فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | تاثیر رنگ گل در دکوراسیون

تاثیر رنگ گل در دکوراسیون

کدام رنگ ها حال مارا خوب میکند؟
آیا رنگ گل ها در بهبود حس فضا موثر است؟ استفاده از گل های تازه در رنگ های مختلف، می تواند روح فضا را تحت تاثیر قرار دهد و آن را از حالت خشک و خسته کننده خارج کند؟ یقینا حضور گل های طبیعی و زنده در محیط زندگی انسان، احساس شادی و طراوت را به همراه خواهد آورد و همین امر موجب یک ارتباط روحی مثبت در افراد خواهد شد. علاقه انسان به این المان های طبیعی، از دیر باز وجود داشته و امروزه نیز استفاده از گل های طبیعی، موجب پیوند زندگی های صنعتی با طبیعت شده است. قرار گیری گل و گیاه در دکوراسیون منازل، ادارات و محیط های کاری، حالات روحی غیر متعادل و تنش های عصبی موجود در آن محیط را تعدیل ساخته و به حالت طبیعی باز می گرداند. این عناصر زنده و پر انرژی، می توانند در فصول مختلف سال، در دکوراسیون داخلی حضور داشته باشند و بوسیله تنوع خود در رنگ، عطر، فرم و سایر خصوصیات مختلف، موجی از انرژی های تازه را بوجود آورند. 

 


اهمیت رنگ در انتخاب گل 
زمانیکه تمام ضوابط مربوط به طراحی دکوراسیون و پیچیدگی تناسبات آن، انجام می شود تنها خصوصیات یک فاکتور منحصربفرد است که می تواند روح طراوت و شادابی را در آن فضا، ایجاد کند. رنگ، یک فاکتور شگفت انگیز است که در پاسخ به نیاز زیبایی شناسی، به عنوان یک خصوصیت بیکران و متنوع عمل می کند.
رنگ با حضور خود در فضا، با شما حرف می زند. اگرچه تاثیر آن در نظر شما حیرت انگیز و چشمگیر نباشد، اما رنگ های موجود در عناصر و ترکیب آن ها با محیط زندگی شما، در طول روز بر احوالات شما مسلط هستند، احساسات شما را بر انگیخته می کنند و یا آن ها را به سمت آرامش سوق می دهند. 
زمانیکه از گل ها، این عناصر انرژی بخش و طبیعی، در دکوراسیون فضا استفاده می کنید، می بایست در انتخاب آنان علاوه بر توجه به زیبایی فرم و ساختار فیزیکی، در انتخاب رنگ نیز، بعنوان یک عامل بسیار موثر و دگرگون کننده، تامل کنید. چرا که این پالت رنگی گل هاست که با دنیای منحصر بفرد خود، تعریف تازه ای از دکوراسیون را ایجاد می کند.
با شناخت گل های متفاوت در رنگبندی های متنوع و همچنین روانشناسی رنگ گل های طبیعی، می توانید حال و هوای تازه ای به دکوراسیون خود دهید. بنظرتان چه ترکیب رنگی در گل های طبیعی بکارتان می آید؟

 

مسلما دامنه رنگ های موجود در گل ها انقدر گسترده است که اگر بخواهیم پا در این دنیای وسیع بگذاریم، گزینه های پیش رو از کنترلمان خارج می شود و یقینا احساس گیجی می کنیم. در قدم اول بهتر است رنگ و تونالیته رنگی مورد علاقه خود را انتخاب کنید. نحوه استفاده از رنگ در دکوراسیون برای ایجاد تاثیری مثبت، تا حدودی به شما و علایقتان بستگی دارد. این شما هستید که می توانید با بررسی پتانسیل های موجود در فضای فعلی و با ترکیب آن ها با ایده ها و تمایلات خود، به نتیجه برسید. برای مثال شما می توانید به تناسبات رنگی مبلمان موجود در دکوراسیون دقت کنید و با توجه به طیف رنگی آن، رنگ گل مورد نیاز خود را انتخاب کنید. این همان بررسی پتانسیل و قابلیت فعلی فضا است که شما را در جهت رسیدن به یک دکوراسیون بینظیر و ایده آل، کمک می کند. در این روش، دامنه رنگی موجود در فضا به انضمام رنگ های مورد پسند شما، در تلفیق با سبک هایی نظیر تضاد، همخوانی، تعادل و استفاده از طیف رنگ های مشابه، معنا می یابد و قابل اجراست.

 


شناخت، انتخاب و ترکیب مناسب 
رنگ های مختلف در شما احساسات مختلفی ایجاد می کند. این یک امر انکار ناپذیر است. ترکیب رنگ در گل های طبیعی، مجموعه ای از حس ها و انرژی های مختلف را در شما بوجود می آورد و حس شما را نسبت به فضا تغییر می دهند. احساساتی که رنگ گل های مختلف در افراد منتقل می کنند در دسته بندی زیر خلاصه می شود:
•  
 گل های سفید: استفاده از گل های به رنگ سفید، حس مینیمال بودن فضا را تقویت می سازد. چرا که این رنگ نماد خلوص و سادگی است و قرار گیری آن در محیط زندگی، حس رمانتیک بودن را به افراد منتقل کند و همچنین اصالت فضا را نیز بهبود می بخشد. از مزیت استفاده از گل های سفید مانند رز سفید، نرگس و ارکیده ترکیب زیبا و ماهرانه آن با گل های دیگر است. 
•    توناژ رنگ قرمز: استفاده از گل های کالانکوآ، رز و شمعدانی به رنگ قرمز، احساساتی همچون عشق، اشتیاق، جرات و شادی را منتشر می کنند. چرا که رنگ قرمز یکی از جسورانه ترین و تاثیرگذار ترین انتخاب های ممکن است  که بکاربردن آن حتی در مقیاس های کوچک نظیر استفاده در گل آرایی محیط، تفاوت بزرگی را در فضا ایجاد کرده و نگاه همگان را به خود معطوف می سازد.
•    توناژ رنگ آبی: گل های طبیعی به رنگ آبی نظیر گل بنفشه و گل ادریسی، حس صداقت، آرامش، اطمینان و وفاداری را به افراد منتقل می کند و می تواند در تضاد و یا همخوانی با طیف رنگی محیط، حال و هوای جدیدی در فضا ایجاد کند.
•    تونالیته رنگ صورتی: رز صورتی، آزالیا و لاله، از دسته گل هایی هستند که با قرار گیری در دکوراسیون، احساساتی نظیر عشق، شادی و ظرافت را یاد آوری می کنند و براحتی در ترکیب با گل های سفید، قرمز و زرد بکار می روند.
چیدمان مناسب گل های رنگی
با اینکه گل های تازه، با طراوت و زیبایی خود حس نشاط و تازگی را به ما می بخشند، اما بکارگیری این عناصر فرح بخش، مانند سایر اکسسوری های بکاررفته در محیط، نیاز به توجه بسیاری در جزئیات دارد. مهمترین مسئله، انتخاب یک گل با رنگ مناسب در فضاهای مختلف یک محیط است. بدون شک استفاده از گل های طبیعی در محیط های کاری و خانگی بشکلی متفاوت انجام می گیرد اما هر چقدر که حضور گل در یک محیط اداری، محبت و صمیمیت افراد را افزایش می دهد در منازل نیز، روح فضا را از حالت تکراری و روزمرگی خارج می کند. بررسی محیط و فضاهای یک منزل مسکونی، موجب ایجاد چند دسته مجزا می شود که کاربرد و کارکرد گل های طبیعی در آنان، متفاوت است.

 


1.    گل آرایی در اتاق نشیمن و سالن پذیرایی:
بطور معمول، اتاق پذیرایی نقطه تمرکز قرارگیری اکسسوری های زیبا و شیک است. استفاده از دسته گل های مجلل و بزرگ در این بخش از خانه، در صورتی که دارای یک چیدمان لذت بخش و آرامش بخش باشد، بسیار تاثیر گذار است. رنگ گل ها در این بخش از خانه از اهمیت بسیاری برخوردار است و همانطور که گفته شد، می توان به روش های مختلف، رنگ گل ها را با دکوراسیون داخلی خانه ترکیب نمود. قرار گیری گلدان های کوچک با گل های زنده و طبیعی، در پس زمینه گیاهان سبز و بر روی شومینه، شلف ها و قفسه هایی که در ارتفاع بالا قرار دارند، حس فضا را در دو بخش پذیرایی و نشیمن، قوت می بخشد. همچنین قرار دادن آنان بر روی میز جلو مبلی و یا استفاده از گل های ساقه بلند در گلدان و یا کوزه های بلندی که در گوشه های خانه قرار دارند، منظره زیبایی را بوجود می آورد. بهتر است در این فضا ها از گل های متفاوت در ترکیب رنگی های ماهرانه استفاده کرد و هر گوشه خالی را با آن پر نمود.
2.    استفاده از گل در آشپزخانه:
آشپزخانه قلب خانه است و می توان گفت بیشترین زمان یک بانوی ایرانی، در این مکان سپری می شود. لذا قرار گیری گل های تازه بهاری در داخل گلدان های شیشه ای و یا یک دسته گل کوچک زینتی در گلدان های کوچک بر روی صفحه کابینت، بطور کل حال و هوای آشپزخانه را تغییر دهد و یک محیطی آرام و رمانتیک را برای همه افراد خانه ایجاد کند تا بتوانند در آن غذا بخورند و از کنار هم بودن لذت ببرند. در انتخاب رنگ گل های آشپزخانه، علایق بانوی خانه بسیار حائز اهمیت است و می تواند تعیین کننده باشد.

 


3.    انتخاب گل برای اتاق خواب:
استفاده از گل های قرمز و رنگی در اتاق های خواب، بخصوص در اتاق والدین، فضای خواب را رمانتیک و لذت بخش می سازد و جلوه ای ظریف و زیبا به وجود می آورد.
اما اغلب خانواده ها ترجیح می دهند، از گل های خشک و یا مصنوعی در اتاق خواب خود و فرزندانشان استفاده کنند. زیرا عقیده دارند آن ها ساعات کمتری از روز را در اتاق خود می گذرانند و خرید گل های تازه، شاید مقرون بصرفه نباشد.
در یک نگاه کلی می توان گفت، اگر تمایل دارید تا به خانه خود رنگ و رو دهید و آن را با عطر دلنشین بهاری مزین سازید، بهترین انتخاب، استفاده از گل های طبیعی است. رنگ گل های طبیعی جلوه دکوراسیون را تغییر می دهد و در صورتیکه استفاده از آنان با ایده های جدید همراه باشد، حس نو شدن را نیز برای شما بهمراه خوهد آورد.

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

«اسماج» دسته‌ای از گیاهان معطر است که به شکل دست‌ساز تهیه می‌شوند. ترکیب این گیاهان علاوه بر عطر خوشی که پس از سوزاندن در محیط پخش می‌کند، خواص دیگری چون بالا بردن...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است که دارای 15 گونه مختلف می‌باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می‌توانید آن‌ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می‌کنند.