فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت


دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه زیبا و شاداب، جنوب شرق آفریقاست و حس و حال این مناطق را تداعی می‌کند. دراسینا و گیاه بامبو عضوی از خانواده بزرگ مارچوبه هستند و برخی از ویژگی‌ها همچون تصفیه کنندگی هوا و روحیه وفق پذیری با شرایط محیطی، در هر دوی آنان به چشم می‌خورد.
مشخصات گیاه دراسینا کامپکت
مقاومت بالای گیاه دراسینا کامپکت در کنار شکل خاص و ظاهر سرسبز آن، این گلدان را محبوب و پرطرفدار ساخته است. شکل ظاهری دراسینا مانند یک آناناس است. از این رو اغلب افراد این گیاه را با نام گل آناناسی نیز می‌شناسند. برگ‌های پهن، کشیده و سرسبز گیاه که به شکل دسته‌ای رشد کرده و سرتاسر ساقه را می‌پوشاند جلوه‌ای خاص و شاداب به محیط پیرامون شما می‌دهد.
دراسینای زیبا بیش از 40 گونه مختلف دارد که عمدتاً به شکل یک درختچه نخل مانند هستند. دراسینا در زادگاه اصلی خود توان رشد بیشتری دارد و گاهی به یک درخت تنومند تبدیل می‌شود. اما در شرایط آپارتمانی با سرعت کمتری رشد می‌کند. گیاه آپارتمانی دراسینا کامپکت با برگ‌های شاداب، کشیده، همیشه سبز و متراکم خود شناخته می‌شود. دلیل به کارگیری پسوند کامپکت که در فارسی فشرده معنا می‌شود، در اثر همین عامل فشردگی و تراکم در برگ‌هاست. 
همانطور که گفته شد این گیاه همیشه سبز قابلیت تصفیه کنندگی هوا را دارد. شاید تصور کنید آلودگی محیطی صرفاً محدود به محیط خیابان و کوچه می‌شود. در حالیکه محیط منزل ما نیز در اثر آلاینده‌های محیطی، استفاده از حشره کش‌‍ها و انتقال باکتری از محیط خارج به خانه، آلوده می‌شود. این آلودگی به مرور با نشانه‌‍هایی همچون سردرد و آلرژی در اعضای خانواده، خود را نمایان می‌کند.
دراسینا جزوی از 50 گونه شناسایی شده در تحقیقات ناسا است که برای تصفیه هوا و حذف آلاینده‌ها به کار می‌رود.

دراسینا قادر است زایلین، تری‌ کلرواتلین و فرمالیدهای موجود در خانه را از طریق برگ‌ها جذب کرده و به ریشه خود برساند. جالب است بدانید این سموم مضر و خطرناک در ریشه این گیاه به مواد مغذی تبدیل شده و به رشد آن کمک می‌کند. 


در کنار تمام این جنبه‌های مثبت، برگ‌های این گلدان زیبا و شاداب سمی و خطرناک هستند. اگر بر گ‌های دراسینا کامپکت توسط گربه و یا سگ بلعیده شود، موجب ایجاد علائمی همچون استفراغ، تورم صورت و دهان و همچنین تشدید بزاق دهان می‌گردد. اگرچه لمس برگ‌ها برای انسان خطرناک نیست اما جویدن آن توسط کودکان موجب ایجاد سوزش در دهان می‌شود. از این رو توصیه می‌شود در زمان نگهداری از حیوانات خانگی، دراسینا کامپت را دور از دسترس آنان قرار دهید تا بدین شکل سلامت حیوان و گیاه به طور همزمان حفظ شود.
مطلب گیاهان خطرناک برای حیوانات خانگی را مطالعه کنید

شرایط نگهداری از گیاه مقاوم دراسینا
تأمین شرایط مناسب برای نگهداری دراسینا بسیار ساده است. شما هیچگاه از مراقبت و نگهداری از این گیاه خسته نمی‌شوید. چرا که به کمترین توجه شما قناعت می‌کند. اما این بدین معنا نیست که تلاشی برای رشد بهتر و ایجاد شرایط مناسب برای گیاه نکنید. به عنوان پرورش دهنده گل و گیاه موظفید هر آنچه که گلدان دراسینا به آن نیاز دارد، گرد هم آورید.
آبیاری دراسینا کامپکت
اگر از جمله افرادی هستید که دائماً در حال سفر و دور از خانه به سر می‌برید، نگهداری از این گیاه برای شما نگران کننده نخواهد بود. چرا که دراسینای زیبا نیازی به آبیاری روزانه و منظم ندارد. برای آبیاری گیاه کافیست خاک آن را با انگشت تست کنید. اگر خاک گیاه در فاصل 3 الی 4 سانتی متری خشک و یا کم آب بود، اقدام به آبیاری کنید. ولی اگر رطوبت کافی داشت و انگشت شما در حین تست خیس شد، نیازی به آبیاری نخواهید داشت.
به طور کلی می‌توان گفت دراسینای سرسبز در هر دوره 7 الی 10 روزه تنها یکبار نیاز به آبیاری خواهید داشت. این گیاه می‌بایست به گونه‌ای آبیاری شود که آب از زیر گلدان آن خارج نشود. به عبارتی نیاز به آبیاری عمیق و غرقاب شدن ندارد. آنچه که در زمان آبیاری دراسینا کامپکت اهمیت دارد، عدم استفاده از آب املاح‌دار است.
بدین منظور می‌توانید آب مورد نیاز برای آبیاری گیاه را برای 24 الی 48 ساعت در محیط معمولی نگهداری کنید تا املاح آن از بین برود. راه حل دیگر جوشاندن آب و یا استفاده از آب سرد شده داخل کتری است. آبیاری با آب کلر و یا فلوئوردار به مرور موجب خشک شدن نوک برگ‌ها شده و از زیبایی و طراوت گیاه کم می‌کند.
نور مناسب برای گلدان دراسینا 
خانواده مارچوبه ها در محیط‌های کم نور به رشد خود ادامه می‌دهند. همین عامل است که موجب شده تا گیاهانی همچون دراسینا و یا بامبو، به گیاهان مقاوم شهرت پیدا کنند. همچنین این مشخصه استفاده از دراسینا را در محیط‌های کم نور ادارات ممکن ساخته است.
اگرچه رشد گیاه سایه دوست دراسینا در شرایط پرنور مطلوب‌تر است، اما این گیاه به نور ملایم و غیر مستقیم روی خوش نشان داده و از قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید بیزار است. به همین منظور می‌بایست گلدان دراسینا کامپکت را در حد فاصل 4 الی 5 متری نور فیلتر شده قرار دهید.
نشانه‌هایی همچون فاصله گرفتن برگ‌ها از یکدیگر و از بین رفتن تراکم گیاه، از کم نور بودن محیط خبر می‌دهد. در این حالت نسبت به تعویض مکان نگهداری اقدام کنید و یا حداقل با ایجاد منبع نور مصنوعی، نیاز گیاه به نور را فراهم کنید.
رطوبت مورد نیاز گلدان دراسینا
دراسینا به رطوبت احتیاج دارد. راه حل‌های بسیاری برای تأمین رطوبت وجود دارد که ساده‌ترین آن ایجاد جزیره در زیر گلدان است. بدین منظور می‌توانید مقداری سنگریزه زیر گلدان قرار دهید و سپس آن را با آب پر کنید. دقت داشته باشید که این روش برای جذب آب نیست و تنها برای حفظ رطوبت 40 درصدی به کار می‌رود.
غبارپاشی در فصول گرم سال نیز راه‌حل موثر دیگری است که اغلب مورد پسند گیاه قرار می‌گیرد. البته توصیه می‌شود زمانی که گیاه در معرض تابش نور قرار دارد، آن را غبارپاشی نکنید. استفاده از خزه نیز در ایجاد رطوبت بسیار موثر است. قرارگیری خزه در پای گلدان به راحتی رطوبت مورد نیاز گیاه را تأمین و به رشد آن کمک می‌کند.
دمای مناسب برای نگهداری دراسینا کامپکت
دمای عادی اتاق برای رشد دراسینا مناسب است. اما افزایش آن از حدود 25 درجه به بالا خطر سوزاندن برگ‌ها را به همراه دارد. اساساً نوک برگ‌های دراسینا در اثر کوچکترین بهانه‌ای می‌سوزد. یکی از این دلایل دمای بالای اتاق است. در نظر داشته باشید که هوای خشک و دمای بالا، رشد گیاهان آپارتمانی را به تعویض می‌اندازد. پس اگر دمای اتاق بیش از 25 درجه بود، با تأمین رطوبت این عامل سمی را کمرنگ کنید.
خاک مناسب و کوددهی به گیاه دراسینا
خاک فاکتور موثری در رشد گیاه دراسینا به شمار می‌رود. اساساً خاک‌های سبک با زهکشی بالا مناسب‌ترند. در زمان تعویض گلدان دراسینا هیچوقت از خاک برگ و یا خاک باغچه استفاده نکنید. چرا که برگ موجود در خاک برگ به مرور فرسوده شده و با انتشار حرارت، دمای دور گیاه و ریشه را افزایش می‌دهد. در این زمان بدون هیچ دلیلی، رنگ برگ‌ها زرد شده و گیاه دراسینا کامپکت پژمرده می‌شود.
بخش مهمی از خاک دراسینا می‌بایست از ماسه و شن تشکیل شده باشد. بهترین خاک برای استفاده در گلدان دراسینا، خاک بنفشه آفریقایی و یا خاک کاکتوس است. نگهداری گلدان در خاک‌های سبک، خطر کمبود مواد مغذی را در پی دارد. از این رو می‌بایست نسبت به کودرسانی و تأمین مواد مغذی خاک نیز هوشیار باشید.
از آنجایی که دراسینا به شوری آب و خاک حساس است بهتر است از کودهای مایع که فاقد کریستالون هستند، استفاده کنند. کود اسید هیومیک و کود مخصوص گیاهان زینتی با فرمول۱۰-۱۰-۱۰ در اغلب گیاهان آپارتمانی، موجب رشد بهتر آنان و تزریق مواد مغذی به خاک می‌شود.
تکثیر گیاه دراسینا کامپکت
دراسینا دارای 40 گونه متفاوت است که هر یک به شکلی متفاوت تکثیر می‌شوند. اما در هر حال قلمه زدن ساده‌ترین روش در تکثیر گیاهان آپارتمانی است که در اغلب مواقع نیز موفقیت آمیز خواهد بود. برای اینکار کافیست 10 الی 20 سانت از گیاه را با تیغ تیز به عنوان قلمه جدا کنید. سپس منتظر بمانید تا شیره گیاه خارج شده و در نهایت آن را در خاک بکارید. در روش قلمه، تأمین رطوبت موجب ایجاد ریشه و جوانه زنی گیاه می‌شود.
بیماری و آفات گلدان دراسینا
قارچ و شپشک آرد آلود از جمله بیماری‌ها و آفاتی است که ممکن است به جان دراسینا کامپکت بیفتد. شپشک آرد آلود، خود را با زخم‌های سفید رنگ نشان داده و به مرور موجب از بین رفتن گیاه می‌شود. برای از بین بردن این آفت بهتر است از سم‌های مخصوص رفع شپشک استفاده کنید.
قارچ نیز در اثر رطوبت زیاد گیاه و یا جمع شدن آب در بخش ریشه ها ایجاد می‌شود. بدین منظور بهتر است زهکشی گیاه را دائماً کنترل کنید. استفاده از قارچ کش نیز به شکل موثری موجب بهبود گیاه می‌شود. 

 

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

«اسماج» دسته‌ای از گیاهان معطر است که به شکل دست‌ساز تهیه می‌شوند. ترکیب این گیاهان علاوه بر عطر خوشی که پس از سوزاندن در محیط پخش می‌کند، خواص دیگری چون بالا بردن...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است که دارای 15 گونه مختلف می‌باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می‌توانید آن‌ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می‌کنند.

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقب گیاه فیکوس آفریقایی (لیراتا)

معرفی و مراقب گیاه فیکوس آفریقایی (لیراتا)

فیکوس آفریقایی همانطور که از نامش پیداست بومی مناطق جنوبی آفریقاست. این گیاه زیبا با برگ‌های پهن و ویولن مانند خود شناخته می‌شود. جذابیت و زیبایی برگ‌های شاداب و چرمی لیراتا در کنار حالت موجی...