فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اهمیت و مزایای نگهداری گل در منزل و محل کار

اهمیت و مزایای نگهداری گل در منزل و محل کار

حتما تا به حال پیش آمده که از کنار گل‌فروشی رد شوید و برای چند لحظه هم که شده به آن‌ها نگاه کنید. اما آیا به مزایای حضور یک دسته گل یا نگهداری گیاهان در خانه یا محل کار خود فکر کرده‌اید؟ زمانی‌ که می‌توانیم با خرید یک گلدان از فواید مختلفی جهت سلامتی روح و جسم برخوردار شویم، چرا گل را به لیست خرید هفتگی خود اضافه نکنیم؟

ممکن است برای شما سخت باشد که در هنگام کار، مطالعه یا انجام کارهای خانه متمرکز بمانید، اما تحقیقات نشان داده که نگهداری از گیاهان به تمرکز و حتی بهبود حافظه شما کمک می‌کند. گیاهان با تصویه هوا و آزادسازی اکسیژن، می‌توانند سلول‌های مغز را تقویت کرده و به شما کمک کنند با انگیزه بیشتر به کارهای خود برسید. هدیه دادن یک دسته گل بسیار هوشمندانه است چرا که فقط نگاه کردن به گیاهان و گل‌ها در طول روز می‌تواند باعث ایجاد احساس آرامش در افراد و تقویت افکار مثبت شود. این عامل در کنار عواملی چون طراحی جذاب برای دکوراسیون و یا خوش‌آمدگویی به مهمانان می‌توانند از دلایل مهمی باشند که ثابت کنند چرا باید در خانه گل تازه داشته باشیم. نگهداری گل در منزل و محل کار باعث می‌شود حجم زیادی از آلودگی‌های شیمیایی که از طریق هوا به ما انتقال پیدا می‌کنند، از بین بروند. همچنین این آلودگی‌ها در محیط‌های بسته، باعث سردرد و حالت تهوع می‌شوند که می‌توان با تهیه گل برای منزل و شرکت، موارد این چنینی را تا حدود زیادی کاهش داد.
براساس مطالعه‌ای که در دانشگاه کشاورزی نروژ انجام شد وجود گیاهان سالم در فضای خانه احتمال ابتلا به سرماخوردگی، گلودرد و سرفه‌های خشک را کاهش می‌دهد و افزایش رطوبت محیط عاملی است که از گسترش ویروس آنفلوانزا جلوگیری می‌کند. 

از سوی دیگر گل نشانه صلح و دوستی است و نگهداری از آن باعث ایجاد نگرش مثبت و تعادل نیز می‌شود. باید گفت که تاثیر یک گیاه طبیعی بسیار بیشتر از هر کلام یا پیام است، پس اهمیت آن در مناسبات شغلی و ارتباطات تجاری بسیار حائز اهمیت بوده و همین خصوصیت می‌تواند به شما در ارتباطات کاری و شخصی نیز یاری بسیاری برساند. به همین دلایل است که نباید از تاثیرات گل و گیاه در مسیر موفقیت‌های شخصی و شغلی غافل شد.

نگهداری از گیاهان به عنوان بخشی از مراقبت و بهبود سلامت روان نیز کاربرد دارد. خرید یک دسته گل برای خود برای نگهداری در آشپرخانه یا روی میز کار، جایی که می‌توانید هر روز آن را ببینید، می‌تواند تفاوت بزرگی در تقویت روحیه شما ایجاد کند. مطالعه‌ای در بریتانیا نشان داد افرادی که در محیط‌های طبیعی احاطه شده‌اند، نسبت به افرادی که دور از آن زندگی می‌کنند، خلق و خوی شادتری دارند. وجود گیاهان در محیط به حس نزدیک شدن به محیط طبیعی و احساس رهایی بیشتر کمک می‌کند. همچنین رایحه برخی از گل‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا به طور کلی احساس آسودگی و شادمانی بیشتری داشته باشید. حس بویایی به حافظه نیز مرتبط است، بنابراین اگر در خانه یا محل کار خود در حالی که آرامش دارید، گلی را استشمام کنید، با یادآوری آن عطر همیشه احساس آرامش خواهید کرد.

باید اضافه کرد که افرادی که زمان زیادی را صرف نگهداری از گل و گیاه می‌کنند، روابط صمیمانه‌تر و موثرتری با دیگران دارند. از این جهت وجود گیاهان در محیط‌های کاری علاوه بر بهبود عملکرد افراد، با کم کردن استرس نیز می‌تواند محیط دوستانه در شرکت‌ها را تقویت کرده و به زیبا سازی محل کار کمک بسیاری کند. این موضوع یکی از مزیت‌های مهم حضور گل در شرکت‌ها است.
به طور قطع در دنیای پر هیاهوی کنونی که بشر در بند آن افتاده، این طبیعت و گیاهان هستند که روح و روان انسان‌ها را تسکین می‌دهند و به عنوان راهی برای امید و سرافرازی معرفی می‌شوند. پس فراموش نکنید که برای بهتر شدن حال خود و روحیه دوستان و همکاران‌تان از خرید یک شاخه گل یا گلدان گل غافل نشوید. شما می‌توانید برای مشاهده و بررسی محصولات مختلف به سایت گلیتال سر بزنید و انواع نمونه‌ها را با جزئیات بسیار ببینید.

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

«اسماج» دسته‌ای از گیاهان معطر است که به شکل دست‌ساز تهیه می‌شوند. ترکیب این گیاهان علاوه بر عطر خوشی که پس از سوزاندن در محیط پخش می‌کند، خواص دیگری چون بالا بردن...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است که دارای 15 گونه مختلف می‌باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می‌توانید آن‌ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می‌کنند.