فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | چگونه گیاه خود را احیا کنیم؟

چگونه گیاه خود را احیا کنیم؟

گل و گیاهان، در حفظ شادابی و طراوت ساختمان های کوچک امروزی بسیار تاثیرگذار هستند تا جایی که وقتی گلبرگ‌های آن‌ها پژمرده و خشک می‌شوند، گویی طراوت و شادابی از ساختمان رخت برمی‌بندد و حال صاحبان آن‌ها نیز گرفته می‌شود. در چنین حالتی معمولا افراد تلاش می‌کنند تا با رسیدگی‌های بیشتر، از پژمردگی‌های بیشتر گیاه جلوگیری کنند و به دنبال ترفندهایی برای احیای دوباره گیاه هستند.  بنابراین در این نوشتار قصد داریم تا روش احیا کردن گیاهان را به شما آموزش داده تا گیاهان دوست داشتنی خود را از آسیب و پژمردگی حفظ نموده و جان دوباره به آن‌ها ببخشید.
دلایل پژمردگی گیاهان
پیش از آن که به دنبال روش احیا کردن گیاهان باشید، ابتدا بایستی به دنبال دلایل پژمردگی گیاهان بوده و پس از شناخت علت، به دنبال پرستاری از گیاه خود باشید.
بنابراین از جمله دلایلی که گیاه به واسطه  آن‌ها پژمرده شده و بایستی در جهت بازگرداندن سلامتی آن کوشید، عبارت است از:
•    آب دادن بیش از اندازه و یا کم‌آبی گیاهان
•    دریافت نور زیاد خورشید و یا کمبود دریافت نور
•    آفت‌ها
•    کمبود مواد مغذی

توجه کنید که دلایل مختلف پژمردگی گیاه با نشانه‌های مختلفی نیز همراه هستند. به طور مثال آب بیش از اندازه ممکن است سبب پژمرده شدن گیاه، خاک مرطوب و برگ‌های زرد و قهوه‌ای شود. همچنین کم‌آبی گیاهان با نشانه‌هایی نظیر خاک سفت و برگ‌های خشک و قهوه‌ای همراه است. 
علاوه بر این دریافت نور زیاد خورشید باعث ایجاد لکه‌های تیره و سفید در برگ‌ها و نیز خشک شدن برگ‌ها شده و در مقابل کمبود دریافت نور باعث ایجاد برگ‌های کوچک و کمرنگ شده و ریشه گیاهان را تضعیف می‌نماید.
چگونه گیاهان خود را احیا کنیم؟
اگر به دنبال روش احیا کردن گیاهان خود هستید به طور کلی باید بگوییم که برای حفظ سلامتی گیاهان بایستی آن‌ها را در حالت تعادل نگه دارید و به این معنا که نور بیش از اندازه یا کمتر از اندازه و یا آب زیاد از حد و یا کمتر از حد، هر دو برای گیاهان آسیب‌زا بوده و می‌تواند به یک اندازه موجب آسیب گیاه شود.

بنابراین به طور کلی از جمله روش‌های احیا کردن گیاهان می‌توان موارد زیر را نام برد:
1. گیاهان را بهتر تغذیه نمایید
خاک‌های قدیمی معمولا مواد مفید خود را از دست داده‌اند بنابراین جایگزین کردن خاک‌های قدیمی گلدان با خاک‌های جدید و با کیفیت می‌تواند گیاه را شاداب کرده و موجب طراوت آن شود. امروزه انواع خاک‌های مختلف برای گیاهان در بازار موجود است که شما می‌توانید بسته به نوع گیاه خود از آن‌ها استفاده کرده و در واقع به نوعی رژیم غذایی سالمی را برای گیاه خود تامین نمایید.
توجه کنید که گیاهان نیز به غذا و مواد مغذی احتیاج دارند، بنابراین از تغذیه آن‌ها غافل نشوید و چنانچه احساس می‌کنید خاک آن‌ها قوت همیشگی را ندارد و مواد مغذی خود را از دست داده است، حتما از خاک‌های مناسب و یا کمپوست‌های گیاهی برای آن‌ها تهیه نمایید.
2. گلدان گیاه را عوض کنید
تعویض گلدان گیاهان نیز یکی دیگر از انواع روش‌های احیا کردن گیاهان می‌باشد. به منظور اجرای این روش احیا کردن گیاهان بهتر است گیاهان را در گلدان بزرگ‌تری بکارید تا ریشه‌ها فضای بیشتری برای رشد و نمو داشته باشند. به کمک این روش گیاهان گویی جان تازه‌ای گرفته و شاداب‌تر می‌شوند.
3. به گیاه آب کافی دهید
یکی از اشتباهات رایج در میان اغلب افراد، آب دادن بیش از اندازه به گیاهان است. در واقع در چنین مواردی، افراد با دوره‌های خفتگی گیاهان آشنا نبوده و همچنان و به شکل مداوم به گیاهان خود آب می‌دهند. این کار باعث پوسیدگی ریشه گیاهان شده و به آن‌ها آسیب می‌رساند. بنابراین در این روش احیا کردن گیاهان ابتدا بایستی در خصوص میزان آب مورد نیاز خود در دوره‌های مختلف تحقیق کرده و یا هنگام خرید آن‌ها را از فروشنده بپرسید و گیاهان مورد علاقه خود را ناخواسته در آب غرق نکنید.
4. رساندن نور کافی به گیاهان
اگر چه که نور خورشید یکی از فاکتورهای اصلی برای رشد اغلب گیاهان است اما قرار دادن یکباره گیاهان در معرض نور خورشید به صورت مستقیم نیز، خود می‌تواند باعث آسیب رساندن به گیاه شده و مشکلاتی را برای آن‌ها ایجاد نماید. در چنین مواردی بهتر است گیاهان را در مدت زمان کوتاهی به میزان صد درصد در معرض نور خورشید به صورت غیر مستقیم قرار دهید  تا بتوانند از آن استفاده کرده و مشکلات خود را برطرف نمایند.
5. آفت‌های گیاهان را بکشید
آفت‌ها که یکی دیگر از دلایل اصلی پژمردگی گیاهان هستند نیز می‌توانند آسیب‌های زیادی را به گیاهان و گلدان‌های شما وارد کرده و موجب ناراحتی شما شوند. 
بنابراین چنانچه برگ‌ها و ساقه‌های گیاهان خود را ضعیف و پژمرده یافتید و یا بر روی آن‌ها لکه‌ها و یا بریدگی‌هایی را مشاهده کردید، پیشنهاد می‌کنیم هرچه سریع‌تر انواع آفت‌کش‌ها و یا محلول آب و صابون رقیق شده را بر روی برگ‌ها و سایر قسمت‌های آفت دیده گیاهان اسپری کنید تا گیاهان جان تازه بگیرند و بتوانند بدون وجود آفت‌ها به رشد طبیعی خود ادامه دهند.
6. استفاده از یک گلخانه
اگرچه که معمولا گیاهانی که برای رشد به محیط‌های مرطوب نیاز دارند اغلب به عنوان گلدان‌های تزئینی در خانه استفاده نمی‌شوند اما به هر حال چنانچه قصد نگه‌داری از این گیاهان را دارید، نمی‌توانید آن‌ها را در محیط خانه نگهداری کنید. بنابراین بهترین راهکار حفظ شادابی چنین گیاهانی، استفاده از روش احیا کردن گیاهان به کمک ساخت یک گلخانه در خانه است.
جهت ایجاد یک گلخانه‌ی کوچک برای خود، شما می‌توانید از یک کیسه پلاستیکی کوچک در بالای گلدان‌های خود استفاده کرده و به این طریق به مدت 4 تا 5 روز گیاه خود را در محیط مرطوب زیر پاکت حفظ کنید تا یک گلخانه خانگی را ایجاد نمایید و گلدان را به آن منتقل نمایید.

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

«اسماج» دسته‌ای از گیاهان معطر است که به شکل دست‌ساز تهیه می‌شوند. ترکیب این گیاهان علاوه بر عطر خوشی که پس از سوزاندن در محیط پخش می‌کند، خواص دیگری چون بالا بردن...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است که دارای 15 گونه مختلف می‌باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می‌توانید آن‌ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می‌کنند.