فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی گیاهان زینتی: «حسن یوسف»

معرفی گیاهان زینتی: «حسن یوسف»

حُسن یوسف چیست؟

حسن یوسف با نام علمی Solenostemon از گیاهان گل‌دار خانواده Lamiaceae است. خاستگاه این گیاه مناطق گرمسیری آفریقا، آسیا و استرالیا بوده و امروزه در بسیاری از کشورهای جهان نیز پرورش میابد. از آنجایی که شرایط نگهداری این گیاه منحصر به فرد آسان است، با خرید و پرورش حسن یوسف یک گل همیشگی در خانه یا محل کار خواهید داشت. این گیاه خوشرو و خوش‌رنگ در زبان فارسی نام خود را از حضرت یوسف (ع) که به زیبارویی معروف بود، گرفته است. حسن یوسف در رنگ‌های جذاب و متنوع یافت می‌شود و در گروه مناسب‌ترین گیاهان آپارتمانی قرار دارد که به راحتی با محیط خانه اُخت می‌شوند. همچنین این گونه دارای 150 گیاه مختلف است که هرکدام زیبایی خاص خود را دارند.

در اکثر کشورهای غربی، حسن یوسف را به دلیل تمایز و دارا بودن برگ‌هایی با اشکال و رگه‌های مختلف «ملکه‌ای با دنباله‌های قرمز» می‌نامند. از رنگ‌های مختلف آن می‌توان به صورتی، ارغوانی، سبز و قرمز اشاره کرد که جزو معروف‌ترین و محبوب‌ترین‌ها هستند.

حُسن یوسف گلی با تنوع بی‌پایان

همانطور که پیشتر گفته شد حسن یوسف به آسانی در هر شرایطی رشد می‌کند و در کمترین زمان خانواده‌ای بزرگ و پرجمعیت تشکیل می‌دهد. این گیاه در رنگ‌ها و مدل‌های متنوعی یافت می‌شود که تعدادی از محبوب‌ترین آن‌ها را به اختصار بررسی خواهیم کرد:  

اژدهای سیاه Black Dragon 

یکی از جذاب‌ترین گونه‌های این گیاه به نام اژدهای سیاه  شهرت دارد. رنگ‌های این گیاه بسیار تیره و درخشنده هستند و به نظر بافتی مخملی دارند، همچنین شکل متفاوت این گونه، برگ‌هایش را شبیه پارچه کرده است. 


انگشت جوهری Inky Finger

نام متفاوت و عجیب این گونه به دلیل شکل خاص آن است. برگ‌های این گیاه شکلی شبیه انگشتان دست و پا دارند و به همین خاطر این نام جذاب روی آن گذاشته شده است. برگ‌هایی که با رنگ سبز حاشیه بندی شده و در داخل طرح قرمز رنگ خاصی دارد که به شکل انگشت دیده می‌شود.


هندوانه‌ای Watermelon

این گونه‌ جذاب با برگ‌های نیم‌دایره‌ای و بزرگ رنگی شبیه به هنداونه دارد. دلیل نام‌گذاری آن هم درست به همین علت است. قسمت بیرونی هر برگ سبز و داخل آن قرمز است که گونه چشم‌نوازی را تشکیل داده است. 


آتشین Campfire

یکی از زیباترین گونه‌های حسن یوسف با برگ‌های تیزتر و کوتاه‌تر همین گونه است. این گیاه با رنگ نارنجی و قرمز به درستی نام آتشین را از آن خود کرده است. این گیاه بهترین انتخاب برای استفاده در یک دکور خاص بوده و طرفداران ویژه خودش را دارد. 


هنا Henna

این گونه‌ خاص هم نوع دیگری از حسن یوسف است که برگ‌هایی شبیه برگ‌های پاییزی دارد. شکل برگ‌ها نامرتب و تیز هستند که رنگ زرد و نارنجی با حاشیه‌های قرمز دارند. 


شرایط نگهداری از حُسن یوسف

به طور معمول اکثراً گیاهان با برگ‌های تیره تمایل کمتری به دریافت نور خورشید دارند تا روشن‌ترها، حسن یوسف هم با برگ‌های تیره و پری که دارد، با وجود اینکه برای رشد نیاز به نور کافی خورشید دارد، اما این نور نباید به طور مستقیم به آن بتابد. برگ‌های حسن یوسف لکه‌ها و رگه‌های متفاوتی دارند، این لکه‌ها و رنگ برگ‌های این گیاه ربط مستقیم ‌به نور خورشید، گرما و خاک دارد. این گیاه در نور مستقیم خورشید بی‌رنگ می‌شود و در آفتاب مستقیم هم شادابی خود را از دست می‌دهد، پس بهترین نور برای نگه داری آن، نور زیاد و غیر مستقیم است. درست مانند آفتاب صبح که گرمای زیادی ندارد و سایه روشن هنگام غروب. همچنین بهترین دما برای نگه داری حسن یوسف‌ 15 درجه سانتی‌گراد است.

به یاد داشته باشید که این گیاه در فصل‌های گرم رشد مناسب و مطلوبی دارد که نیاز به رسیدگی و هرس را برای آن‌ها ضروری می‌کند؛ با هرس کردن رشد آن‌ بیشتر و بهتر می‌شود. حسن یوسف با آب و هوای گلخانه سازگار بوده اما برای سازگاری بیشتر با محیط جدید، به چند هفته زمان نیاز دارد تا بتواند خود را با شرایط وفق دهد.

حال وقت آن است که سری به  گلیتال بزنید و سراغ گلدان حسن یوسف را بگیرید، تا مناسب‌ترین گلدان برای خانه یا محل کار را خریداری کرده یا به عزیزی هدیه کنید. چرا که در دنیای پر رنگ گل‌ها، یافتن گل مناسب کار سختی است و شما نمی‌توانید در هر زمانی هر گلی که صرفا زیبا به نظر می‌رسد را هدیه دهید. پس اگر می‌خواهید پیام به درستی به مخاطب برسد، نوع، رنگ و معنای گل را به خوبی بشناسید. اگر هم چنین شناختی ندارید، گلیتال در کنار شما خواهد بود و به کمک آن می‌توانید انتخابی هوشمندانه داشته باشید.

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

«اسماج» دسته‌ای از گیاهان معطر است که به شکل دست‌ساز تهیه می‌شوند. ترکیب این گیاهان علاوه بر عطر خوشی که پس از سوزاندن در محیط پخش می‌کند، خواص دیگری چون بالا بردن...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است که دارای 15 گونه مختلف می‌باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می‌توانید آن‌ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می‌کنند.