فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت انواع سانسوریا

معرفی و مراقبت انواع سانسوریا

 سانسوریا از جمله گیاهان بسیار پر طرفدار با شرایط نگهداری ساده است که میتواند خود را با عموم محیطهای کم نور و کم آب وفق دهد. این گیاه آپارتمانی خواص بسیاری دارد که از مهم ترین آنها میتوان به خاصیت تصفیه کنندگی آن اشاره کرد.
ترکیب متعادل رنگهای زرد و سبز موجود در این گیاه، جذابیت خاصی به آن بخشیده که در برخی گونه های آن بیشتر به رنگ سبز و یا زرد متمایل می شود. گیاه سانسوریا که با نام شمشیری نیز شناخته میشود نماد پشتکار و تحمل بالاست. چرا که این نوع گیاه مقاومت بسیار بالایی در شرایط نگهداری غیر مطلوب دارد. از وبسایت گلیتال می‌توانید سانسوریا بزرگ و سانسوریا کراواتی را سفارش دهید

 


ویژگیهای گل سانسوریا
سانسوریا از منظر گونههای گیاهی عضو خانواده سوسنیان است و از زیر مجموعههای ساکولنت ها به شمار می-آید. بر همین اساس در برخی ویژگیها با ساکولنتها شباهتهای بسیاری دارد. مقاومت بالای گیاه در برابر کم آبی، دمای زیاد و همچنین سرسبز بودن همیشگی آن از جمله ویژگیهایی ست که به صورت مشترک در گونه ساکولنتها و سانسوریا وجود دارد. 
زیستگاه اصلی این گیاه مناطق گرمسیر آفریقای جنوبی است که در این محل به صورت بوتهای رشد میکند. سانسوریا به جهت شکل تیز برگها با نامهای شمشیری، نیزهای، گیاه مار و همچنین زبان مادر شوهر شناخته میشود.

60 گونه گیاه همیشه سبز با نام سانسوریا شناخته میشوند که هر یک شکل، اندازه و رنگ متفاوتی دارند. اما تمام این گونهها در ویژگیهای اصلی نظیر مقاومت گیاه و سرسبزی یکسان هستند. نکته قابل توجه اینکه برگ¬های زینتی سانسوریا با قرار گیری در شرایط مساعد قابلیت گل دهی نیز دارند. گل گیاه شمشیری در بخش میانی آن به رنگ سبز و سفید میروید. با اینکه این گل¬ها از نظر شکل ظاهری جذابیت خاصی ندارند اما معطر و خوشبو هستند.


انواع سانسوریا
همانطور که گفته سانسوریا دارای 60 گونه گیاهی مختلف میباشد که هر یک شکل و فرم مخصوص به خود را دارند. از آنجایی که توضیح تمام این گونهها ممکن نیست، به تشریح برخی مدلهای خاص و پر طرفدار می-پردازیم.

•    گل سانسوریا شمشیری:
عموم مردم گیاه سانسوریا را با وسیله گونه خاص می شناسند. سانسوریای شمشیری برگهایی کشیده و شبیه نیزه دارد. این برگها قادرند در حالت عادی تا ارتفاع 50 سانتی متر رشد کنند. این عدد در شرایط مساعد و رو به رشد به یک متر هم میرسد. سانسوریای شمشیری در دو نوع سبز و ابلق یافت میشود. نوع سبز آن برگ هایی به رنگ سبز کمرنگ و پر رنگ دارد. این در حالیست که نوع ابلق آن از یک نوار طلایی خوشرنگ در کنارهها برخوردار گشته است.

•    سانسوریا پاکوتاه:
همانطور که از نامش پیداست، این گونه از سانسوریا ارتفاع کمتری دارد و در نهایت حدود 20 الی 25 سانتی متر رشد میکند. سانسوریا پا کوتاه نیز در دو نوع سبز و ابلق موجود است که نوع ابلق آن به نور بیشتری احتیاج دارد. این گیاه به جهت آنکه ابعاد کمتری دارد و در محیطهای کوچک جا میشود، بسیار پرطرفدار است.

•    سانسوریا لوله ای:
نوع لوله ای سانسوریا برگهایی شبیه یک لوله کشیده دارد. این گونه نیاز به نور متوسط و خوب دارد. قطر برگها در بهترین حالت به 3 سانتی متر میرسد و تا حدود 50 سانتی متر نیز رشد میکند. اغلب افراد این گیاه را با رنگ های مصنوعی و مخملی که به نوک آن زده می شود میشناسند. بخش رنگ شده مانع رشد گیاه نمیشود و به صورت هم سو با آن رشد میکند. از آنجایی که سانسوریا لوله ای وارداتی است و گیاه کاملی نیست، شرایط نگهداری آن همچون قلمه گیاه است.

•    گل سانسوریا مهتابی:
این گونه با سایر سانسوریاهای معرفی شده تفاوتهای بسیاری دارد. برگهای پهن و بلند این گونه دارای ترکیب رنگی سبز روشن، خاکستری و نقره ای است که جلوه خاصی به این گیاه بخشیده است. با این حال شرایط نگهداری آن مشابه سایر مدلهای سانسوریا ساده و بدون دردسر است.
سانسوریای مهتابی نیاز به نور کامل دارد و در شرایط کم نور به رنگ سبز پررنگ متمایل میشود.
طول برگها در بهترین حالت کمتر از یک متر خواهد بود. از آنجایی که این گیاه خاصیت گل دهی نیز دارد و در شرایط مساعد گل¬های سفید و معطر میدهد، بسیار محبوب است.

•    سانسوریا باله نهنگی:
این گیاه نیز با شکل خاص و برگهای پهن خود شناخته میشود. این گونه از سانسوریا نیاز به نور کامل دارد و در شرایط مساعد تا 1.5 متر رشد می کند.
خواص گل سانسوریا
گیاه زینتی سانسوریا با جذب سموم موجود در هوا باعث تصفیه آن میشود. فرمالدئید، زایلن، تولوئن و اکسیدهای نیتروژن از جمله سمومی هستند که ممکن است در محیط اطراف ما وجود داشته باشند. حذف این سموم از هوای پیرامون، مجب بهبود کیفیت هوا و در پی آن تنفس بهتر و خواب راحت¬تر می شود. بر همین اساس است که همواره توصیه میشود از این گیاه جادویی در محیط¬های اداری پر رفت و آمد استفاده شود.
یکی دیگر از خواص قابل توجه گیاه سانسوریا، توانایی آن در تولید اکسیژن در طول شب است. برخلاف سایر گیاهها که در طول روز اکسیژن مصرف میکنند در طول شب حجم زیادی از دی اکسید کربن را آزاد می-کنند، گیاه سانسوریا در هنگام شب به تولید اکسیژن میپردازد. همین عامل موجب شده تا اغلب کاربران از گل سانسوریا برای اتاق خواب خود استفاده کنند. 
همانطور که پیش از این نیز گفته شد، شرایط نگهداری این گیاه بسیار ساده و راحت است. این خاصیت موجب شده تا عموم مردم حتی آنهایی که فرصت زیادی برای رسیدگی به گیاه ندارند، به خرید گیاه سانسوریا روی بیاورند. از آنجایی که برگ و ساقه گیاه سانسوریا قادر است حجم زیادی از آب را در مدت زمان طولانی نگهداری کنند، دیگر دغدغهای از بابت عدم آبیاری گیاه در طول مسافرتهای چند روزه باقی نمیماند.
از دیگر خواص مثبت گل سانسوریا می توان به همخوانی آن با اثر فنگ شویی اشاره کرد. قرارگیری سانسوریا در موقعیت¬های جنوبی، جنوب شرقی و همچنین گوشه¬های شرقی، موجی از انرژی مثبت را به همراه خواهد داشت. چرا که این گیاه یک محافظ قوی در برابر انرژی منفی است.
رشد این گیاه بسیار آهسته و نرم پیش میرود. با اینحال در تمام فصول سال سبز و شاداب باقی میماند و هیچ خزانی در پی ندارد. گیاه همیشه سرسبز سانسوریا میتواند جلوهای خاص و پر طراوت به دکواسیون داخلی شما دهد و در طول سال نیز آن را حفظ کند.

شرایط نگهداری گل سانسوریا
گونه¬های مختلف سانسوریا همچون سایر گیاهان به شرایط محیطی مناسب و مطلوب احتیاج دارند. اگرچه این نوع گیاهان در شرایط محیطی نامناسب نیز رشد می¬کنند و مقاومت بالایی در برابر خرابی دارند، اما فراهم کردن زمینه رشد و پرورش بیشتر گیاه برای تمام طرفداران گل و گیاه ضروری است.

 1.    آبیاری گیاه:
درست مانند ساکولنتها، گیاه سانسوریا نیز برای رشد بهتر نیاز به آبیاری کم دارد. اگر در این کار افراط کنید ریشههای گیاه را در معرض خرابی و پوسیدگی قرار میگیرند. بنابراین آبیاری گیاه را به گونهای تنظیم کنید که در فصل زمستان هر دو هفته یک بار و در فصل تابستان هفتهای یک بار به گیاه خود آب دهید. این برنامه ریزی با توجه به موقعیت قرارگیری گیاه و میزان نور و حرارت محیط متغیر خواهد بود.

2.    نور محیطی:
اگر تمام شرایط گیاه نرمال و ایدهآل باشد، میزان نور دهی متوسط برای او کافی خواهد بود. با اینحال گیاه سانسوریا در محیطهای کم نور و پر نور نیز به خوبی رشد می کند. کافیست آن را در فاصله دو متری پنجرههای جنوبی و غربی قرار دهید. همچنین قرارگیری گیاه در معرض نور مستقیم موجب سوختن برگهای آن می شود. همواره به خاطر داشته باشید که نوع ابلق گل سانسوریا نیاز به نور بیشتری دارد. قرارگیری آن در محیطهای کم نور موجب کمرنگ شدن نوارهای زرد رنگ میشود.

3.    دما:
همانطور که گفته شد، سانسوریا یک گیاه زینتی آپارتمانی است. دمای معمول خانه برای سانسوریا قابل تحمل و ایدهآل است. اما قراگیری آن در زیر باران و برف موجب آسیب به گیاه می-شود.
4.  رطوبت:
سانسوریا جان سخت تر از این حرف هاست که رطوبت محیط در آن تأثیر گذار باشد. برای همین است که می¬توانید آن را حتی در حمام هم نگهداری کنید!
5.    خاک:
برخلاف رطوبت نسبی محیط که تأثیری بر رشد گیاه ندارد، خاک آن بسیار حائز اهمیت است. خاک مناسب برای سانسوریا خاک سنگین است. خاکی که مخلوطی از شن، ماسه، مواد آل و رس باشد، بستر مناسبی برای رشد گل سانسوریا خواهد بود.
6.    کود:
برای رشد بهتر گیاه به کود نیاز خواهید داشت. مقدار کمی کود برگ جنگی و یا کود دامی پوسیده می¬تواند بسیار موثر باشد. در صورت عدم دسترسی به این نوع کودها میتوانید از کود گیاهان زینتی استفده کنید. تغذیه سانسوریا و کودهی آن میبایست در فصل بهار و تابستان صورت بگیرد.
7.    بیماری ها:
گیاه سانسوریا در برابر بیماری¬های قارچی ضعیف عمل می کند. این بیماری نیز در اثر آبیاری بیش از حد گیاه به وجود می آید. سایر عوارض مربوط به این گیاه به آسیب برگ ها مربوط می شود. برای مثال ممکن است گیاه شما رنگ پریده شده و نقوش پر رنگ خود را از دست بدهد. در این حالت لازم است سانسوریا را به محلی روشن تر منتقل کنید و با تغذیه های مصنوعی آن را تقویت کنید. در حالتی که برگ ها قهوه ای شده و خشک می شوند نیز نیاز به آبیاری بیشتر و انتقال گیاه به محیط خنک تر خواهید داشت.

روش تکثیر سانسوریا
تکثیر و قلمه زدن گل سانسوریا کار دشواری نیست. به دو شکل مختلف می توانید این عملیات را انجام دهید.
در حالت اول یک برگ بالغ انتخاب کنید. برای مثال در نوع شمشیری، برگی بالغ به حساب می آید که طول آن بیش از 30 سانتی متر باشد. سپس برگ بالغ را به کمک قیچی از مجموعه جدا کنید. در قدم بعد برگ را روی سطح مسطح قرار داده و با یک چاقوی تیز آن را در قطعات 4 الی 8 سانت ببرید. از آنجایی که گیاه سانسوریا گوشتی است می بایست این کار را با یک وسیله کاملاً تیز انجام دهید تا روزنههای برگ در هنگام برش مسدود نشوند.

 


سپس قطعات را درست در همان جهتی که برش زدید داخل بستر قرار دهید. بهتر است پیش از قرار دادن قلمه ها در خاک کاکتوس آن ها را به پودرهای هورمونی ریشه زایی نیز آغشته کنید. در شرایط عادی و نرمال قلمهها پس از 4 هفته ریشه دار میشوند. 
روش دوم استفاده از پاجوش گیاه است. گل سانسوریا در شرایط ایده آل پاجوش های متعددی میزند. به راحتی می توانید پس از اطمینان از رشد مطلوب پاجوش آن را از گیاه مادر جدا کنید. برای این کار کافیست ابتدا گیاه را به آرامی از گلدان خارج کنید و سپس پاجوش ریشه دار را توسط یک چاقوی تیز از گیاه مادر جدا کنید. سپس پاجوش سانسوریا را در خاک کاکتوس قرار داده و با فراهم کردن شرایط ایده آل منتظر رشد او باشید.

 

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

«اسماج» دسته‌ای از گیاهان معطر است که به شکل دست‌ساز تهیه می‌شوند. ترکیب این گیاهان علاوه بر عطر خوشی که پس از سوزاندن در محیط پخش می‌کند، خواص دیگری چون بالا بردن...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است که دارای 15 گونه مختلف می‌باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می‌توانید آن‌ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می‌کنند.