فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | چگونه گل‌ها را خشک کنیم؟

چگونه گل‌ها را خشک کنیم؟

گل‌ها را چگونه خشک کنیم؟ 6 روش کاربردی خشک کردن گل‌ها

آیا می‌خواهید در زمستان خانه‌ای پر از گل داشته باشید؟ شما می‌توانید با خشک کردن گل‌ها در خانه به این هدف برسید. در اینجا راه‌های زیادی برای خشک کردن انواع گونه‌های گل به شما معرفی می‌کنیم.

خشک کردن با هوا
 

انتخاب گل
بهتر است هنگامی که گل‌ها تازه شروع به باز شدن می‌کنند با این روش خشک شوند، زیرا در فرآیند خشک سازی نیز کمی بازتر می‌شوند. اگر گل کاملا باز باشد ممکن است گلبرگ‌های خود را از دست بدهد. این روش برای شکوفه‌های کوچک و ضخیم همچون اسطوخدوس و گل زبان مناسب است. پس از خشک شدن ممکن است گل‌ها پژمرده شوند. پس از آن‌ها به خوبی در جایی مناسب نگهداری نمایید.

دسته کردن گل
ابتدا ساقه و برگ را از گل‌ها جدا نموده و گونه‌های مختلف را از یکدیگر تفکیک نمایید. حال دسته‌هایی ده تایی از یک نمونه گل درست کنید. گل‌های بزرگی مثل ادریس و رز باید جداگانه از یکدیگر خشک شوند. گل‌هایی که ساقه‌هایی ضعیف دارند هنگام خشک شدن مجزا از هم قرار بگیرند. 

انتهای هر دسته گل را با بند ببندید
با بند دور ساقه‌ها را ببندید. بهتر است هر دو یا چند ساقه را با بند لاستیکی ببندید تا هنگام خشک شدن از جمع شدن ساقه جلوگیری شده و آنها را مستحکم در کنار هم نگه دارد. بندها را نباید خیلی محکم بست. زیرا باعث تراوش رطوبت از ساقه شده و گل‌ها را پوسیده می‌کند. می‌توانید از ریسمان چندلا برای اینکار استفاده کنید اما ممکن است در طول خشک شدن مجبور شوید چندین مرتبه ریسمان‌ها را عوض کنید.

ساقه‌ها را برعکس آویزان کنید
آنها را در محیطی گرم تاریک و خشک نگه دارید تا نتیجه بهتری بگیرید. بهتر است برای جلوگیری از فساد گل‌ها آنها را در معرض هوای آزاد قرار دهید و ساقه‌ها حداقل پانزده سانتی متر آویزان شوند. می‌توان گل‌ها را به رخت آویز، چوب لباسی یا هر چیز دیگری آویزان کرد.

دو تا چهار هفته صبر نمایید
هنگامی که گلبرگ‌ها جمع شده و موج دار شوند آماده هستند. به دلیل اینکه اتاق خیلی مکان مناسبی برای خشک کردن نیست یا در صورت ضخیم بودن ساقه‌ها، گاها برای خشک شدن کامل بیشتر از چهار هفته زمان لازم است. معمولا ساقه‌ها پس از خشک شدن صاف و مستقیم هستند. اگر می‌خواهید طبیعی‌تر به نظر برسند آن‌ها را درون آب گرم قرار داده و به شکل دلخواه درآورید و بگذارید از محل ساقه مجددا خشک شوند.

با اسپری از آن‌ها مراقبت کنید
مقدار کمی از اسپری مو یا استر گل می‌تواند از آن‌ها محافظت نماید اما ممکن است باعث شکستن یا ریختن گلبرگ‌ها شود.

 

گلیتال - چگونه گل‌ها را خشک کنیم

 

خشک کردن به روش جذب آب با استفاده از ماکروویو

انتخاب گل
این روش برای گل‌هایی با برگ‌های زیاد و سطحی ضخیم مناسب است. گل‌هایی همچون رز، گل اهاری و گل همیشه بهار. وقتی گل‌ها نیمه باز و استوار هستند قبل از اینکه پژمرده شوند درون دستگاه مایکروویو قراردهید. برای این روش ساقه‌ها را تقریبا بین دو و نیم تا پنج سانتی متر کوتاه کنید. 

سیمکشی گل‌ها
ساقه گل پس ازخشک شدن دیگر قابل انعطاف نیست. اگر می‌خواهید این مشکل را برطرف کنید قبل از شروع فرآیند خشک سازی، تعدادی سیم را تا دمای حداکثر 24 درجه گرم کرده و در پایه ساقه فروکنید سپس دور تا دور ساقه بپیچانید. اگر ساقه گیاه شما از استحکام کافی برخوردار نیست سیم را در مرکز گل و درون ساقه فرو کرده و تا پایین امتداد دهید تا سیم درون ساقه پنهان شود.

پاشیدن پودر جاذب آب
پودر سیلیکا یکی از مواد جاذب رطوبت بوده که برای گیاهان رنگی و ظریف مناسب است اما می‌توان از خاک رس و یا ترکیب آرد گندم و بوره نیز استفاده کرد. حدودا بین دو و نیم تا پنج سانتی متر از کف یک ظرف مناسب را با این مواد بپوشانید.

پوشش دادن گل زیر ماده جاذب آب
با دقت گل‌ها را در ظرف گذاشته و حد اقل دو سانتی متر بین آن‌ها فاصله باشد. به آرامی ماده جاذب را روی آن‌ها ریخته و کاملا پوشش دهید. با استفاده از خلال دندان مطمئن شوید که همه جای گل پوشش داده شده و قسمتی در زیر ماده تغییر شکل نداده باشد. ابتدا با یک یا دو شاخه گل امتحان کنید چون ممکن است گل‌ها بسوزند. این می‌تواند روش ساده‌ای باشد که برای خشک کردن هر گلی کاربرد دارد.

یک لیوان آب در ماکرویو قرار دهید
وجود یک لیوان که تا نصف از آب پر شده باشد می‌تواند انرژی دستگاه را جذب نموده واز سوختن یا بیش از اندازه خشک شدن جلوگیری نماید.

ماکرویو
دستگاه را برای مدت زمان دو دقیقه روشن کنید. سپس با خلال دندان امتحان کنید که خشک شده باشند. اگر هنوز کاملا خشک نشده اند دستگاه را یک دقیقه دیگر روشن کنید. پس از هربار روشن کردن دوباره امتحان نمایید. باید دقت کرد برخی گل‌های نازک در این روش نیاز به گرمای کمی دارند. اما بسته به نوع گل نمونه‌های ضخیم تا هشت دقیقه هم می‌توانند حرارت متوسط یا بالا را تحمل نمایند.

 یک روز فرصت سرد شدن دهید
محتویات را خارج کرده و به صورت نیمه باز آن‌ها را بپوشانید و تا یک روز آن‌ها را در محل مناسبی قرار دهید. گل‌هایی همچون گل کوکب به زمان بیشتری (حدود سی و شش ساعت) نیاز دارند. اما گل‌هایی همچون رز یا میخک صد پر در کمتر از ده ساعت سرد می‌شوند. گل‌ها را دور از دسترس کودکان و حیوانات قرار دهید.

پودر جاذب را پاک کنید
اکنون که محتویات به خوبی سرد شده‌اند به آرامی پودر جاذب را با استفاده از یک برس از گل‌ها پاک نمایید. پس از آن می‌توانید از اسپری مو یا استر گل استفاده نمایید.

 

فشردن گل‌ها

انتخاب گل
این روش برای گل‌هایی چون یاس بنفش که کوچک و سطحی پهن و صاف دارند مناسب است. این روش مناسب گیاهانی دارای ساقه‌های گوشتی و یا گلبرگ‌های ظریف نیست.

گل‌ها را روی یک کاغذ خشک قرار دهید
گل‌های مورد نظر را روی یک کاغذ خشک مثل روزنامه، مقوا یا دستمال کاغذی قرار دهید. گل‌ها را دسته بندی نمایید و گل‌های شبیه هم را روی یکدیگر قرار داده و بینشان کاغذ بگذارید. گل‌ها را بین روزنامه قرار داده روزنامه‌ها را بین دفتر باطله و دفترباطله‌ها را بین مقوا قرار دهید و محکم با چسب آن‌ها را ببندید.

گل‌ها را فشار دهید
آن‌ها را زیر یک جسم بزرگ، عریض وصاف قرار دهید به طوریکه فشار به تمامی نواحی به صورت یکسان وارد شود و آن را دریک مکان خشک و گرم قرار دهید.

یک تا سه هفته صبر کنید
پایان هفته اول کاغذ خیس شده را با یک کاغذ خشک عوض نمایید و مجددا جسم سنگین را روی آن‌ها قرار دهید.

کار به پایان رسیده

معمولا پس از چند هفته جسم سنگین را برداشته و گل‌ها را بیرون آورید و در معرض نور قرار دهید.

 

گلیتال - چگونه گل‌ها را خشک کنیم

 

خشک کردن در کوره خشک کننده

سطحی از فویل یا یک شبکه توری مرغوب که به اندازه تعداد گل‌هایتان باشد تهیه کنید و ساقه و غنچه را از یکدیگر جدا کنید به طوریکه ساقه‌ها را از سوراخ رد کرده ولی غنچه به ساقه آویزان بماند. برای این روش گل‌هایی مثل گل داوودی که دارای تعداد زیادی گلبرگ هستند مناسب است.

دردمایی پایین اجازه دهید به مدت چند ساعت گل‌ها گرما ببینند.
آن‌ها را در دمای 38 درجه سانتی گراد گرما دهید. گرمای کم باعث می‌شود گل‌ها به آهستگی خشک شوند. سپس، آن‌ها را از جایی چندین ساعت آویزان کنید. مدت زمانی که طول می‌کشد تا گل‌ها خشک شوند بستگی به تعداد گل‌هایی دارد که انتخاب کرده‌اید. از کوره‌های معمولی برای این روش استفاده نکنید چون معمولا دمای آن‌ها از 38 درجه سانتی گراد خیلی بیشتر است.

گل‌ها را بیرون آورید
ابتدا گل‌هایی را که کاملا خشک شده‌اند بیرون آورید و آن‌ها را در دمای اتاق قرار دهید. تا سرد نشدن کامل به آنها دست نزنید. درنهایت می توانید برای محافظت بیشتر از اسپری مو یا استر گل استفاده کنید.

 

پوشاندن گل‌ها توسط ماده جاذب رطوبت

انتخاب گل
این روش مناسب خشک کردن در سطح زیاد است. این روش برای گل‌های ظریفی چون سوسن یا گل‌هایی که به راحتی گلبرگ خود را از دست نمی‌دهند کاربرد بسیار دارد. هنگامی که نیمه باز هستند برای خشک کردن اقدام نمایید.
مواد جاذب رطوبت، موادی هستند که اساسا آب را از جسمی به خود جذب نموده و به آرامی  باعث خشک شدن آن جسم می‌شوند. هرکدام از این مواد در خشک کردن موثرند که در اینجا به معرفی چند نمونه معروف آن‌ها می‌پردازیم. 

ژل سیلیکا: سریع ترین روش که معمولا در گلخانه‌ها یافت می‌شود و می‌توان چندین مرتبه از آن استفاده نمود درعین حال بسیار گران قیمت می‌باشد.

بوره و آرد سفید گندم: روشی ارزان که می‌توان میزان مساوی از هر دو و یا به نسبت یک به شش بوره به آرد گندم با یکدیگر مخلوط کرد و استفاده نمود.

شن نرم: این روش تنها شکل گل‌ها را پایدار نگه می‌دارد درصورتی که هوا گل را خشک می‌کند و روش وقت گیری می‌باشد اما همیشه در دسترس است.

 

گلیتال - چگونه گل‌ها را خشک کنیم

اضافه نمودن نمک غیر خوراکی
عموما تصور براین است که مواد نمکی محافظ رنگ است اما برخی این ادعا را قبول ندارند. برای این روش سه پیمانه از نمک در حدود یک لیتر مواد دیگر اضافه نمایید.

انتخاب ظرف
اگر مواد زیادی دارید ظرفی انتخاب کنید که ساقه‌ها به صورت عمود قرار بگیرند. برای مواد مختلف باید ظروف متفاوتی انتخاب کنید. برای استفاده از ژل سیلیکا باید از ظرفی استفاده کنید که محفوظ از هوا باشد.
برای استفاده از بوره وآرد سفید، از ظرف سرباز استفاده کنید. ظرف‌های مقوایی ضخیم که فاقد منفذ باشند مناسب هستند.

گل‌ها را در مواد جاذب غرق کنید
مواد را روی ظرف با ضخامت بین دو ونیم تا پنج سانتی متر بپاشید. مطمئن شوید مکان گل مناسب است. گل را کاملا غرق در مواد جاذب نمایید. اگر از شن نرم استفاده می‌کنید لازم به غرق کردن نیست چون هوا عمل خشک کردن را انجام می‌دهد. گل‌های خانواده آفتابگردان اگر برعکس قرار گیرند بهتر خشک می‌شوند. اما گلی مثل گل میمون اگر به سطح خوابیده باشد بهتر خشک می‌شود. اگر ساقه‌ها به هم چسبیده‌اند ظرف را عمیقا از مواد پر کنید.

صبر تا خشک شدن
ظرف‌ها را در مکانی خشک و گرم قرار دهید. اگر ظرف‌ها در باز هستند آن‌ها را در اتاقی با تهویه مناسب قرار دهید. پس از چند روز با خلال دندان روند خشک شدن را بررسی نمایید. ژل سیلیکا به سرعت باعث خشک شدن می‌شود به طوریکه معمولا دو تا چهار روز گل‌ها کاملا خشک می‌کند. اگر چه ممکن است گل‌های ضخیم تا یک هفته به طول بیانجامد.
بوره معمولا بین پنج تا چهارده روز طول می‌کشد.
شن نرم که طولانی ترین روش است معمولا بین چهارده تا بیست ویک روز طول می‌کشد. 

با دقت گل‌ها را بردارید
محتویات ظرف را از پهلو برداشته به طوریکه کاملا از مواد پاک شوند. گل‌ها را به آرامی بردارید و مراقب گل‌های زیرین باشید. می‌توانید برای پاک کردن مواد به آرامی آن‌ها را برس کنید. برای راحت بیرون آوردن می‌توانید روی گل‌ها لایه نازکی از شن نرم بپاشید. اگر گل‌ها را زود از مواد بیرون آورید باعث پژمرده شدن آن‌ها می‌شود، پس قبل از اقدام برای بیرون آوردن از گوشه‌های ظرف از خشک شدن کامل اطمینان حاصل نمایید. استفاده از اسپری مو یا استرگل می‌توانند آن‌ها را در مقابل شکستگی محافظت نماید.
 

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

«اسماج» دسته‌ای از گیاهان معطر است که به شکل دست‌ساز تهیه می‌شوند. ترکیب این گیاهان علاوه بر عطر خوشی که پس از سوزاندن در محیط پخش می‌کند، خواص دیگری چون بالا بردن...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است که دارای 15 گونه مختلف می‌باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می‌توانید آن‌ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می‌کنند.