فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | بهترین مکان نگهداری گلدان در آپارتمان

بهترین مکان نگهداری گلدان در آپارتمان

بهترین مکان برای گیاهان
می دانیم که امروزه در شهرهای بزرگ بیشتر مردم آپارتمان نشین شده اند و دیگر از آن حیاط های بزرگ با باغچه های پر از گل و درخت و حوض های بزرگ در وسط حیاط و شمعدانی های اطراف حوض خبری نیست. اما این مسئله باعث نشده که انسان علاقه خود را به گل و گیاه از دست بدهد. علاقه انسان به طبیعت که خود جزیی از آن است انکار ناپذیر می باشد . و به همین دلیل سعی می کند که درآن فضا های کوچک آپارتمانی هم گل و گیاه داشته باشد تا از وجود آن ها لذت ببرد . گل های آپارتمانی علاوه بر اینکه باعث زیبایی خانه می شوند فوائد بسیار دیگری نیز دارند . این گل ها هوای خانه را تمیز و تازه می کنند و این باعث سلامتی و نشاط اهالی خانه می شود . یک از نکات مهم برای نگهداری گل در آپارتمان این است که آن ها را در مکان های مناسبی قرار دهیم . قطعا گل و گیاهان آپارتمانی مانند درختان و گل های بیرون از خانه نیاز به یک سری مراقبت ها دارند . و باید شرایط مطلوبی برای پرورش آن ها ایجاد کرد. به عنوان مثال تمیز کردن برگ های گل و گیاه، آبیاری آن ها به مقدار لازم هرس کردن گل ها و درختان آپارتمانی و در کل هر شرایطی که برای نگهداری گل های بیرون خانه نیاز است  گل های داخل خانه یا گل های آپارتمانی نیز نیاز دارند. پیدا کرن مکان های مناسب در یک آپارتمان و قرار دادن گیاهان آپارتمانی در آن نقاط از کارهای دیگری است که به نگهداری گیاهان شما کمک شایانی می کند.
گیاهان تا حدودی می توانند تغییرات دما ، کم آبی یا آب زیادی و کم یا زیادی نور را تحمل کنند اما اگر این تغییرات تفاوت زیادی با شرایط لازم برای گیاه داشته باشد گل یا گیاه خراب شده و از بین می رود . مکان مناسب برای گیاهان آپارتمانی نقاطی از خانه است که شرایط آن از نظر نور و رطوبت و سایر چیزهای دیگر شبیه اکوسیستم طبیعی آن گیاه باشد . 

از کجا شروع کنیم؟
تمام گیاهان از انواع مختلف آپارتمانی و بیرونی ، بوته ای و درختی ، گیاهان بسیار کوچک و درختان قطور جنگلی یک ویژگی مشترک دارند . همه آنها به نور خورشید نیاز دارند . زیرا گیاه برای ساختن کلروفیل و غذاسازی به نور احتیاج دارد . اگر چه میزان این نیاز در گیاهان مختلف تفاوت دارد . با این حال هیچ گیاه سبزی بدون نور خورشید نمی تواند زنده بماند . پس اگر گل یا گیاهی را برای داخل خانه می خریم باید تا حدودی با شرایط نگهداری آن گل آشنا شویم . و بعد نقاط مختلف خانه را بررسی کنیم مثلا کجای خانه نور بیشتری دارد . و پنجره های خانه در کدام جهت جغرافیایی قرار گرفته اند .
دمای خانه در چه حدودی است؟

 با دانستن این اطلاعات در مورد آپاتمان ویا خانه خود می توانیم یک ایده کلی از مکان های مناسب در خانه برای قرار دادن گل ها بدست آوریم . بیشتر گیاهان را می توان نزدیک پنجره هایی که رو به شرق ، غرب و جنوب باز می شوند قرار داد . و بهتر است که گلدان های خود را نزدیک پنجره هایی که رو به شمال قرار گرفته اند نگذارید . مگر گل هایی که به نور زیاد نیازی نداشته باشند . زیرا بعضی گیاهان لازم است بیشتر طول روز را در سایه قرار بگیرند و با نور غیر مستقیم هماهنگی بیشتری دارند تا نور مستقیم خورشید و در نور مستقیم خورشید ممکن است اصطلاحا بسوزند و برگهایشان زرد و پلاسیده شود و خراب شوند . مثلا گیاهان گل داری مانند یاس و انواع مختلف سرخس به نور مستقیم خورشید نیازی ندارند . بنا بر این گیاهان گل دار را می توان با فاصله یکی دومتر از پنجره های جنوبی قرار داد و این ناحیه مکان مناسبی برای این گل ها می باشد . اگر پنجره های خانه شرقی یا غربی باشد خیالتان از این بابت راحت باشد که گیاه گل دار شما در معرض نور مستقیم آفتاب تند وسط روز قرار نمی گیرد . پس می توانید گیاهان مقاوم خود را مانند کاکتوس ها در مقابل این پنجره ها قرار دهید . باید بدانید که گیاه را نمی توان در هر جایی از خانه قرار داد . و صرفا مکانی از خانه که با دیزاین خانه هماهنگی دارد بهترین مکان برای قرار دادن گل ها نیست . در هر صورت اگر مکانی را برای قرار دادن گل ها با توجه به دیزاین خانه در نظر گرفته اید مطمئن شوید که به اندازه گافی نورگیر است . و خیلی در نزدیک وسایل گرم کننده مانند شوفاژ و بخاری نباشد . در تعیین جای گل ها باید به گونه آن ها توجه کنیم . همانطور که ذکر شد میزان نیاز گل ها به نور باهم تفاوت دارد . بعضی ها به نور بیشتری نیاز دارند و در طول روز باید در معرض نور خورشید باشند و بعضی از گونه گل ها به نور کمتری احتیاج دارند و بیشتر باید در سایه قرار بگیرند . و نیازی نیست در تمام طول روز گیاه در معرض نور خورشید باشد.حتی ممکن است این نور زیاد باعث سوختن و زرد شدن برگ های گیاه شود . در زمستان اتاق های روشن و خنک خانه که دمای مناسبی دارند برای گل هایی که به دمای کمتری نیاز دارند مناسب می باشد . هال و راه پله ها برای گلدان های بزرگ که در مقابل پنجره ها جا نمی شوند مکان مناسبی می باشد .

 


همچنین برای گیاهانی که در زمستان فعالیت کمتری دارند و دوره کمون و خواب زمستانی را می گذرانند هال و راه پله ها جای مناسبی است . زیرا این مکانها دارای هوایی نسبتا خنک و آزاد می باشند .  گیاهانی که منشا آنها به مناطق کوهستانی و یا جنگل های استوایی باز می گردد را بهتر است در گوشه های اتاق قرار دهید و مطمين شوید که از پنجره اتاق نور ملایمی به آن برسد.
از این نوع گیاهان می توان گیاه پیچک را نام برد . گیاهانی که به نور و گرمای بیشتری نیاز دارند را می توان در کنار پنجره و یا در بالکن قرار داد تا از نور خورشید بهره بیشتری ببرند . نکته دیگری که برای نگهداری گیاهان آپارتمانی باید به آن توجه کنیم دمای خانه می باشد . دمای خانه نیز به اندازه آفتابگیر بودن محل قرار دادن گل اهمیت دارد . اگر گیاه در جایی قرار بگیرد که نور آفتاب به اندازه کافی به آن برسد قطعا دمای برای آن نیز مناسب خواهد بود .  اما در زمستان که  هوا سرد می شود و دما بشدت افت پیدا می کند و گرم نگه داشتن همه اتاق ها ممکن است مقدور نباشد این کاهش دما باعث صدمه زدن به گیاه می شود.

دما
در این صورت باید گیاه را به مکانی منتقل کنیم که علاوه بر نور کافی دمای مناسب نیز داشته باشد . برای بیش تر گیاهان آپارتمانی دمای حدود ۲۰ درجه دمای مناسبی می باشد . و در این دما گیاه سالم می ماند و مشکلی برای آن پیش نمی آید . مثلا درخت بن سای و یا سایر گیاهان استوایی را می توانید در دمایی حدود ۲۰ درجه سلسیوس نگهداری کنید . و باید سعی کنید دمای خانه را حدود ۲۰ درجه ثابت نگه دارید تا به این گیاهان آسیبی نرسد.
اما برخی از گیاهان در دمای پایین تر هم می توانند سالم باقی بمانند . به عنوان مثال دمای مناسب برای گل سیکلامن حدود ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی گراد می باشد . هوای خانه در زمستان به دلیل استفاده از وسایل گرم کننده معمولا خشک می شود مخصوصا در نزدیکی وسایل گرم کننده که ممکن است گیاهان را قرار داده باشیم این خشکی بیشتر احساس می شود . بهتر است هوای خانه را کمی مرطوب نگه داریم . ( با قرار دادن یک کتری آب بر روی بخاری یا شعله اجاق گاز ) علاوه بر آن لازم است که برگ های گل ها و گیاهان را اسپری کنیم تا رطوبت کافی به آن ها برسد.


خاک
کمبود رطوبت باعث قهوه ای شدن نوک برگ گیاهان می شود.  برای نگهداری از گل های آپارتمانی به خاک آن نیز باید توجه داشت . خاکی که برای گل های آپارتمانی استفاده می کنیم باید کمی ماسه داشته باشد. زیرا اگر ماسه را با خاک ترکیب نکنیم خاک گلدان فشرده شده و فشرده شدن خاک گلدان وجود منافذ برای جریان هوا و رسیدن اکسیژن کافی به قسمت های مختلف گیاه را از بین می برد . و وجود این منافذ برای خاک ضروری می باشد. بعد از مدت معینی باید گلدان را تعویض کرد . که این مدت زمان بستگی به نوع گل و رشد آن دارد.  زیرا اگر گل جایی مناسب داشته باشد و از آن خوب نگهداری شود مسلما رشد می کند  و بزرگ می شود و وقتی ریشه های گیاه به سوراخ های ته گلدان برسد باید گیاه را به یک گلدان بزرگتر منتقل کرد . علاوه بر آن بعد از چند ماه خاک گلدان مواد مغذی خود را از دست می دهد و باید خاک گلدان را عوض کرده و گل را به یک گلدان با خاک تازه که لزوما به دلیل رشد گیاه باید کمی بزرگتر باشد منتقل کرد.
هوای تازه
گیاهان به هوای تازه نیاز دارند. بنا بر این در بهار و تابستان نزدیکی های صبح که هوا خنک است پنجره را باز بگذارید . تا هوای تازه و سرشار از ا کسیژن به گیاه برسد . در پاییز و زمستان که هوا سرد است  نیز وسط های روز که هوا کمی گرم می شود می توان برای مدتی کوتاه پنجره را باز گذاشت. گیاهان هم مانند سایر موجودات زنده به آب و غذا به میزان معینی نیاز دارند . بنا بر این در آب دادن گیاه نیز نباید زیاده روی کرد. اگر به موقع به گیاه آب نداده و یا در آب دادن به گیاه زیاده روی کنید گیاه یا خشک می شود و یا می گندد.
اگر در آب دادن گیاه گلدانی دقت نکنیم و آنقدر آب بدهیم که از گلدان سر ریز شود و بیش از اندازه از زیر گلدان خارج شود بعد از مدتی در ته گلدان و داخل زیر گلدانی یا بشقابی که گلدان در آن قرار گرفته نمک هایی تشکیل می شود که مانع رشد گل می شود. اگر بتوانید آب لوله کشی را برای چند ساعت کنار گذاشته و سپس آن را به گل ها بدهید کار بسیار مناسبی انجام داده اید زیرا در اینصورت کلر آب خارج شده و آب بدون کلر برای گیاهان مناسبتر است. آبی را که با آن تخم مرغ آبپز کرده اید بعد از سرد شدن به گل هایتان بدهید.
زیرا سرشار از املاح معدنی می باشد و باعث تقویت گل ها می شود.  لزوما باید بدانید که در ته گلدان وجود یک یا چند سوراخ ضروری است . این سوراخها باعث می شود که آب به همه ریشه گیاه رسیده و آب اضافی از گلدان خارج شود. اگر آبی که از گلدان خارج می شود در زیر گلدانی جمع شود ریشه گیاه از بین می رود با قرار دادن سه تکه سنگ مرمر کوچک در زیر گلدانی در سه جهت مخالف می توانید  بین گلدان و زیر گلدانی کمی فاصله بیندازید و مانع رسیدن آب زیر گلدانی به ریشه گیاه شوید و از گندیدن ریشه گیاه جلو گیری کنید

تنفس گیاه
علاوه بر آن این سوراخ ها باعث جریان هوا می شوند و امکان تنفس برای ریشه را فراهم می سازند . در نگهداری گیاهان آپارتمانی باید مراقب گیاه باشید تا دچار آفت هایی مانند تارتنچه ، شته ، خستر آردپوش نشوند . این آفات بسیار سریع رشد می کنند و اگر خیلی مقاوم شوند دیگر نمی توان گیاه را ترمیم کرد . و باید سریع آن را از بقیه گیاهان دور کرد . تا از ابتلا گیاهان دیگر به این آفت ها جلو گیری شود . برای جلوگیری از شته ها می توانید یک عدد سیر را درون هر گلدان خاک کنید .  برای تمیز کردن و زیبایی گل ها می توان از گلیسیرین استفاده کرد . چند قطره گلیسیرین را روی پارچه نرمی ریخته و روی برگ گل ها بکشید . و گل ها را تمیز کنید . از مخلوط مساوی آب و شیر هم می توانید برای تمیز کردن گلها استفاده کنید .  پارچه نرمی را آغشته به این مخلوط کرده و با آن برگهای گل ها را تمیز کنید . با امید به اینکه نکات گفته شده برای دوستان عزیز مفید باشد و بتوانید گل هایی زیبا را در خانه های خود نگهداری کرده و نشاط و زندگی را به داخل خانه ها ببرید.
 

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

«اسماج» دسته‌ای از گیاهان معطر است که به شکل دست‌ساز تهیه می‌شوند. ترکیب این گیاهان علاوه بر عطر خوشی که پس از سوزاندن در محیط پخش می‌کند، خواص دیگری چون بالا بردن...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است که دارای 15 گونه مختلف می‌باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می‌توانید آن‌ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می‌کنند.