فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اصول نگهداری گل و گیاه در سفر

اصول نگهداری گل و گیاه در سفر

یکی از مشکلات افرادی که در خانه یا آپارتمانشان گل و گیاه دارند این است که در هنگام سفر چگونه از آن ها نگهداری کنند؟ ما در مقاله ی زیر به بررسی اصول نگهداری گل و گیاه در سفر می پردازیم.
پیش از رفتن به سفر گیاهان خود را خوب آبیاری نمایید
پیش از رفتن به سفر، گل ها و گیاهان خود را خوب آبیاری نمایید و سپس یکی از روش های زیر را برای آبیاری و نگهداری گیاهان خود استفاده نمایید.
گیاهان خود را در خنک ترین بخش خانه نگهداری نمایید
گیاهانتان را در گرما قرار ندهید. بلکه آن ها را در خنک ترین بخش خانه نگهداری نمایید. به این طریق هم گیاه آبش را دیرتر از دست می دهد و هم کمتر آسیب می بیند و این یکی از اصول نگهداری گل و گیاه در سفر است.


برای حفظ رطوبت گلدان از مالچ استفاده نمایید
با کمک مالچ رطوبت گیاهان برای چند روز تامین می شود. مالچ شامل خاشاک، برگ، پوکه ی معدنی، سنگریزه، خاک اره و براده ی چوب است. مالچ را روی سطح گلدان بریزید تا از تبخیر جلوگیری به عمل بیاید.
پیش از مسافرت، گلدان هایتان را به خوبی آبیاری نموده و سپس سطح خاک آن را به قط 5 سانت از مالچ بپوشانید.
طریقه ی آبرسانی گیاهان داخل باغچه
برای آبرسانی گیاهان داخل باغچه می توانید از شیوه ی آبیاری قطره ای استفاده نمایید. برای این کار به یک یا چند عدد بطری آب احتیاج دارید. در انتها و اطراف بطری ها سوراخ های ریزی ایجاد کرده و بطری ها را پر از آب نمایید و اطراف ریشه ی گیاهان بگذارید. شما از این روش برای روزهای عادی سال هم می توانید استفاده نمایید. چرا که باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود.
آبیاری گیاهان با نخ
آبیاری گیاهان با نخ نیز بسیار ساده است. شما برای این کار به یک پارچه ی نخی یا کلفت و یک شیشه ی پر از آب نیاز دارید. در این روش شما باید یک طرف پارچه  یا نخ را در گلدان و طرف دیگر را در شیشه ی آب قرار دهید. شیشه بایستی در سطح بالاتری نسبت به گلدان قرار بگیرد.
 شما می توانید زیر شیشه ی خود یک کاسه بگذارید. بهتر است انتهای شیشه ی آب رو به روی خاک گلدانتان باشد تا همه ی آب شیشه نم نم به داخل گلدان وارد بشود. با این کار پس از چند دقیقه پارچه خیس شده و رطوبت از درون شیشه به گلدان منتقل می گردد. پارچه ی شما بایستی حتما نخی باشد تا رطوبت را به راحتی جذب کرده و به داخل گلدان انتقال بدهد.
چنانچه برای مدت زمان طولانی به مسافرت می روید روی درب شیشه را با چسب پوشانده تا آب آن کمتر تبخیر شده و دیرتر تمام شود.

 


 

آبیاری گیاهان با بطری
یکی از اصول نگهداری گل و گیاه در سفر آبیاری آن ها با بطری پلاستیکی است. با توجه به سایز گلدانتان یک بطری بزرگ یا کوچک انتخاب نموده و به روی دربش سوراخ کوچکی ایجاد نمایید. بطری را از آب پر کرده و به حالت برعکس داخل خاک گلدان فرو نمایید. آب از این سوراخ کم کم بیرون آمده و به گلدانتان در روزهایی که سفر هستید، آب می رسد.
استفاده از گلدان سفالی
اگر گلدان گیاهتان سفالی است، ساده ترین روش برای آبیاری، این است که گلدانتان را در یک ظرف گود قرار داده و سپس درون آن آب بریزید. رطوبت از سفال به گیاه شما رسیده و تا هنگامی که در ظرف آب وجود داشته باشد، آبرسانی انجام می شود.
استفاده از پوشش پلاستیکی روی گلدان
یکی از اصول نگهداری گل و گیاه در سفر این است که قبل از سفر به گلدان های خود به خوبی آب داده و سپس روی آن یک کیسه ی پلاستیکی بگذارید. به این طریق، تعریق انجام شده و تبخیر به کمترین حد خود می رسد.
توجه کنید که نور به صورت مستقیم به گلدان نتابد، چرا که گرمای ایجاد شده می تواند به گلدان آسیب بزند. به این طریق گیاهان می توانند تا حداقل 15 روز زندگی کنند.

 


برای آبیاری گیاهان می توانید از وان حمام استفاده نمایید
چنانچه در حمام خانه ی خود، وان دارید، داخلش را پر از آب نموده و سپس تعدادی آجر درون آن قرار دهید. آب را تا حدی بریزید که روی آجر را بپوشاند. سپس گیاهان آپارتمانی را روی آجرها بگذارید. 
به این طریق، رطوبت از آجرها به گیاهان رسیده و گیاهان از تشنگی نجات پیدا می کنند و این از دیگر اصول نگهداری گل و گیاه در سفر است. هیچ گاه گل و گیاهتان را  به طور مستقیم داخل آب نگذارید. چرا که باعث پوسیدگی ریشه های آن می شود.

 

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

«اسماج» دسته‌ای از گیاهان معطر است که به شکل دست‌ساز تهیه می‌شوند. ترکیب این گیاهان علاوه بر عطر خوشی که پس از سوزاندن در محیط پخش می‌کند، خواص دیگری چون بالا بردن...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است که دارای 15 گونه مختلف می‌باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می‌توانید آن‌ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می‌کنند.