فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت برگ انجیری

معرفی و مراقبت برگ انجیری

گل برگ انجیری که نمادی از افتخار، احترام و طول عمر است با قرارگیری در هر محیطی حس و حال جنگل های گرمسیری را تداعی می کند. این گل زیبا با بهره مندی از فرمی خاص و شرایط نگهداری ساده، به یکی از محبوب ترین گیاه های آپارتمانی عصر حاضر تبدیل شده است.
گیاه برگ انجیری که متعلق به خانواده بزرگAraceae  است، با نام هایی همچون مانسترا و فیلودندرون نیز شناخته می شود. فیلودندرون از 50 گونه سرسبز و رونده برخوردار است که هر یک زیبایی خاص خود را دارند. اگر در زمینه پرورش گل و گیاه مبتدی هستید، نگهداری از برگ انجیری بهترین گزینه برای شما خواهد بود. چرا که این گیاه شگفت انگیز، بسیار کم توقع و قانع است و در شرایط محیطی پر تنش، به رشد و نموی خود ادامه می دهد.ویژگی های گل برگ انجیری
فیلودندرون عموماً به خاطر شکل خاص برگهای خود مورد توجه قرار می گیرد. بر روی برگ های پهن این گل، بریدگی های عمیقی وجود دارد که از زمان جوانه زدن و سبز شدن دیده می شوند. از آنجایی که زادگاه اصلی این گیاه جنگل های بارانی جنوب مکزیک و کلمبیاست، شکاف هایی به عنوان دریچه  برای عبور باد های شدید و باران های سیل آسا بر روی آن شکل گرفته تا به تنه و برگ  های گیاه آسیبی نرسد. 
بنابراین می توان گفت شکل خاص برگ انجیری در اثر شرایط اقلیمی زادگاه آن به وجود آمده که در کنار تضمین سلامت گیاه، جلوه ای خاصی به آن بخشیده است. گل برگ انجیری در شرایط مناسب، می تواند تا چندین متر ارتفاع بگیرد. پهنای برگ های آن نیز در شرایط ایده آل و مناسب به بیش از 50 سانتی متر می-رسد. با این حال فیلودندرون ها در محیط های آپارتمانی به ندرت گل می دهند. گلدهی این گیاه بیشتر در زادگاه اصلی آن و در مناطق گرم و مرطوب رخ می دهد.ریشه های این گیاهی به صورت هوایی هستند و در زمان تکیه به قیم پوشیده از خزه های مرطوب، عملکرد بهتری از خود نشان می دهند. شما می توانید با قرار دادن ریشه ها در داخل قیم، به رشد بهتر گیاه کمک کنید. برگ های گل زیبای برگ انجیری سمی نیستند و هیچگونه حساسیت پوستی ایجاد نمی کنند. اما شیره موجود در ساقه ها و برگ ها ممکن است در برخی افراد موجب ایجاد واکنش های آلرژیک شود.
اغلب افراد دوست دارند نمونه هایی را خریداری کنند که برگ های آن شکاف بیشتر و عمیق تری دارند. اما همواره به خاطر داشته باشید، برگ انجیری های جوان به مراتب از نمونه های مسن تر، صاف ترند و شکاف کمتری دارند. همزمان با رشد گیاه و گذر عمر آن، این حالت در برگ ها تشدید شده و بیشتر می شود.

شرایط نگهداری گل برگ انجیری
همانطور که گفته شد فیلودندرون بسیار مقاوم و کم توقع است. بنابراین شرایط نگهداری آن نیز ساده و راحت خواهد بود. با اینحال رعایت برخی موارد برای رشد بهتر و سریع تر گیاه ضروری است. مانند هر گیاه دیگری، برگ انجیری نیز برای رشد و نمو به تأمین شرایط محیطی همچون آب، خاک، نور و... نیاز دارد.
دمای نگهداری 18 تا 28 درجه سانتی گراد
برگ انجیری بومی مناطق گرم و مرطوب است. پیداست که قرارگیری آن در دمای کمتر از 10 درجه می تواند آسیب جدی به گیاه بزند. اگرچه این گیاه در برابر تغییرات دمایی مقاوم است، اما نگهداری آن در بازه دمایی 18 تا 28 درجه، گیاه را در شرایط ایده آل دمایی قرار می دهد.تأمین رطوبت کافی
رطوبت از دیگر فاکتورهای موثر در رشد فیلودندرون است. اگر تصمیم دارید این گیاه را مهمان همیشگی خانه خود کنید، از روش جزیره برای آبیاری آن استفاده کنید. بدین معنا که زیر گلدانی گیاه را با سنگ ریزه پر کنید و سپس مقدار کافی آب در آن بریزید. همچنین در روزهای گرم سال از غبار پاشی با آب بدون املاح غافل نشوید.
آبیاری کم
گیاه برگ انجیری از آبیاری زیاد و پیوسته بیزار است. این عمل موجب پوسیدگی و فاسد شدن ریشه¬ها می شود. پس از هربار آبیاری منتظر بمانید تا سطح خاک گلدان تا عمق سه سانتی متر خشک شود. بهتر است در طول آبیاری از رهکشی مناسب گلدان نیز مطمئن شوید. باقی ماندن حجم زیادی از آب در داخل گلدان می تواند زمینه خرابی و مرگ گیاه را فراهم کند.
نور پشت پنجره
 این گیاه زیبا و خاص با قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید از بین می رود. برای تأمین نور گیاه به نور نیم سایه اکتفا کنید و برگ انجیری را پشت پنجره¬ای که با پرده و یا شیشه مات کن پوشانده شده قرار دهید.
خاک سبک و مقوی
خاک نیز به اندازه عوامل دیگر در رشد گیاه موثر خواهد بود. به همین منظور خاک فیلودندرون را کاملاً سبک و مقوی انتخاب کنید. خاک های سبک موجود در بازار بهترین گزینه اند به شرط آنکه ضعیف و فقیر نباشند. فقر خاک موجب کوچک شدن برگ ها و از دست رفتن شیار های آن می شود.
کوددهی هر ماه یک بار
گل برگ انجیری با تغذیه مناسب در طول هر ماه، رشد بهتری خواهد داشت. کافیست ماهی یکبار از کودهای محلول در آب استفاده کنید و گیاه خود را تغذیه کنید.
تعویض به موقع گلدان
تعویض گلدان همواره موجب شوک گیاه و توقف رشد در آن به صورت موقتی می شود. این مورد عادی است و گیاه شما پس از مدتی از تعویض گلدان به رشد قبلی باز می گردد. زمانی که ریشه گیاه از گلدان بیرون زد، وقت تعویض گلدان آن فرا می رسد. بهتر است زمانی که گیاه شما به اندازه کافی بزرگ شد و توان تعویض گلدان وجود نداشت، به تعویض خاک آن اکتفا کنید.

بیماری و عوارض فیلودندرون
با وجود مقاومت بالای گل برگ انجیری در برابر تنش های محیطی، این گیاه نیز گاهی دچار بیماری و مشکل در ساختار برگ و ساقه می شود. رفع این مشکلات و رسیدگی به گیاه از جمله وظایف شماست که می بایست در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود.
اغلب افرادی که در خانه خود یک فیلودندرون زیبا دارند، با مشکل زرد شدن و افتادگی برگها روبرو می شوند. به نظر می رسد در این حالت آبیاری گیاه زیاد بوده که می بایست در دفعات بعد مطابق شرایط نگهداری ذکر شده اصلاح شود. تعویض ناشیانه گلدان و صدمه به ریشه نیز از دیگر عوامل زمینه ساز است. در این حالت نیز بهتر است به گیاه خود فرصت دهید تا با شرایط جدید وفق پیدا کند.
شکل گیری لکه های قهوه ای در برگ ها ناشی از غبار پاشی در زیر نور آفتاب است. زرد شدن و پژمرده شدن برگ ها نیز در اثر فقر خاک و یا آبیاری کم گیاه رخ می¬دهد. اما در حالتی که برگ ها سیاه شده و یا زخم می-شوند، می بایست به کنترل دمای محیطی بپردازید. همانطور ک گفته شد فیلودندرون در برابر سرما تحملی ندارد و خراب می شود.

نحوه تکثیر گل برگ انجیری
تکثیر فیلودندرون کار سختی نیست به شرط آنکه این عملیات را در طول فصل بهار و به شیوه صحیح انجام دهید. تکثیر این گیاه به دو شکل مختلف امکان پذیر است. 
تکثیر از طریق قلمه
در این روش می بایست یک سر شاخه را که دارای 2 الی 3 برگ بالغ است، با چاقوی تیز و برنده از بدنه گیاه جدا کنید. سپس آن را در گلدانی کم قطر، با دهانه حدوداً 13 سانتی متر و داخل خاک سبک بکارید. کاشت قلمه در خاک می بایست به گونه ای باشد که گیاه در عمق کم قرار گرفته و جوانه انتهایی آن کاملاً بیرون از خاک باشد.برای مقاومت و ایستایی گل برگ انجیری یک تکیه گاه نیز برای او ایجاد کنید. برای اینکه زودتر به نتیجه برسید یک کیسه نایلون فریزر بر روی گلدان قرار داده و گیاه را در دمای 21 تا 23 درجه سانتی گراد نگهداری کنید. قلمه ها زمانی که ریشه بدهند، نیاز به تغذیه مناسب و فراوان دارند. پس از کودهای محلول در آب برای رشد بهتر آنان استفاده کنید.
تکثیر از طریق خواباندن ریشه در خاک
با خواباندن ریشه های هوایی گیاه در خاک نیز می توانید گیاه برگ انجیری را تکثیر کنید. یک روش جالب برای تکثیر فیلودندرون این است که یک نایلون مقاوم را از خاک پر کرده و به قیم آویزان کنید. سپس ریشه-ها را داخل آن قرار دهید. با اینکار خیلی زود یک برگ انجیری جدید خواهید داشت.
 

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

«اسماج» دسته‌ای از گیاهان معطر است که به شکل دست‌ساز تهیه می‌شوند. ترکیب این گیاهان علاوه بر عطر خوشی که پس از سوزاندن در محیط پخش می‌کند، خواص دیگری چون بالا بردن...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است که دارای 15 گونه مختلف می‌باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می‌توانید آن‌ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می‌کنند.