فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گل های مناسب برای شهرهای آلوده

گل های مناسب برای شهرهای آلوده

ریه شهرهای بی دفاع
امروزه با پیشرفت تکنولوژی و رشد جمعیت و همچنین افزایش شهرنشینی، در اکثر کلان شهرها شاهد آلودگی هوا هستیم. این آلودگی باعث می شود کارهای روزمره دچار اختلال شده و تاثیرات بدی بر روی بیماران و افراد خاص بگذارد. شاید فکر کنیم وقتی در خانه هستیم از این آلودگی در امان هستیم، اما محیط داخل خانه نیز دست کمی از هوای بیرون ندارد و معمولا با درصد کمی اختلاف از هوای بیرون از خانه بهتر است. اما با این آلودگی باید چه کرد؟ متاسفانه در سطح کلان اقدامات زیست محیطی مناسبی برای رفع آلودگی شهرها صورت نگرفته و این مشکل روز به روز بحرانی تر و پیچیده تر می شود.
همه ما از دیرباز با نقش جنگل ها و درختان برای تامین اکسیژن کره زمین و تصفیه هوا آشنا هستیم و جمله آشنای "درختان ریه زمین هستند"را شنیده ایم. امروزه با قطع بی رویه درختان برای استفاده در ضروریات زندگی انسان، ریه زمین در حال نابود شدن است و اگر دیر اقدام کنیم با بحران روبه رو خواهیم شد.

 


برای حل نسبی مشکل آلودگی هوای شهرها، یکی از راه ها افزایش کاشت درخت و گل ها و گیاهانی است که هوای آلوده را تصفیه می کنند. اما چه گل و گیاهی برای این کار مناسب است و کارایی بیشتری دارد؟ در این مقاله به این موضوع پرداخته می شود.
گل های مناسب برای رفع آلودگی هوا
برخی گل ها بیشتر از سایر گونه ها کار تصفیه هوای آلوده را انجام می دهند و برای کاشت در محیط های آزاد بسیار مناسبند. برخی از این گل ها عبارتند از :
ژربرا جامزونی
گل ژربرا یک گیاه آفتاب دوست با رنگهای قرمز، سفید، زرد و نارنجی در دو مدل پا کوتاه و پا بلند است. این گیاه در مناطق گرمسیر رشد کرده است و بومی آفریقا می باشد. ژربرا را با نام‌های ژربرا جازمونی، ژربرا دیزی نیز صدا می کنند. در ماه های زمستان و بهار شروع به گلدهی می کند. ژربرا جامزونی دارای ریشه های عمیق بوده و گل های آن بر روی ساقه ای پرزدار تشکیل می شوند و از میان برگهای طوقه ای نیزه ای شکل و با بریدگی های عمیق این گیاه ساقه گل دهنده خارج می شود. برگهای آن به طول 15 تا 45 سانتی متر است و سطح فوقانی آنها سبز تیره و سطح زیرین آن سبز کمرنگ و پوشیده از کرکهای متراکم است. گلها متشکل از گلبرگهای شعاعی زیبا به رنگهای زرد صورتی پرتقالی قرمز بنفش سفید و کرم است قطر گلها 5-12 سانتی متر و طول ساقه حدود 25-60 سانتی متر است.
 

گل زنبق
گل زنبق از گل های بهاری و بسیار زیبا  است که علاوه بر زیبایی دارای خاصیت تصفیه کنندگی نیز هست. به این گل ، جاروبرقی هوایی نیز گفته می شود زیرا ترکیب های خطرناکی مانند تری کلرو اتیلن ، فرمالدهید و بنزن را جذب می کند .
پژوهش ها حاکی از آن هستند که گل زنبق به کیفیت هوای محیط می افزاید و از میزان ترکیبات شیمیایی موجود در هوا می کاهد و یکی از زیباترین گل های تصفیه کننده هوا است.

 

 

آلوئه ورا
این گیاه نیز آفتاب دوست است و در محیط های گرم و سرد به خوبی مقاوم است. آلوئه‌ورا فضای محیط را از مواد جانبی تمیزکننده‌ها، مثل فرمالدهید و بنزِن، پاک می‌کند. غیر از قابلیت تصفیه‌ی هوا، ژل داخل برگ‌های آلوئه‌ورا هم مفید است و زخم‌ها و سوختگی‌ها را درمان می‌کند. بیش از ۶۰۰۰ سال است که انسان از این گیاه استفاده می‌کند؛ طبق گفته‌ی انستیتوی ملی سلامتی آمریکا، در مصر باستان این گیاه را با نام «گیاه نامیرایی» می‌شناختند. آن‌ها برای مشکلات پوستی و درمان زخم‌ها و همچنین برای لینت مزاج از آن استفاده می‌کرده‌اند. 
 

درخت اقاقیا
اقاقیا یک درخت با رشد سریع و با شاخه های گسترده و برگ هایی به رنگ سبز تیره که خوشه های آن آویزان است و گل های معطر و سفید رنگ آن در اواسط بهار و اول تابستان ظاهر می شوند.گل ها شبیه گل نخود بوده و عطر دلپذیری دارد. بلندی این درخت حداکثر 32 متر و پهنای تاج درخت به 12 متر می رسد.

 


 

گل داوودی
گل‌های رنگارنگ داودی فقط برای زیباکردن اتاق کار یا پذیرایی خانه نیستند. این گل‌های زیبا می‌توانند بنزن را تصفیه کنند؛ بنزن در چسب، رنگ، پلاستیک، و ... وجود دارد. داودی نور تند خورشید را دوست دارد. نوع باغی آن را در فضای باز می کارند تا شروع به گل دهی کند. 
 

گل ها و درختان بی شمار دیگری نیز وجود دارند که برای تصفیه هوای شهرهای آلوده مناسبند. از جمله دیگر آنها می توان به گل اسپاتی فیلوم، درخت لاله، افرا، شمشاد، نارون امریکایی، زبان گنجشک، زغال اخته، درخت زرشک، درخت عرعر، کاتالپا، لیلکی و .... را نام برد.
 

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

«اسماج» دسته‌ای از گیاهان معطر است که به شکل دست‌ساز تهیه می‌شوند. ترکیب این گیاهان علاوه بر عطر خوشی که پس از سوزاندن در محیط پخش می‌کند، خواص دیگری چون بالا بردن...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است که دارای 15 گونه مختلف می‌باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می‌توانید آن‌ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می‌کنند.