فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقب گیاه پتوس

معرفی و مراقب گیاه پتوس

تجربه ناموفق پرورش گل و گیاه در گلدان‌هایی که حساسیت بالایی نسبت به شرایط محیطی دارند، ممکن است شما را نسبت به نگهداری گیاهان زینتی ناامید و دلسرد کرده باشد. پیشنهاد می‌کنیم این بار با خرید گیاه کم‌توقع پتوس، مجدداً شانس خود را امتحان کنید. این گیاه زیبا و دوست داشتنی هرگز شما را ناامید نمی‌کند.
ویژگی‌های گلدان پتوس
گیاه پتوس با وجود تنوع رنگ‌های استثنایی و فرم ویژه‌ای که دارد، به محض قرارگیری در هر محیطی حس و حال آن مکان را تغییر می‌دهد. تماشای برگ‌های قلبی شکل این گیاه که در مدل‌های مختلف آن با رنگ‌بندی متفاوتی دیده می‌شود، بدون شک حس آرامش را به همراه می‌آورد.
پتوس که از تیره شیپوریان و بومی جزایر سلیمان است، به عنوان یک گیاه رونده شناخته می‌شود. این بدین معناست که این گیاه زیبا و دوست داشتنی در طول رشد خود در یک محیط، شاخه‌های در هم تنیده‌ای ایجاد کرده، در فضای دکوراسیون شما حرکت می‌کند و آن را به خوبی پوشش می‌دهد.
هر شاخه از پتوس قادر است تا حدود 5 متر رشد کند. تصور کنید در این حالت شما می‌توانید از پتوس به عنوان یک عنصر دکوراتیو استفاده و شمایل جالبی در اتاق خود ایجاد کنید. کافیست گلدان پتوس را در اولین روزهای نگهداری در یک محیط مشخص قرار داده و اجازه دهید فرم محیط را به خود بگیرد. برای مثال اگر آن را بر روی شلف دیواری قرار دهید به مرور ساقه‌ها آویزان می‌شود. اگر نیاز دارید ساقه‌ها به سمت دیوار حرکت کنند بهتر است با استفاده از چند قلاب، یک مسیر مشخص برای آن تعریف کنید.
همین خاصیت در کنار شرایط نگهداری آسان پتوس موجب شده تا عموم مردم، به خصوص افرادی که در زمینه پرورش گل و گیاه مبتدی هستند، به حفظ و نگهداری پتوس علاقه بیشتری پیدا کنند. اما این پایان کار نیست. آنچه که پتوس را از سایر گیاهان سبز و زینتی متمایز ساخته، توانایی فوق‌العاده آن در تصفیه هوا و تبدیل دی اکسید کربن به اکسیژن است.
حذف سموم مضر از هوا و زدودن ترکیبات آلی همچون بنزن، فرمالدئید، کربن مونو اکسید، گزیلن و تولوئن که هر یک به نوعی سلامت انسان را به خطر می‌اندازند، از موثرترین ویژگی‌های این گیاه سبز است. بر همین اساس استفاده از گل پتوس در محیط‌های پر رفت و آمد که سطح بالایی از آلودگی را در خود به همراه دارند، توصیه می‌شود.


گلدان پتوس؛ یک گیاه مفید و پر فایده
ویژگی‌های مفید و موثر در کنار خواص ویژه پتوس، از این گیاه یک المان سبز بی‌نظیر ساخته است. همواره با نگهداری گیاه پتوس در منزل و یا محیط کار خود می‌توانید از این خواص بهره‌مند شوید.
•    افزایش سلامتی انسان
نگهداری گیاه علاوه بر آثار مثبتی که بر روح و روان انسان به جای می‌گذارد، سلامت فیزیک او را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. پتوس با افزایش رطوبت هوا کاربران یک محیط را در برابر بیماری‌هایی همچون آنفولانزا و سرماخوردگی مصون می‌دارد. 
چرا که این نوع عوامل بیماری‌زا در محیط مرطوب به راحتی منتقل نمی‌شوند. از مزایای رطوبت هوا بر روی سلامت پوست و دستگاه تنفس نیز مطلع هستید. برخلاف هوای خشک که موجب ایجاد واکنش‌های آلرژیک در سطح پوست می‌شود، رطوبت هوا باعث ایجاد شادابی و سلامت پوست می‌گردد. در این بین پتوس ابلق نقش موثرتری در افزایش رطوبت هوا دارد.
•    جذب اوزون موجود در هوا
پیش از این گفته شد که گلدان پتوس مواد مضر موجود در هوا را حذف می‌کند. این ویژگی در بسیاری از گیاهان زینتی و آپارتمانی موجود است. اما خاصیتی همچون جذب اوزون موجود در فضاهای معمولی، تنها در سه گیاه پتوس، سانسوریا و گندمی دیده می‌شود. این ترکیب سمی که نقش موثری در به خطر انداختن سلامت روح و روان دارد، به کمک گیاه پتوس به راحتی جذب شده و از بین می‌رود.
•    ایجاد جلوه بصری مطلوب
همانطور که گفته شد پتوس به صورت رونده رشد می‌کند و ساقه‌های آن قابلیت انطباق فرم دارند. بر همین اساس شما می‌توانید رشد ساقه‌ها را به شکل دلخواه خود تنظیم کنید و به همین شکل دکوراسیون زیبا و منحصربفرد ایجاد کنید. 
نکته قابل توجه اینکه استفاده از این گیاه در گوشه‌های خانه و محیط‌هایی که تحت تأثیر نور کافی نیستند، موجب کدر شدن و تیرگی برگ‌ها نمی‌شود. ظاهر براق و قلبی شکل این گیاه تحت شرایط مختلف و حضور در مکان‌هایی همچون شلف آشپزخانه، میز کار و کانتر آشپزخانه تغییر نمی‌کند. شما می‌توانید این گیاه را بر روی یک قفسه و در ارتفاع نسبتاً بالا قرار دهید تا ساقه‌های آن مانند یک آبشار سبز فرود آیند.
•    فنگ‌شویی و گلدان پتوس
به عموم افرادی که به آئین فنگ‌شویی و اثرات مثبت آن اعتقاد دارند، حفظ و نگهداری پتوس ابلق توصیه می‌شود. چرا که مطابق این ایده و تفکر، پتوس قادر است انرژی‌های منفی را از محیط پیرامون شما خارج کرده و فضایی سرزنده و مثبت ایجاد کند. از آنجایی که یکی از مهمترین خواص پتوس دفع ترکیبات آلی مضر است، این موضوع به راحتی قابل اثبات و درک است.
قرار دادن این گلدان در مجاورت مودم wifi و یا کامیپوتر، به خوبی امواج مضر را دفع می‌کند. در کنار این نگهداری گیاه پتوس در اتاق خواب به طرز قابل توجهی موجب افزایش کیفیت خواب شده و استرس محیط را از بین می‌برد.
•    تکثیر ساده و بدون دردسر
گیاه پتوس آنقدر جذاب و خواستنی هست که به طور حتم برای تکثیر آن اقدام می‌کنید. خوشبختانه تکثیر این نوع گلدان بسیار ساده است. کافیست قلمه‌ای به طور 12 الی 15 سانتی متر از گیاه مادر جدا کنید و سپس با جداسازی برگ‌های زیرین، ساقه را داخل آب قرار دهید. 
با تعویض مرتب آب در یک هفته به مرور شاهد ریشه انداختن گیاه خواهید بود. در این زمان می‌توانید گیاه را به خاک منتقل کرده و مجدداً از خواص شگفت انگیز گیاه استفاده کنید. در اغلب مواقع تکثیر به این روش موفقیت‌آمیز خواهد بود.
•    شرایط نگهداری ساده
در کنار تمام این ویژگی‌های مفید و قابل توجه، شرایط نگهداری منعطف و آسان، مهم‌ترین دلیل محبوبیت پتوس‌های زیبا و جذاب است. این گیاه کم توقع قادر است در نور بسیار کم، سایه، در خاک مرطوب و حتی خشک به حیات خود ادامه دهد. این بدین معنا نیست که به گیاه پتوس بی‌توجه باشید و آن را به حال خود رها کنید. به عنوان یک پرورش دهنده گیاه زینتی موظفید شرایط بهتری برای رشد گیاه خود در نظر بگیرید.
انواع مختلف گلدان پتوس
مدل‌های مختلف گیاه پتوس در رنگ برگ‌ها و همچنین شرایط نگهداری با یکدیگر تفاوت دارند. در این بین برخی کمیاب‌ترند و استفاده از آنان با شرایط نگهداری پیچده‌تری که دارند کمتر به چشم می‌خورد. در حالیکه برخی دیگر با شرایط نگهداری آسان‌تر بسیار محبوب و پرطرفدار گشته‌اند.
•    پتوس ملکه مرمر
نوع شناخته‌تر گیاه پتوس ملکه مرمر نام دارد که بسیار زیبا و خاص جلوه می‌کند. شرایط نگهداری پتوس مرمر کمی پیچده‌تر و دشوار‌تر است و رشد نسبتاً کمی نسبت به سایر گونه‌ها دارد. لذا اگر تصمیم دارید محیط کوچکی را با این گیاه پر کنید، پتوس ملکه مرمر گزینه بسیار خوبی برای شما خواهد بود. برگ‌های این نوع گیاه بسیار زیبا، درخشان و در رنگ‌های سبز و سفید رشد می‌کند و جلوه‌ای خاص به دکوراسیون شما می‌بخشد.
•    پتوس ابلق
محبوب‌ترین نوع گلدان پتوس، نوع ابلق آن است. این گونه که دارای برگ‌های سبز و رگه‌های زرد رنگ است، ظاهری شاداب و درخشنده دارد و مورد پسند عموم مردم قرار گرفته است. پتوس ابلق برای استفاده در هر فضایی مناسب است و شرایط نگهداری بسیار ساده‌ای دارد. خواص بی‌نظیر این پتوس که پیش از این به آن پرداخته شد نیز به نوبه خود قابل توجه است.
•    پتوس طلایی
اغلب مردم پتوس طلایی را با نام پیچک شیطانی نیز می‌شناسند. این نوع پتوس، همانطور که از نامش پیداست دارای برگ‌های به رنگ طلایی و زرد است و خاص‌ترین و برجسته‌ترین نوع پتوس شناخته می‌شود. قرارگیری این نوع پتوس در دکوراسیون داخلی منزل یا محیط کار به طور حتم حس و حال فضا را دگرگون می‌کند.
•    پتوس جید
جید نیز از گونه‌های بسیار رایج گیاه پتوس است که با برگ‌هایی به رنگ سبز تیره شناخته می‌شود. این گلدان سبز رگه‌هایی از رنگ طلایی نیز دارد که موجب شده تا شکل و شمایل خاص و بسیار شیکی پیدا کند. از این نوع پتوس که ملکه سبز نیز نامیده می‌شود، می‌توان به عنوان یک عنصر دکوراتیو در شلف‌های دیواری استفاده نمود.
شرایط نگهداری گلدان پتوس
همانطور که پیش از این نیز گفته شد اغلب گونه‌های گیاه پتوس بسیار کم توقع‌اند و خاصیت انطباق با اغلب شرایط محیطی را دارند. اما به طور معمول فراهم کردن برخی شرایط موجب تسریع رشد گیاه و کیفیت برگ‌های آن می‌شود. شما موظفید شرایط نگهداری گیاه را پیش از خرید آن مطالعه کنید و تلاش داشته باشید تا تمام فاکتورهای موثر را گرد هم آورید و در نهایت تجربه‌ای موفقیت آمیز از پروش گیاه زینتی پتوس داشته باشید.
  تأمین نور کافی
نور عامل مشترک در رشد گیاهان است که در گیاه پتوس نیز بسیار موثر عمل می‌کند. اگر از جمله افرادی هستید که پتوس را در محیط‌های نیمه باز نگهداری می‌کنید، بهتر است آن را در محیط نیم‌سایه و یا سایه قرار دهید. در داخل فضاهای سربسته، نور پشت پنجره و غیرمستقیم برای رشد گیاه کافی است.
همواره به خاطر داشته باشید گونه‌هایی از پتوس که داراری رگه‌های رنگی هستند در اثر کم شدن نور رنگ خود را از دست داده و به شکل پتوس جید در می‌آیند.
  آبیاری منظم 
گلدان پتوس از خیس شدن‌های متوالی و آبیاری زیاد بی‌زار است. در این حالت ریشه‌ها پوسیده و برگ‌ها دچار لکه می‌شوند. بهتر است در هر نوبت آبیاری منتظر بمانید تا خاک گلدان کاملاً خشک شود و سپس برای آبیاری مجدد اقدام کنید. گیاه پتوس زمانی که نیاز به آب داشته باشد دچار تغییر فرم در حالت برگ‌ها نیز می‌شود. در این حالت برگ‌ها افتاده و کمی پژمرده می‌شوند.
 رطوبت و دمای نسبی محیط
پتوس در دمای کم و زیر 15 درجه دچار خرابی می‌شود. همچنین قادر به تحمل دمای بالا نیست. گستره دمای مورد نیاز برای رشد گیاه بین 15 تا 30 درجه سانتی‌گراد است که در اغلب فضاهای داخلی موجود می‌باشد. گیاه پتوس خواستار رطوبت فراوان نیست. اما با قرارگیری در شرایط محیطی مرطوب، برگ‌های بزرگتری تولید می‌کند. 
 خاک و کوددهی گیاه 
گیاه کم توقع پتوس به خاک معمولی راضی می‌شود. اما در خاک غنی و در کوددهی‌های منظم رشد بهتری از خود نشان می‌دهد. بهتر است از ابتدای فصل بهار تا میانه پاییز نسبت به کوددهی پتوس اقدام کنید. برای این کار می‌توانید از کود مناسب برای گلدان پتوس و یا کودهای گیاهان زینتی استفاده کنید و هر دو هفته یک بار خاک پتوس را غنی کنید.
 بیماری‌های پتوس
برخی علائم و نشانه‌ها خبر از بیمار شدن گیاه پتوس می‌دهند. برای مثال اگر گیاه شما دچار پژمردگی در برگ و ریزش در آن شد می‌بایست نسبت به آبیاری منظم و افزایش رطوبت هوا اقدام کنید. پتوس را به فضای خنک‌تری منتقل کرده و آن را سیراب کنید.
در زمانی که رشد گیاه متوقف شد و خبری از برگ‌های جدید نبود، می‌بایست نسبت به گرم کردن محیط اقدام کنید. پتوس در هوای سرد رشد خود را از دست می‌دهد. اما رایج‌ترین مشکل در زمان نگهداری گلدان پتوس سوخته شدن برگ‌ها و ایجاد لکه‌های قهوه‌ای بر روی آن است. در اغلب مواقع علت این معضل در تابیدن مستقیم نور خورشید به برگ‌ها می‌باشد. با جابجایی گیاه و ایجاد شرایط بهتر به مرور شاهد رشد بهتر و برگ‌های سالم‌تر خواهید بود.

 

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

«اسماج» دسته‌ای از گیاهان معطر است که به شکل دست‌ساز تهیه می‌شوند. ترکیب این گیاهان علاوه بر عطر خوشی که پس از سوزاندن در محیط پخش می‌کند، خواص دیگری چون بالا بردن...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است که دارای 15 گونه مختلف می‌باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می‌توانید آن‌ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می‌کنند.