فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان تاریکی دوست
گیاهان برای رشد کردن به نور خورشید احتیاج دارند و بدون نور به درستی نمی‌توانند رشد کنند. حال ممکن است خیلی از افراد بپرسند که اگر بخواهیم گیاهی را در آپارتمان، هال و یا حمام رشد بدهیم، باید چه کنیم؟
 در جواب این سوال باید گفت: خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می‌توانید آن‌ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می‌کنند. ما در مقاله‌ی زیر به بررسی برخی گیاهان تاریکی دوست می‌پردازیم.
آناناسیان
یکی از گیاهان تاریکی دوست گیاه آناناسیان است. این گیاه که یک گیاه گرمسیری به حساب می‌آید ولی در محیط داخلی منزل هم می‌تواند به راحتی رشد می‌کند. کامپکت و دراسیناها از این خانواده‌اند.
نخل پارلور مینی
نخل پارلور مینی گیاهی است که می‌تواند در هر شرایطی رشد کند. این گیاه حتی در قسمت‌هایی از خانه که هیچ نوری وجود ندارد هم می‌تواند رشد کند. نخل پارلور مینی به کمترین نور و مراقبت نیاز دارد. در فصل بهار گل های زرد کوچکی می‌دهد. البته چنانچه نور کم باشد، گلی نمی‌روید.
کاتالیا
کاتالیا یکی از زیباترین گل‌هایی است که می‌توانید در منزل نگهداری نمایید. این گیاه می‌تواند حتی در سایه نیز رشد کند. ولی حداقل دما نباید کمتر از سیزده درجه باشد. کاتالیا بایستی مرتبا آبدهی شود و خاکش مرطوب باشد. 
سرخس
سرخس نیز یکی دیگر از گیاهان تاریکی دوست است. این گیاه نیز مثل سایر گیاهان نباید در مقابل نور مستقیم خورشید نگهداری شود. سرخس در خاک اسیدی به خوبی رشد می‌کند. بنابراین برای این که رطوبت خاک حفظ شود، آن را مرتبا آبدهی نمایید. 
پتوس
پوتوس که در قسمت جنوب شرقی آسیا رشد می‌کند، گیاهی آپارتمانی است که به نور نیاز ندارد. این گیاه را می‌توان در آشپزخانه، هال و یا حمام قرار داد.
 این گیاه، نگهداری آسانی دارد و از گیاهان مقاوم محسوب می‌شود. اگر شما از دسته افرادی هستید که گیاه‌تان همیشه خراب می‌شود، بهتر است که پتوس را امتحان کنید. پتوس یک گیاه مناسب برای مبتدی‌ها محسوب می‌شود.گیاه عنکبوتی
گیاه عنکبوتی گیاهی زیبا با رنگ کرم است که در سبد آویزی و گلدان به خوبی رشد می‌کند. این گیاه را می‌توان در ورودی خانه یا کنار پنجره گذاشت. چرا که به نور مستقیم خورشید نیاز ندارد. نور مستقیم خورشید گیاه عنکبوتی را می‌سوزاند. این گیاه هوای منزل را پاک و تمیز می‌کند. 
قاشقی
قاشقی گیاهی کوچک است که می‌تواند تا 18 سانت رشد نماید. این گیاه خاک مرطوب را دوست دارد ولی بایستی آبدهی در فصل زمستان کاهش یابد. شما برای حفظ رطوبت گیاه می‌توانید برگ‌های این گیاه را اسپری نمایید.
دیفن باخیا
دیفن باخیا گیاهی است که به آن سمبرگ گفته می‌شود. برگ‌های این گیاه سمی است. این گیاه از خود شیره‌ای ترشح می‌کند که می‌تواند باعث تحریک اعضاء حساس بدن بشود. دیفن باخیا جزء گیاهان تاریکی دوست است که نور غیر مستقیم خورشید می‌تواند باعث رشد و نموی آن شود.
 این گیاه در سایه رشدی علفی کرده و می‌تواند بیشتر از حد دراز بشود. هر ماه بایستی برگ‌های دیفن باخیا با اسفنج تمیز شده و هفته‌ای چند مرتبه غبار پاشی شود. گفتنی است گلدان دیفن باخیا بایستی هر ساله به اندازه‌ی 2 برابر بزرگ تر گردد.
گل گندمی
گل گندمی نیز جزء گیاهان تاریکی دوست است که می‌تواند مقدار متغیری از نور را تحمل نماید. این گیاه تابش مستقیم نور را دوست ندارد. چرا که با تابش نور، نوک برگ های آن می‌سوزد. در فصل زمستان یک مرتبه آبیاری کافی است ولی در فصل تابستان هفته‌ای 2 تا 3 مرتبه آب نیاز دارد. این گیاه در فصل زمستان نباید سرمای زیادی را ببیند. چرا که به سرعت برگ‌هایش بی حال و سفید می‌شود. 
آگلونما
آگلونما شرایط نگهداری بسیار راحتی دارد. در حقیقت هر شخصی که بخواهد گلی را برای اولین بار نگهداری کند، می تواند این گل را نگهداری کند. آگلونما به روشنایی و نور زیادی نیاز ندارد. در فصل بهار و تابستان در هر 2 هفته یک مرتبه به کود محلول نیاز دارد و سطح رویی خاک نیز بایستی همیشه مرطوب نگهداری بشود. البته آب زیاد هم نیاز ندارد. چرا که آب فراوان نقطه‌ی ضعف آگلونماست. برگ‌های این گیاه به خشکی هوا حساس بوده و بایستی در آپارتمان‌ها، هر روز سطوح برگ‌ها را با آب اسپری نمود.
ستاره سرخ
ستاره‌ی سرخ نیز جزء گیاهان تاریکی دوست به حساب می‌آید و به آفتاب نیازی ندارد. این گیاه نسبت به فلوراید و کلر آب بسیار حساس است. پس زمانی که می‌خواهید به ستاره سرخ آب بدهید بایستی ابتدا اجازه بدهید که آب شیر به دمای منزل برسد. آبی که قبلا کنار گذاشتید برای این کار مناسب می‌باشد. این گل به نور بسیار کمی نیاز دارد و بسیاری از طراحان داخلی برای زیباسازی فضای سرویس بهداشتی از این گل استفاده می‌کنند.
برگ عبایی
گیاه برگ عبایی با برگ‌های بزرگی که دارد، نه تنها در سایه بلکه در گرما و سرما هم بسیار مقاوم است. تا جایی که به آن گل فولادی نیز گفته می‌شود. این گیاه تنها یک ایراد دارد و آن این است که برگ عبایی رشد چشمگیری ندارد و شما بایستی هفته‌ها به برگ‌های آن خیره بمانید تا کمی تغییر نماید. 
این گیاه در فصل زمستان هفته‌ای یک مرتبه آب نیاز دارد و در فصل تابستان نیز تنها هفته‌ای 2 مرتبه آب می‌خواهد. به غبار پاشی نیز احتیاجی ندارد و هر 3 تا 4 سال بایستی گلدانش تعویض گردد. بنابراین در آپارتمان‌تان با خیال راحت برای این گیاه جا باز نمایید.
نخل شامادورا
نخل شامادورا جزء محبوب‌ترین نخل‌های آپارتمانی بوده که حتی در نقاط بسیار کم نور نیز می‌تواند به راحتی رشد کند. این گیاه به نور و مراقبت بسیار کمی نیاز دارد.
نخل مرداب
نخل مرداب در فضای داخلی خانه و در نقاطی که سایه است به خوبی رشد می‌نماید. اکثر علاقمندان گل و گیاه، این نخل را گیاه بسیار خوبی برای پرورش می‌دانند. چرا که به آسانی رشد می‌کند. نخل مرداب برای رشد به بستری مرطوب نیاز دارد. شما می‌توانید برای تامین کردن رطوبت آن، گیاه را به روی ظرفی که از آب پر است، قرار دهید.
برگ انجیری
برگ انجیری با محیط‌های کم نور به سادگی خو می‌گیرد. خاک بایستی مرطوب باشد. بهتر است خاک آن میان دو آبیاری خشک شود.
پتوس ابلق

 

پتوس ابلق به عنوان یک گیاه آپارتمانی بوده که به مراقبت خیلی کمی احتیاج دارد و بسیار مقاوم است. این گیاه جزء گل‌های آپارتمانی بدون نور به حساب می‌آید. پوتوس رونده بسیار خوبی بوده که حتی در اتاق پذیرایی و حمام و آشپزخانه نیز می‌تواند رشد نماید. این گیاه به علت توانایی‌اش در تصفیه سازی مونو اکسید هوا، شهرت زیادی دارد. به همین دلیل این گیاه برای محیط‌های آموزشی، مسکونی و اداری بسیار مناسب است.
پتوس را به خاطر 4 ویژگی آن می‌توان برای محیط‌های اداری مناسب دانست. این 4 ویژگی عبارت است از:
•    رشد سریع
•    نور کم
•    سرسبزی چشم نواز
•    محبوبیت پوتوس میان مردم
چنانچه می‌خواهید پوتوس شما رشد خوبی داشته باشد، بایستی به نکات زیر توجه نمایید:
•    غبار پاشی می‌تواند سبب افزایش یافتن برگ‌های پوتوس بشود. بنابراین در فصول سرد سال، هفته‌ای 2 تا 3 بار و در فصول گرم سال، روزی 1 تا 2 بار غبار پاشی نمایید.
•    برای پوتوس خود گلدان کوچکی را در نظر بگیرید.
•    برای رشد بهتر پوتوس از کود استفاده نمایید.
اسپاتی فیلوم
اسپاتی فیلوم نیز یکی دیگر از گیاهان تاریکی دوست است. این گیاه به نور و آب زیادی نیاز ندارد. پرورش این گیاه بسیار ساده می‌‌باشد. اسپاتی فیلوم در مکان‌هایی که سایه است به راحتی شکفته می‌شود و هوای آلوده را پاک می‌کند.
 زاموفیلیا
زاموفیلیا از زمره‌ی گیاهان تاریکی دوست به حساب می‌آید. این گیاه به علت رشد کندی که دارد برای محیط‌های اداری بسیار خوب به نظر می‌آید. این گیاه به نور مستقیم نیاز ندارد. چرا که نور زیاد باعث زرد شدن، سوختگی و شل شدگی آن می‌شود. 
سانسوریا
سانسوریا به 2 رنگ ابلق و سبز وجود دارد. رگه‌های زرد رنگ این گیاه در نورهای کم از بین می‌رود. گونه‌ی سبز رنگ این گیاه نیز در مقابل نور کم بسیار مقاوم است. زبان مادر شوهر به خاطر رشد عمودی که دارد از آن در فضاهای اداری و محوطه سازی استفاده می‌شود. 
آگلونما بلک
آگلونما بلک هم جزء گیاهان تاریکی دوست به حساب می‌آید. این گیاه تنوع زیادی دارد و در رنگ‌های سفید، صورتی، قرمز، سبز تیره و کاهویی پیدا می‌شود. گاهی اوقات، آگلونما بلک گل های بسیار کوچکی می‌دهد که می‌تواند به رنگ‌های قرمز، کرم و سفید باشد. این گیاه نباید زیاد در آفتاب قرار بگیرد. چرا که رنگ برگ‌هایش کم می‌شود.

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

«اسماج» دسته‌ای از گیاهان معطر است که به شکل دست‌ساز تهیه می‌شوند. ترکیب این گیاهان علاوه بر عطر خوشی که پس از سوزاندن در محیط پخش می‌کند، خواص دیگری چون بالا بردن...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است که دارای 15 گونه مختلف می‌باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقب گیاه فیکوس آفریقایی (لیراتا)

معرفی و مراقب گیاه فیکوس آفریقایی (لیراتا)

فیکوس آفریقایی همانطور که از نامش پیداست بومی مناطق جنوبی آفریقاست. این گیاه زیبا با برگ‌های پهن و ویولن مانند خود شناخته می‌شود. جذابیت و زیبایی برگ‌های شاداب و چرمی لیراتا در کنار حالت موجی...