فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری از کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است. کوردلین عضوی از خانواده بزرگ Asparagaceae به شمار می‌­آید و دارای 15 گونه مختلف می‌­باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های بزرگ زیر زمینی دارد. بی‌شک این نامگذاری مطابق با ویژگی اصلی گیاه انجام شده است.

زادگاه کوردلین­‌ها جنوب آسیای شرقی و کشور استرالیا است، از این رو می‌­توان انتظار داشت که این گیاه حس و حالی گرم و مطبوع به شما دهد. آنچه که موجب شهرت و محبوبیت بیش از حد کوردیلین شده، برگ‌های خاص آن است. برگ‌های نیزه‌ای و چرمی کوردلین‌ها با رنگ‌های براق و منحصر به فردی چون قرمز، صورتی و سبز، هر بیننده‌­ای را محسور می‌کنند.این گیاه با قرارگیری در شرایط محیطی مناسب قادر است تا ارتفاع یک متر رشد کند. این در حالیست که کوردلین در زادگاه اصلی خود بیش از 2 متر رشد می‌کند.

انواع مختلف گیاه کوردلین

کوردیلین­‌ها دارای گونه‌های مختلف و متعددی هستند که برخی از آن‌ها تنها در زادگاه اصلی خود و در فضای باز و آزاد رشد می‌کنند. 15 گونه مختلف کوردلین، هر یک شکلی خاص در نوع و رنگ برگ­‌ها دارند. اما به شکل کلی کوردلین با برگ‌هایی به رنگ سبز با حاشیه‌­های ارغوانی و یا بنفش دیده می‌­شود.

همواره به خاطر داشته باشید که نامگذاری اغلب کوردلین‌ها ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسد. چرا که هر یک از گونه‌­ها اسامی مختلفی داشته و ممکن است هر فروشنده کوردلین را با نام متفاوتی به فروش برساند.

کوردلین ترمینالیس


ترمینالیس معروف­ترین و زیباترین نوع کوردلین شناخته می­‌شود که دارای زیر گونه‌­های بسیاری است. این گیاه به شکل یک درختچه شاداب با برگ­‌هایی نازک و کاملاً تیره رشد می‌­کند. مطابق سایر گونه‌­های کوردیلین، این نوع نیز در حاشیه برگ‌­ها تغییر رنگ داده و به رنگ قرمز و یا بنفش متمایل می‌شود. گونه ترمینالس را می‌­توان در رنگ­‌های سبز تیره، نارنجی، زرد، سیاه و قرمز نیز یافت.

 کوردلین Fruticosa
این نوع کوردلین گیاهی همیشه سبز و آپارتمانی است که با برگ­‌های نیزه‌ای و پهن شناخته می‌شود. بوته Fruticose در برگ‌­های خود رگه­‌هایی از سبز کمرنگ دارد که در گوشه‌­ها به قرمز متمایل به بنفش تغییر رنگ پیدا می‌­کند. حضور این ترکیب رنگ در هر فضایی، جلوه­‌ای خاص به محیط می‌بخشد. جالب اینجاست که بومیان مناطق جنوب آسیای شرقی از ریزوم‌­های این گیاه - به دلیل دارا بودن مقداری نشاسته و طعم شیرین- به عنوان غذا و یا دارو استفاده می­‌کنند.

کوردیلینRubra 
اگر به رنگ قرمز و هارمونی رنگ­‌هایی همچون صورتی و ارغوانی علاقه زیادی دارید، این گونه بهترین گزینه برای شما خواهد بود. این گیاه با برگ‌های قرمز و متمایل به صورتی خود منظره­‌ای جادویی و گرم ایجاد می­‌کند. در این گیاه زیبا و آتشین، تنالیته رنگ قرمز در پشت برگ‌ها، حاشیه آن و حتی در جوانه‌­ها دیده می‌­شود و هیچ اثری از رنگ سبز وجود ندارد.

کوردلین Indivisa
گیاه Indivisa یکی دیگر از گونه‌­های زیبای کوردلین است که برخلاف سایر گونه‌ها برگ­‌هایی کاملاً سبز و شمشیری دارد. این گیاه آپارتمانی با برگ‌هایی که هر یک به ارتفاع 60 سانت می‌­رسند، ظاهری استوار و قوی داشته و قادر است تا ارتفاع 3 متر رشد کند.

کوردلین استرالیس
این گونه از کوردلین در اصل نوعی درختچه با شاخه­‌های انبوه و گل­‌های خوشه‌­ای و متراکم‌ است. کوردلین استرالیس که به نام درخت کلمی هم شهرت دارد، اغلب در کنار رودخانه‌‍­ها رشد کرده و میوه آن نیز نصیب پرنده­‌های مناطق نیوزلند می‌­شود.

راهنمای نگهداری از کوردلین

نگهداری از کوردلین­‌های آتشین، کار سختی نیست. چرا که این نوع گیاه با برگ‌های مقاوم و سرسختی که دارد، کمتر دچار پژمردگی یا زوال می­‌شوند. البته باید گفت علیرغم این مقاومت شگفت انگیز، این گیاه مستعد ابتلا به آفات و بیماری‌های مختلف است. بنابراین تأمین شرایط محیطی مطلوب برای پیشگیری از ابتلا به بیماری در آن ضروری است.

نور مورد نیاز گیاه کوردلین

کوردلین­‌ها گیاهانی نور دوست هستند و به نور زیاد احتیاج دارند. اما این بدین معنا نیست که این گیاه آپارتمانی را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. ایجاد یک نیم سایه و قرار دادن گیاه در معرض روشنایی مطلوب موجب رشد بهتر برگ­‌ها شده و از سوختن آن جلوگیری می‌کند.

برای افزایش براق شدن برگ‌­ها و ایجاد شادابی در این گیاه می‌­توانید در دمای متعادل و بهاری، گلدان کرودیلین را برای 2 الی 3 ساعت در معرض نور مستقیم قرار دهید. اما به خاطر داشته باشید که اگر برگ‌های کرودیلین شما هارمونی رنگ قرمز دارد، از این کار اجتناب کنید. چرا که نور مستقیم موجب از دست رفتن رنگ قرمز و متمایل شدن برگ­‌ها به رنگ سبز می‌­شود.آبیاری گلدان کرودیلین

اگرچه کرودلین­‌ها مقاوم و سر سخت‌اند، اما تحمل کم را آبی ندارند. به خصوص در دمای بالا و هوای گرم، گیاه در اثر کمبود آب و رطوبت با ریزش و سوختگی برگ‌ها مواجه می‌­شود. بهتر است در روزهای گرم سال هیچ‌گاه اجازه ندهید خاک گلدان خشک شود، همچنین فراموش نکنید که هوای پیرامون گیاه کوردلین را همواره مرطوب و خنک نگه دارید. بدین منظور می­‌توانید از غبارپاشی استفاده کنید. از آنجایی که کوردلین به فلوراید موجود در آب حساس است، بهتر است آب مورد نظر برای آبیاری را از یک روز قبل در دمای محیط قرار هید تا هیچ فلورایدی در آن موجود نباشد.

در نظر داشته باشید که آبیاری بیش از حد گیاه نیز مضر است و می‌­تواند موجب فرسودگی ریشه‌­ها شود. بدین منظور بهتر است یک برنامه زمانی دقیق برای آبیاری گیاه داشته باشید. برای مثال در روزهای تابستان هر دو روز یکبار و در زمستان هر 3 روز یکبار گلدان خود را آبیاری کنید.

فضای نگهداری گیاه کوردلین

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، کرودیلین یک گیاه آپارتمانی گرمسیر است. از این رو توان تحمل سرما را ندارد. بنابراین در روزهای سرد زمستانی، این گیاه به توجه بیشتری نیاز دارد. بهتر است دمای فضای نگهداری گیاه کمتر از 10 درجه نباشد. همچنین گیاه را در مجاورت در یا پنجره‌ای که سرمای شدید را به داخل خانه هدایت می‌کند، قرار ندهید. شرایط ایده‌آل نگهداری گیاه در دامنه دمایی بین 18 تا 27 درجه سانتی‌گراد است.

رطوبت نیز به اندازه دما در شادابی و سلامت گیاه تأثیرگذار است. از این رو بهتر است فضای پیرامون کوردلین دائما مرطوب باشد. به این منظور توصیه می‌شود در زیر گلدانی گیاه مقداری سنگریزه قرار دهید و سپس آن را با آب پر کنید تا با تبخیر سطحی آب، رطوبت مورد نیاز گیاه تأمین شود.

خاک گلدان و کوددهی به کوردلین

کرودیلین­‌ها در بستری که داری زهکشی کافی باشد، بهتر رشد می‌کنند. لذا بهتر است خاک گلدان کوردلین را از ترکیب کوکوپیت+خاک برگ+خاک معمولی انتخاب کنید. همواره به خاطر داشته باشید که خاک و یا کودهایی که حاوی فلوئور باشند، برای گیاه کوردلین مضر هستند. ریز و کوچک شدن برگ‌های گیاه آتشین، خبر از کمبود مواد غذایی می‌دهد.

بهتر است در فصل بهار و تابستان از محلول کود رقیق که فاقد فلوئور است برای کوددهی گیاه استفاده کنید و در طول فصل زمستان به آن کود ندهید. با بزرگ شدن و بیرون زدن ریشه از منافذ گلدان، می‌­بایست نسبت به تعویض گلدان اقدام کنید. اغلب کوردلین‌­ها در طول یک الی دو سال نیاز به تعویض گلدان پیدا می­‌کنند.

بیماری‌­ها و آفات کوردلین

به شکل کلی آفاتی که گلدان کوردیلین را تهدید می‌­کند، شامل کنه تار عنکبوتی و شپش آرد آلود می­‌باشد. اثرات این آفات می‌­تواند به شکل زرد شدن برگ‌ها نمایان شود. تریپس نیز منجر به ایجاد رنگ­‌هایی خاکستری در برگ گیاه می‌­شود. باید بدانید که آفات و بیماری‌ها در اغلب مواقع در اثر شرایط نگهداری نامطلوب ایجاد می‌­شوند، اما با سم زدایی سیستماتیک از بین می‌­روند.

با اینحال برخی مشکلات دیگر همچون سوختگی نوک برگ­‌ها و یا پژمرده شدن، نیز ممکن است متوجه گیاه کوردلین شود. در این حالت بهتر است مطمئن شوید که آب مورد استفاده برای آبیاری فاقلد فلوراید بوده و همچنین گیاه در معرض نور شدید خورشید نباشد. حفظ رطوبت گیاه در دمای بیش از 24 درجه، با استفاده از غبارپاشی مانع چروکیده شدن برگ‌ها می‌­شود.

اما اگر برگ­‌ها به رنگ زرد متمایل شده و شادابی گیاه شما از بین رفت، می‌بایست مطمئن شد که نور کافی به گیاه می‌رسد. همچنین استفاده بی رویه از کود نیز می‌تواند موجب زرد شدن برگ­‌ها شود. همانطور که گفته شد کوددهی گیاه می­‌بایست در فصول گرم سال و به کمک محلول‌های کاملاً رقیق انجام شود.نحوه تکثیر گیاه کوردلین

خوشبختانه گیاه زیبا و همیشه سبز کوردیلین قابلیت تکثیر دارد. تکثیر این گیاه به سه روش مختلف ممکن است:

تکثیر با پاجوش:

کوردلین­‌ها زمانی که به طور کامل بالغ شوند، به دلیل داشتن ریزوم پاجوش ایجاد می­‌کنند. شما می‌­توانید در فصل بهار گیاه مادر را به آرامی از گلدان خارج کرده و پاجوش­‌های آن را جدا کنید. سپس با کاشت پاجوش­‌ها در یک گلدان دیگر منتظر رشد گیاه جدید باشید.


تکثیر از طریق قلمه زنی:

قلمه زدن ساده‌­ترین روش برای تکثیر انواع گیاهان آپارتمانی است. برای این کار کافیست قلمه­‌هایی از ساقه­‌های سالم و درست از زیر محل رویش برگ­‌ها جدا کرده، سپس در خاک و گلدان جدید بکارید.
قرار دادن قلمه­‌ها در آب نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. لذا بهتر است بلافاصله پس از جداسازی قلمه­‌ها آن را در خاک مرغوب با زهکشی مناسب قرار داده و آن را به شکل عمیق دفن کنید. در این باره توجه داشته باشید که رطوبت گلدان جدید را تامین نموده و آن را در مکانی گرم، مرطوب، با نور ملایم و مطلوب قرار دهید.

تکثیر با بذر:

در این روش باید بذر گیاه کوردلین را در اواخر تابستان در بستری سبک قرار دهید. بهتر است از مخلوط پیت موس و پرلایت استفاده کنید و پس از قرار دادن بذر­ها، روی آن را با پیت بپوشاند. بستر گیاه در زمان تکثیر با بذر می­‌بایست همواره مرطوب نگه داشته شود. در آخر شما می‌­توانید بذرهایی که به ارتفاع 8-10 سانتی متر رسیده­‌اند را به گلدان­‌های جدید منتقل کنید.

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

«اسماج» دسته‌ای از گیاهان معطر است که به شکل دست‌ساز تهیه می‌شوند. ترکیب این گیاهان علاوه بر عطر خوشی که پس از سوزاندن در محیط پخش می‌کند، خواص دیگری چون بالا بردن...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می‌توانید آن‌ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می‌کنند.

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقب گیاه فیکوس آفریقایی (لیراتا)

معرفی و مراقب گیاه فیکوس آفریقایی (لیراتا)

فیکوس آفریقایی همانطور که از نامش پیداست بومی مناطق جنوبی آفریقاست. این گیاه زیبا با برگ‌های پهن و ویولن مانند خود شناخته می‌شود. جذابیت و زیبایی برگ‌های شاداب و چرمی لیراتا در کنار حالت موجی...