فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | چگونه گیاه خود را احیا کنیم؟

چگونه گیاه خود را احیا کنیم؟

گل و گیاهان، در حفظ شادابی و طراوت ساختمان های کوچک امروزی بسیار تاثیرگذار هستند تا جایی که وقتی گلبرگ های آن ها پژمرده و خشک می شوند، گویی طراوت و شادابی از ساختمان رخت برمی بندد و حال صاحبان آن ها نیز گرفته می شود. در چنین حالتی معمولا افراد تلاش می کنند تا با رسیدگی های بیشتر، از پژمردگی های بیشتر گیاه جلوگیری کنند و به دنبال ترفند هایی برای احیای دوباره گیاه هستند.  بنابراین در این نوشتار قصد داریم تا روش احیا کردن گیاهان را به شما آموزش داده تا گیاهان دوست داشتنی خود را از آسیب و پژمردگی حفظ نموده و جان دوباره به آن ها ببخشید.
دلایل پژمردگی گیاهان
پیش از آن که به دنبال روش احیا کردن گیاهان باشید، ابتدا بایستی به دنبال دلایل پژمردگی گیاهان بوده و پس از شناخت علت، به دنبال پرستاری از گیاه خود باشید.
بنابراین از جمله دلایلی که گیاه به واسطه  آن ها پژمرده شده و بایستی در جهت بازگرداندن سلامتی آن کوشید، عبارت است از:
•    آب دادن بیش از اندازه و یا کم آبی گیاهان
•    دریافت نور زیاد خورشید و یا کمبود دریافت نور
•    آفت ها
•    کمبود مواد مغذی

توجه کنید که دلایل مختلف پژمردگی گیاه با نشانه های مختلفی نیز همراه هستند. به طور مثال آب بیش از اندازه ممکن است سبب پژمرده شدن گیاه، خاک مرطوب و برگ های زرد و قهوه ای شود. همچنین کم آبی گیاهان با نشانه هایی نظیر  خاک سفت و برگ های خشک و قهوه ای همراه است. 
علاوه بر این دریافت نور زیاد خورشید باعث ایجاد لکه های تیره و سفید در برگ ها و نیز خشک شدن برگ ها شده و در مقابل کمبود دریافت نور باعث ایجاد برگ های کوچک و کمرنگ شده و ریشه گیاهان را تضعیف می نماید.
چگونه گیاهان خود را احیا کنیم؟
اگر به دنبال روش احیا کردن گیاهان خود هستید به طور کلی باید بگوییم که برای حفظ سلامتی گیاهان بایستی آن ها را در حالت تعادل نگه داریدو به این معنا که نور بیش از اندازه یا کمتر از اندازه و یا آب زیاد از حد و یا کمتر از حد، هر دو برای گیاهان آسیب زا بوده و می تواند به یک اندازه موجب آسیب گیاه شود.

بنابراین به طور کلی از جمله روش های احیا کردن گیاهان می توان موارد زیر را نام برد:
1. گیاهان را بهتر تغذیه نمایید
خاک های قدیمی معمولا مواد مفید خود را از دست داده اند بنابراین جایگزین کردن خاک های قدیمی گلدان با خاک های جدید و با کیفیت می تواند گیاه را شاداب کرده و موجب طراوت آن شود. امروزه انواع خاک های مختلف برای گیاهان در بازار موجود است که شما می توانید بسته به نوع گیاه خود از آن ها استفاده کرده و در واقع به نوعی رژیم غذایی سالمی را برای گیاه خود تامین نمایید.
توجه کنید که گیاهان نیز به غذا و مواد مغذی احتیاج دارند، بنابراین از تغذیه آن ها غافل نشوید و چنانچه احساس می کنید خاک ان ها قوت همیشگی را ندارد و مواد مغذی خود را از دست داده است، حتما از خاک های مناسب و یا کمپوست های گیاهی برای آن ها تهیه نمایید.
2. گلدان گیاه را عوض کنید
تعویض گلدان گیاهان نیز یکی دیگر از انواع روش های احیا کردن گیاهان می باشد. به منظور اجرای این روش احیا کردن گیاهان  بهتر است گیاهان را در گلدان بزرگ تری بکارید تا ریشه ها فضای بیشتری برای رشد و نمو داشته باشند. به کمک این روش گیاهان گویی جان تازه ای گرفته و شاداب تر می شوند.
3. به گیاه آب کافی دهید
یکی از اشتباهات رایج در میان اغلب افراد، آب دادن بیش از اندازه به گیاهان است. در واقع در چنین مواردی، افراد با دوره های خفتگی گیاهان آشنا نبوده و همچنان و به شکل مداوم به گیاهان خود آب می دهند. این کار باعث پوسیدگی ریشه گیاهان شده و به آن ها آسیب می رساند. بنابراین در این روش احیا کردن گیاهان ابتدا بایستی در خصوص میزان آب مورد نیاز خود در دوره های مختلف تحقیق کرده و یا هنگام خرید ان ها را از فروشنده بپرسید و گیاهان مورد علاقه خود را ناخواسته در آب غرق نکنید.
4. رساندن نور کافی به گیاهان
اگر چه که نور خورشید یکی از فاکتور های اصلی برای رشد اغلب گیاهان است اما قرار دادن یکباره گیاهان در معرض نور خورشید به صورت مستقیم نیز، خود می تواند باعث آسیب رساندن به گیاه شده و مشکلاتی را برای آن ها ایجاد نماید. در چنین مواردی بهتر است گیاهان را در مدت زمان کوتاهی به میزان صد درصد در معرض نور خورشید به صورت غیر مستقیم قرار دهید  تا بتوانند از آن استفاده کرده و مشکلات خود را برطرف نمایند.
5. آفت های گیاهان را بکشید
آفت ها که یکی دیگر از دلایل اصلی پژمردگی گیاهان هستند نیز می توانند آسیب های زیادی را به گیاهان و گلدان های شما وارد کرده و موجب ناراحتی شما شوند. 
بنابراین چنانچه برگ ها و ساقه های گیاهان خود را ضعیف و پژمرده یافتید و یا بر روی ان ها لکه ها و یا بریدگی هایی را مشاهده کردید، پیشنهاد می کنیم هر چه سریع تر انواع آفت کش ها و یا محلول آب و صابون رقیق شده را بر روی برگ ها و سایر قسمت های آفت دیده گیاهان اسپری کنید تا گیاهان جان تازه بگیرند و بتوانند بدون وجود آفت ها به رشد طبیعی خود ادامه دهند.
6. استفاده از یک گلخانه
اگر چه که معمولا گیاهانی که برای رشد به محیط های مرطوب نیاز دارند اغلب به عنوان گلدان های تزئینی در خانه استفاده نمی شوند اما به هر حال چنانچه قصد نگه داری از این گیاهان را دارید، نمی توانید آن ها را در محیط خانه نگهداری کنید. بنابراین بهترین راهکار حفظ شادابی چنین گیاهانی، استفاده از روش احیا کردن گیاهان به کمک ساخت یک گلخانه در خانه است.
جهت ایجاد یک گلخانه ی کوچک برای خود، شما می توانید از یک کیسه پلاستیکی کوچک در بالای گلدان های خود استفاده کرده و به این طریق به مدت 4 تا 5 روز گیاه خود را در محیط مرطوب زیر پاکت حفظ کنید تا یک گلخانه خانگی را ایجاد نمایید و گلدان را به آن منتقل نمایید.

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقب گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقب گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه زیبا...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می توانید آن ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می کنند.

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقب گیاه فیکوس آفریقایی (لیراتا)

معرفی و مراقب گیاه فیکوس آفریقایی (لیراتا)

فیکوس آفریقایی همانطور که از نامش پیداست بومی مناطق جنوبی آفریقاست. این گیاه زیبا با برگ های پهن و ویولن مانند خود شناخته می شود. جذابیت و زیبایی برگ های شاداب و چرمی لیراتا در کنار حالت موجی شکل در حاشیه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | بادوام ترین گیاهان آپارتمانی کدام است؟

بادوام ترین گیاهان آپارتمانی کدام است؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بخواهید به سفر بروید و کسی را نداشته باشید که از گل های شما مراقبت و نگهداری کند. اولین فکری که ممکن است به ذهن شما خطور کند این است که بادوام ترین گیاهان آپارتمانی...