فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی گیاهانCAM،گیاهانی که شب هم دی‌اکسید جذب می‌کنند

معرفی گیاهانCAM،گیاهانی که شب هم دی‌اکسید جذب می‌کنند

همانطور که می دانید چرخه حیات گیاهان بر اساس فتوسنتز ادامه می یابد. در گیاهان آوندی سه نوع فتوسنتز متفاوت وجود دارد و گیاهان قادرند مطابق با اقلیم زیستگاه خود به یکی از این سه فرآیند روی آورند. گیاهانی که در مناطق گرم و بیابانی رشد می کنند، عموما با نام گیاهان CAM شناخته می شوند.
این دسته از گیاهان با نوعی فتوسنتز خاص، نیازهای خود را برطرف می کنند. طبیعت این گیاهان به نحوی است که بتوانند از آب و رطوبت ناچیز مناطق خشک به نحو احسن استفاده کنند. مطابق این فرآیند، گیاه در زمان رشد در این مناطق بیشترین استفاده را از آب، نور، خاک و مواد معدنی می برد.
چرخه CAM چگونه تنظیم می شود؟
شرایط اقلیمی مناطق خشک و بیابانی ایجاب می کند که گیاه مطابق یک چرخه از پیش تعیین شده مانع هدر رفت آب و رطوبت شود. بدین منظور گیاهان CAM در طول روز روزنه های خود را باز نمی کنند. بر همین اساس در هنگام تابش مستقیم نور خورشید و گرمای شدید، هیچ رطوبت و آبی را از دست نمی دهند.
در عوض در هنگام شب که میزان رطوبت هوا بیشتر شده و اثری از گرمای سوزان روز نیست، روزنه های گیاه به منظور جذب دی اکسید کربن باز می شود. بسته شدن روزنه ها در طول روز بدین معنا نیست که این نوع گیاهان در زمان روز فتوسنتز نمی کنند. جریان فتوسنتز در طول روز ادامه دارد اما روزنه برگ های گوشتی کاملا بسته است تا میزان رطوبت مورد نیاز گیاه در بافت گوشتی برگ ها حفظ شود.
علیرغم اینکه در مناطق حاره ای برخی گیاهان گوشتی قادرند به اختیار خود نوع فتوسنتز را تغییر دهند و به شکل اختیاری سیستم CAM را انتخاب کنند، گیاهانی نظیر کاکتوس به اجبار به این سیستم روی می آورند. این مسئله باعث بالا رفتن میزان انطباق کاکتوس با محیط شده و رشد گیاه را در خاک های کم عمق شنی و با رطوبت ناچیز میسر نموده است.
فواید گیاهان CAM
گیاهان بومی مناطق گرم و خشک عمدتاً از این چرخه برای فتوسنتز استفاده می کنند. حتی اگر این نوع گیاه به مناطق دیگر که اقلیم متفاوتی دارند منتقل شود، باز هم چرخه CAM را حفظ می کند. از آنجایی که این نوع گیاهان برخلاف سایرین در طول شب اقدام به جذب دی اکسید کربن می کنند، واضح است که استفاده از آنان در محیط آپارتمان و فضای اتاق خواب مفید خواهد بود.
چرا که به شکل موثری موجب کاهش دی اکسید کربن موجود در هوا شده و خواب راحت و عمیق را در هنگام شب به همراه می آورد. برخلاف گیاهان CAM، سایر گیاهان در طول شب با متصاعد ساختن دی اکسید کربن و جذب اکسیژن، اکسیژن موجود در هوا را کاهش می دهند و در پی آن خواب راحت را مختل می کنند.
بنابراین می توان نتیجه گرفت نگهداری از این نوع گیاهان کم توقع، علاوه بر اینکه موجب ایجاد حس طراوات و شادابی در محیط می شود، خواب عمیق و راحت را نیز به همراه می آورد.
انواع گیاهان CAM
کاکتوس و ساکولنت ها
با مرور مطالب بالا اولین گزینه ای که به ذهن می رسد، انواع مختلف کاکتوس هاست. این گیاهان که عمدتاً خود را با شرایط محیطی مختلف تطابق می دهند، از سیستم CAM برای فتوسنتز خود استفاده می کنند. بنابراین می توان شاخص ترین عضو این گروه را کاکتوس ها معرفی نمود. هزاران گونه کاکتوس و ساکولنت وجود دارد بیشتر اعضای این دو گروه به راحتی قابل تشخیص هستند. آنها دارای ساقه های آبدار گوشتی هستند که اندام های اصلی فتوسنتز می‌باشد می شناسیم
همواره به خاطر داشته باشید این دسته از گیاهان برای اینکه بتوانند به شکل مطلوب به حیات خود ادامه دهند نیاز به یک دوره تاریکی دارند. به عبارتی شما نباید آن ها را از قرارگیری در تاریکی شب محروم کنید. چرا که عملکرد چرخه CAM مختل شده و گیاهان نمیتواند دی اکسید کربن مورد نیاز خود را جذب کند.
خانواده آگاو
آگاو که با نام هایی همچون گیاه صد ساله و یا قرن شناخته می شود، نوعی دیگری از گیاهانCAM  هستند که بومی بیابان های مکزیک و مناطق خشک آمریکا است. این گیاهان عمدتاً دارای برگ های پهن با حاشیه خاردار هستند که در برخی گونه های آن امکان گلدهی نیز وجود دارد.
معروف ترین این خانواده نخل یوکا، گندمی ها، بعضی ارکیده، سانسوریا هست
آناناسیان
گیاهان آناناسی نیز جزوی از گروه گیاهان CAM به حساب می آیند که قادر هستند در دمای زیاد و رطوبت کم نیز به حیات خود ادامه دهند. ریشه آنها گوشتی است اما آب مورد نیاز گیاه در اغلب مواقع از طریق حفره شکل گرفته در میان برگ ها تامین می شود. این مکانیسم، اهمیت ریشه ها را کمرنگ کرده و به گیاه اجازه می دهد در صورت فقدان ریشه نیز به حیات خود ادامه دهد.
گازمانیا، کامپکت از اعضای معروف این خانواده هستند
گیاهان دیگری مانند گل ناز، زاموفیلیا و بسیاری دیگر هم جز گیاهان CAM هستند


 

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقب گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقب گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه زیبا...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می توانید آن ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می کنند.

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقب گیاه فیکوس آفریقایی (لیراتا)

معرفی و مراقب گیاه فیکوس آفریقایی (لیراتا)

فیکوس آفریقایی همانطور که از نامش پیداست بومی مناطق جنوبی آفریقاست. این گیاه زیبا با برگ های پهن و ویولن مانند خود شناخته می شود. جذابیت و زیبایی برگ های شاداب و چرمی لیراتا در کنار حالت موجی شکل در حاشیه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | بادوام ترین گیاهان آپارتمانی کدام است؟

بادوام ترین گیاهان آپارتمانی کدام است؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بخواهید به سفر بروید و کسی را نداشته باشید که از گل های شما مراقبت و نگهداری کند. اولین فکری که ممکن است به ذهن شما خطور کند این است که بادوام ترین گیاهان آپارتمانی...