فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | 5 اشتباه رایج که گلدان گل شما را نابود می کنند

5 اشتباه رایج که گلدان گل شما را نابود می کنند

نگهداری گلدان در محل کار یا خانه، آنهم در این عصر ماشینی بدون شک به سلامت روح و روان انسان کمک می‌کند. اما نباید از روش‌هایی که موجب برهم خوردن این تعادل در زندگی طبیعی می‌شود، غافل شد. بسیاری از افراد تا کنون حداقل یک گلدانِ گل داشته‌اند، اما تعداد کمی از آن‌ها همچنان از حضور گل‌ها لذت می‌برند و تنها دلیل آن هم عدم مراقبت صحیح در نگهداری گل‌ها است.
همیشه وقتی که تجربه جدیدی را شروع می‌کنید اشتباهات اجتناب ناپذیر است؛ مثلا اگر گلدانی هدیه گرفته‌اید یا موقع گشت زدن در فروشگاه‌های گل اینترنتی گلدانی را خریداری کردید، بهتر است اصول اولیه و بنیادی نگهداری از گل را بدانید. ما در لیست زیر تعدادی از اشتباهات رایج در نگهداری از گلدان‌ها را ذکر کرده‌ایم:


1. تابش بیش از حد نور آفتاب
این اشتباه شماره یک نگهداری از گلدان‌ها است؛ خیلی از مردم نمی‌دانند که گیاه‌شان سایه دوست است یا آفتاب دوست. عموما تصویر ذهنی ما این است که گیاه برای رشد به نور خورشید احتیاج دارد. اما چه بسیار گیاهانی وجود دارند که با نور کم سازگارند. علاوه بر این  پیدا کردن محل مناسبی برای رشد گیاه می‌تواند برای افرادی که در شهرهای شلوغ زندگی می‌کنند چالشی جدی باشد. اگر گیاه شما جزو گیاهان گرمسیری بود بهترین مکان برای رشد آن روی پشت‌بام یا بالکن و در معرض تابش مستقیم خورشید است و در محیط‌های بسته و فضاهای اداری شانس چندانی برای زنده ماندن ندارد. بد نیست بدانید اکثر گیاهانی که هر سال گل می‌دهند از همین دسته‌ بوده و نیاز به آفتاب مستقیم در تمام روز دارند. اما اگر دوست دارید تا گیاهی در خانه داشته باشید بهتر است قبل از آن مطمئن شوید که گیاه مورد نظرتان می‌توانید شرایط محیط را تاب بیاورد و در دسته گیاهان بادوام آپارتمانی قرار می‌گیرد. 

با شناسایی نیاز درست گیاه خود می‌توانید انتخاب کنید که آن را در کدام بخش از خانه یا محل کار خود قرار دهید. داخل اتاق یا بیرون و در تراس؟ این مورد به شما کمک می‌کند با مدت زمان و شدت تابش نور خورشید هم آشنایی بهتری داشته باشید. به طور مثال بالکن‌های جنوبی حداکثر نور را از لحاظ مدت زمان و شدت، دریافت می‌‍کنند. حال آنکه بالکن‌های شرقی و غربی در مرحله بعدی قرار داشته و بالکن‌های شمالی کمترین سهم را از نور خورشید از نظر مدت زمان و شدت آفتاب دارند.


2. آبیاری بیش از حد گلدان
یکی دیگر از اشتباهات رایج در نگهداری از گیاهان، آب دادن بیش از اندازه به آن‌ها است. تصور غلط رایج این است که آبیاری روزانه برای گیاهان ضروری است، اما هرگز نباید بدون دانستن مقدار آب مورد نیاز گیاه، آن را آبیاری کرد. به عنوان مثال سرئوس صخره‌ای که از گروه کاکتوس‌ها می‌باشد، عموما گیاهی با مصرف آب کم بوده و می‌تواند هفته‌ها در  حداقل نور و آب دوام بیاورد و بدیهی است که آبیاری روزانه موجب نابودی آن خواهد شد.
نکته مهم دیگر در استفاده از گلدان است. تمام ظروف مورد استفاده برای کاشت گیاهان باید دارای سوراخ باشند تا از جمع شدن آب در گلدان جلوگیری شود. همچنین آب نباید در نزدیکی ریشه‌ها نشست کند، زیرا این روند می‌تواند مانع رسیدن اکسیژن به ریشه‌ها و باعث پوسیدگی آن‌ها شود. یکی دیگر از چالش‌های مهم در مورد آبیاری گیاهان این است که هنگام مسافرت معمولاً گیاهان تشنه می‌مانند. باید توجه داشته باشید که اصول نگهداری گیاهان در سفر شرایط ویژه‌ای دارد، به عنوان مثال شما می‌توانید گیاه خود را با استفاده از سیستم‌های آبیاری قطره‌ای به راحتی آبیاری کنید. به طور کلی مقدار آبیاری باید به اندازه مورد نیاز گیاه باشد. 

3. تغذیه مناسب برای گیاه
بسیاری از افرادی که تجربه‌ای در نگهداری از گیاه ندارند، تصور می‌کنند که گیاهان فقط به نور خورشید و آب نیاز دارند، که طبیعتاً درست نیست. گیاهان علاوه بر این دو عامل مهم به حدود 16 عنصر مغذی مختلف از خاک هم احتیاج دارند. عناصری چون نیتروژن یا ازت، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، گوگرد، آهن، منگنز، روی، مس، بور، مولیبدن و کلر. البته بازهم باید یادآور شد که تمام این عناصر برای رشد تمام گیاهان مفید نیستند!

در این میان بهترین راه برای تقویت کردن خاک گیاهان، استفاده از انواع مختلف کودهای موجود است. کمپوست که از پسماندهای آلی تجزیه‌شده به وجود می‌آید یکی از پراستفاده‌ترین کودها خواهد بود. کمپوست ارگانیک و سازگار با محیط زیست است و اضافه کردن یک عدد از آن هر 15 روز یک بار به هر گلدان این اطمینان را به وجود خواهد آورد که حال گلدان خوب است. البته اگر دسترسی شما به کود یا کمپوست امکان پذیر نیست می‌توانید با مواد طبیعی که برای تقویت خاک گلدان مفید است بهترین تغذیه برای گیاه خود را فراهم کنید.


4. گلدان
اشتباه دیگر این است که تصور کنید وقتی یک گل را با گلدان می‌خرید، گل تا آخر عمرش به یک اندازه باقی می‌ماند و به فضای بیشتری احتیاج ندارد. گلدان به مثابه محل زندگی گل باید دارای شرایط مساعد و استانداردی باشد تا گیاه شما در بهترین شرایط رشد کند. گلدان‌ها از جنس‌های مختلفی از جمله سفالی، بتنی، سرامیکی و... ساخته می‌شوند که هرکدام بنا به نوع گیاه کاربرد متفاوتی دارند. از دیگر عوامل مهم، اندازه گلدان است چرا که در هنگام آبیاری گلدان بزرگ، ممکن است ناخواسته باعث خشک شدن ریشه گیاه شوید و از دیگر سو با آبیاری در گلدان کوچک ممکن است جلوی رشد ریشه‌ها را بگیرید. پس گلدان خود را بنا به تغییر اندازه گیاه تغییر دهید. همچنین فراموش نکنید که گیاهان در گلدان‌هایی که زهکشی خوبی ندارند نمی‌توانند به خوبی رشد کنند. به همین دلیل باید گلدان شما حداقل یک سوراخ در قسمت انتهایی داشته باشد تا عبور اکسیژن و آب از آن به خوبی انجام شود.

5. آفت زدن گیاهان
همه ما عاشق گیاهان سالم و باطراوت هستیم و وجود آفت کابوس هر گیاه و گیاه‌دوستی است. برای این اشتباه رایج و خطرناک تنها راه حل، رسیدگی روزانه به گیاه خواهد بود. به این منظور اگر زمان بگذارید و هر روز گلدان خود را چک کنید، می‌توانید آفات را زودتر تشخیص داده و از شر آن‌ها خلاص شوید. برای این کار ابتدا باید روزانه برگ‌های گیاه خود را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید تا از آلودگی‌های محیطی جلوگیری شود و سپس در صورت مشاهده آفت و بیماری با اسپری کردن گاه به گاه گیاهان با آفت کش‌های آلی، از سلامت گیاه خود اطمینان پیدا کنید.

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

«اسماج» دسته‌ای از گیاهان معطر است که به شکل دست‌ساز تهیه می‌شوند. ترکیب این گیاهان علاوه بر عطر خوشی که پس از سوزاندن در محیط پخش می‌کند، خواص دیگری چون بالا بردن...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است که دارای 15 گونه مختلف می‌باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می‌توانید آن‌ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می‌کنند.