر محسوس و ویژه ای را در روح و روان آنان بگذارد. 

 


استفاده از اینگونه گل ها، حتی در محیط کار و زندگی نیز، می تواند از ابتلا به بیماری جلوگیری کند و شایع ترین بیماری قرن، افسردگی، را نیز کنترل کند. اما این موضوع بطور خاص در محیط های درمانی، نقش پررنگ تری دارد. بطور واضح، در میان بیمارانی که در یک بخش بستری هستند، کسانی که در مقابل پنجره رو به باغ و فضای سبز قرار می گیرند، در روند بهبود بیماری جلوتر هستند و زودتر مرخص می شوند. این موضوع زمانی که این بیماران با بیمارانی که در مقابل یک دیوار قرار گرفته اند، مقایسه می شوند، اثر خود را نشان می دهد. لذا در یک نگاه کلی می توان گفت، ارتباط انسان با طبیعت و روح طبیعت گرایانه او، هیچگاه، حتی در اوقات مریضی و ناخوشی، از بین نمی رود. 
در این بین چند مدل گل آپارتمانی وجود دارد که با قرار دادن آنان در مراکز درمانی، تغییری جدی در روحیات بیماران شکل می گیرد، از قبیل: 
•  
 گل شمعدانی: گل های زیبا، کوچک و در رنگ های متنوع و غلیظ، همان شمعدانی ها هستند که با قرارگیری در هر محیطی، به آرامش اعصاب انسان و کاهش فشار های روحی او کمک می کنند.
•  
 گل آهار سبز: در محیط های پر تنش و پر استرس، گل آهار با رنگ سبز خود، ترشح هورمون های عصبی و تنش زا را کند می کند. این گل تنفس را عمیق و آرام می کند، بر سیستم عصبی تاثیر مثبت می گذارد و به آرامش قلبی انسان کمک می کند.
•  
 گل استکانی آبی: رنگ آبی در این گل، خواب راحت را برای بیمار به ارمغان می آورد. ملاتونین هورمونی است که بواسطه تماشای گل آبی در بدن ترشح می شود و به آرامش و خواب راحت انسان، کمک می کند.
گل ها، با اثر شگفت انگیز خود، می توانند محیط آلوده و عمومی مراکز درمانی را، تصفیه کرده و موجب شادمانی بیماران و همراهان آنان، شود. حتی نگهداری و مراقبت از این عناصر طبیعی، استرس را کاهش می دهد و امید به زندگی را در افرادی که دچار افسردگی و انزوا شده اند، افزایش می دهد.

 

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

«اسماج» دسته‌ای از گیاهان معطر است که به شکل دست‌ساز تهیه می‌شوند. ترکیب این گیاهان علاوه بر عطر خوشی که پس از سوزاندن در محیط پخش می‌کند، خواص دیگری چون بالا بردن...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است که دارای 15 گونه مختلف می‌باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می‌توانید آن‌ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می‌کنند.