فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | 10 ماده طبیعی برای تقویت خاک گلدان

10 ماده طبیعی برای تقویت خاک گلدان

10 ماده طبیعی برای تقویت خاک گلدان

برای تقویت نمودن خاک گلدان، روش‌های خانگی زیادی وجود دارد. خیلی از مواد غذایی می‌توانند جایگزین بسیار خوبی به جای کودها برای تقویت خاک باشند. ما در مقاله زیر به بررسی 10 ماده طبیعی برای تقویت خاک گلدن بپردازیم.
 

پوست تخم مرغ یک تقویت کننده خوب برای خاک گلدان به حساب می‌آید

پوست تخم مرغ یک تقویت کننده خوب برای خاک گلدان به حساب می‌آید. در هنگام استفاده از تخم مرغ، پوستش را دور نیاندازید و از آن برای تقویت خاک گلدان‌هایتان استفاده نمایید. چرا که به نوعی یک کود طبیعی به حساب می‌آید. حتی بعضی افراد نیز معتقدند که پوست تخم مرغ نیازی به آسیاب کردن ندارد. چرا که این پوست با جای گرفتن در خاک، نم نم تجزیه شده و به خاک تبدیل می‌شود.
این پوست حاوی مقادیر زیادی مواد معدنی مثل سیلیس، کلسیم، فسفر، آهن، پتاسیم، منیزیم و ... است. موادی که برای تقویت خاک بسیار مفید بوده و شما می‌توانید از آن استفاده نمایید. همان طور که شما هم می‌دانید، استفاده از کودهای جامد یا مایع طبق دستور خاصی بوده، تا جایی که با کمی بر هم خوردن این تعادل، گیاه آسیب زیادی را می‌بیند و شما نتیجه عکس از آن خواهید گرفت.
همچنین شما می‌توانید تخم مرغ را بپزید و آبش را داخل گلدن‌هایتان بریزید. این کار نیز می‌تواند باعث تقویت خاک گلدان بشود.

 

قهوه و چای می‌تواند باعث تقویت خاک گلدان بشود

بعد از خورن چای و قهوه، تفاله‌های آن را دور نریزید. چرا که قهوه برای رشد گیاه مناسب بوده و شما می‌توانید از آن برای رشد گیاهتان استفاده نمایید. نیتروژن قهوه باعث  آن می‌شود که ساقه‌های آن سبز رنگ و محکم بشود. منیزیم و پتاسیم درون قهوه نیز برای رشد مطلوب گیاه داخل گلدان ضرورت دارد.
همچنین تفاله‌های چای سرشار از یکسری مواد مغذی برای گیاه است. موادی که می‌تواند باعث تقویت گیاه بشود. برخی خواص تفاله چای برای گیاه عبارت است از:
•    باعث رشد کردن گیاه می شود.
•    مواد مغذی ضروری خاک را تأمین می‌کند.
•    راهی ارزان و راحت برای تقویت گیاه است.
•    هرگز ریشه گیاهان را نمی‌سوزاند.
•    جایگزین خوبی برای مواد سمی و شیمیایی خاک است.
•    تفاله‌های چای می تواند باعث شفاف شدن رنگ برگ‌های گیاهان بشود.

آسپیرین هم می‌تواند باعث تقویت کردن خاک گلدان می‌شود

طبق تحقیقات انجام شده، آب حاوی آسپیرین می‌تواند باعث رشد 100% گیاه بشود. برای این کار می‌توانید یک و نیم عدد از قرص آسپیرین را با 2 لیتر آب ترکیب کنید و به خاک اضافه کنید. این مخلوط را داخل بطری بریزید و سپس هر 3 هفته یک بار به روی گیاه اسپری نمایید. این کار می‌تواند باعث تقویت گیاه بشود و از بیماری‌های آن هم جلوگیری کند. اسید سالیسیلیک همان چیزی است که در گیاهان به مقدار بسیار کم وجود دارد. این ماده در آسپیرین وجود داشته و می‌تواند باعث بشود که سیستم ایمنی گیاه تقویت بشود و باعث گل دادن آن هم می‌شود.
گلیتال - 10 ماده طبیعی برای تقویت خاک گلدان

خاکستر نیز می‌تواند باعث تقویت خاک گلدان بشود

شاید شما نیز جزء افرادی باشید که در روستا زندگی می‌کنند. شاید شما توده‌ای آتش داشته باشید که در آن چیزهایی مثل آوار، شاخه‌های شکسته و .. وجود داشته باشد. شما می‌توانید آن‌ها را دور بریزید و از خاکسترشان برای تقویت خاک خود استفاده نمایید. چرا که حاوی مقادیر زیادی کلسیم، پتاسیم و مواد قلیایی بالاست. موادی که می‌تواند باعث گلدهی و شکوفه دادن گیاهان بشود. 
صدف هم می‌تواند باعث تقویت خاک گلدان بشود

چنانچه شما در مناطق ساحلی زندگی می‌کنید. مناطقی که در آن‌ها صدف‌های زیادی وجود دارد. می‌تواند صدف‌ها را برداشته و خرد کنید و سپس از آن برای تقویت خاک گلدان استفاده نمایید. چرا که صدف‌ها حاوی مقادیر بالایی کربنات کلسیم هستند. همان ماده‌ای که باعث ایجاد خاک بیشتر می‌شود. 

کود انسانی می‌تواند باعث تقویت کردن خاک گلدان بشود

زباله انسان هم می‌تواند باعث تقویت کردن خاک گلدان بشود. البته این کود با درجه‌ای از ریسک را به دنبال دار که شما باید آن را مدیریت نمایید. بنابراین قبل از انجام هر کاری به اندازه کافی تحقیق نمایید.

گلیتال - 10 ماده طبیعی برای تقویت خاک گلدان

پوست موز یکی از بهترین راه ها برای تقویت خاک گلدان است

پوست موز یکی از بهترین مواد طبیعی برای تقویت خاک گلدان به حساب می‌آید. چرا که حاوی مقادیر بالایی پتاسیم، کلسیم، فسفر و ... است که می تواند باعث سلامت خاک گلدان شما بشود.
برای استفاده از پوست موز، شما می توانید آن را آسیاب کنید و سپس آن را در هر نقطه ای از خاک تا حدود 6 سانت پایین تر استفاده نمایید. یا این که شما می توانید آن را آسیاب و سپس خشک کنید و بعد آن را به کودتان اضافه نمایید. یا این که آن را به سادگی به خاک گلدانتان بیافزایید.
شما همچنین می توانید پوست موز را به شکل یک دست به صورت نواری آماده نمایید و آن را داخل سینی فر بگذارید. دمای فر بایستی بین 77 درجه تا 93 درجه سانتی گراد باشد. پس از این که پوست موزها داخل فر، تغییر رنگ داد و خشک شد، می توانید از فر در بیاورید و منتظر سرد شدن آن بمانید و سپس استفاده نمایید.

گلیتال - 10 ماده طبیعی برای تقویت خاک گلدان
شما می‌توانید بخشی از این پوست را داخل پلاستیک کرده و سپس برای مقاوم شدن آن در مقابل تجزیه، آن را در فریزر بگذارید. بقیه آن را با خاک مخلوط نمایید. البته بایستی مراقب باشید که پودر به صورت مستقیم به روی ریشه خاک ریخته نشود. نکته مهمی که برای استفاده از پوست موز وجود دارد که این است که پوست باید به صورت کامل خشک بشود تا مواد مغذی داخل آن حفظ بشود. 
با این کار حجم اشغالی موزتان از بین می‌رود و خاک فاسد نمی‌شود. فاسد شدن پوست موز، برای گیاه مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند. چرا که باعث می‌شود حشرات زیادی به سمت خاک جذب بشوند. 
 این ترکیب هم می‌تواند باعث تقویت خاک بشود و هم می‌تواند باعث بشود که میکروب‌های سودمند خاک تولید بشود. این میکروب‌ها می‌توانند مواد مغذی لازم را برای گیاه فراهم آورند. 

گلیتال - 10 ماده طبیعی برای تقویت خاک گلدان

پوست تخم مرغ و پودر موز ماده ای برای تقویت خاک گلدان

1 قاشق سوپخوری از پوست تخم مرغ را با پودر موزی که خشک کرده‌اید، ترکیب نموده و سپس به آن کمی نمک خوراکی بیافزایید. برای ترکیب بهتر می‌توانید کمی به آن آب مقطر اضافه نمایید. اسپری آماده شده را به روی خاک اسپری نمایید. 
البته باید دقت کنید که از پوست‌های سالم موز برای این کار استفاده کنید و به هیچ عنوان از پوست‌های فاسد و خراب شده استفاده نکنید.

 

ترکیب پوست تخم مرغ، پوست موز و تفاله قهوه می‌توانند باعث تقویت خاک گلدان بشوند

ترکیب پوست تخم مرغ، پوست موز و تفاله قهوه می‌تواند باعث تقویت خاک گلدان بشود. برای این کار شما باید مواد را خشک کرده و سپس آن را داخل خاک استفاده نمایید. البته هیچ یک از این مواد نباید مرطوب باشد. چرا که رطوبت می‌تواند آفات زیادی را به سوی گلدان جذب کند. 
 

چند نکته برای شاداب نگه داشتن گیاهان در گلدان

برای شاداب نگه داشتن گیاهان در گلدان بایستی به نکات زیر توجه نمایید:
•    از ظروف شیشه‌ای برای نگهداری گیاهان استفاده ننمایید. از این ظروف تنها برای قلمه زدن گیاهان استفاده نمایید. در غیر این صورت گزینه خوبی برای نگهداری از گیاهان نمی‌باشد. چرا که این ظروف نور را از خود به راحتی عبور داده و آب فراوان می تواند باعث گندیدگی ریشه‌های گیاه شود. چنانچه از این ظروف برای نگهداری این گیاه استفاده می‌کنید، بایستی آب آن را به طور مرتب خالی کنید. چرا که آب اضافه می‌تواند باعث از بین رفتن ریشه‌ها بشود. یا این که می‌توانید این ظروف را با سنگ ریزه پر کرده و با مرطوب نگه داشتن آن‌ها، رطوبت خاک را تأمین نمایید.

گلیتال - 10 ماده طبیعی برای تقویت خاک گلدان
•    بهتر است که خاک گلدان‌هایتان را حداقل سالی 1 بار عوض کنید. چرا که با این کار موقعیت مناسبی برای رشد گیاه فراهم می‌شود. 
•    همچنین گلدان‌های خود را سالی یکی مرتبه تعویض نمایید. این کار باعث می‌شود که قارچ‌ها، کپک‌ها و انگل‌های گیاهان از بین برود و گیاه فرصت کافی را برای رشد کردن پیدا کند. ولی برای رشد گیاهی مثل کاکتوس، تعویض سالیانه نیاز نبوده و شما می‌توانید آن را هر چند سال یک بار عوض نمایید.
•    گلدان‌های سفالی جزء بهترین گلدان‌ها به حساب می‌آیند. چرا که شرایط لازم را برای نشاط و شادابی گیاه فراهم می‌کنند و باعث می‌شوند که دمای خاک در زمستان گرم و در تابستان خنک باشند.
•    هیچ گاه از گلدان‌های فلزی برای نگهداری گیاهان استفاده نکنید. چرا که باعث زنگ زدن خاک می‌شوند. 
•    گلدان‌هایی که در داخل منزل نگهداری می‌شوند، به آب زیادی نیاز ندارند. آب آن‌ها باید بسیار کم باشد. بهترین میزان آبیاری در هفته، 2 لیوان است. هیچ گاه اجازه ندهید که خاک زیاد خیس بماند. زیرا باعث پوسیدگی ریشه‌های گیاه می‌شود.

گلیتال - 10 ماده طبیعی برای تقویت خاک گلدان
•    به تغذیه و تقویت خاک گلدانتان توجه نمایید. برای این کار شما می‌توانید از کودهای شیمیایی و گیاهی استفاده نمایید. همچنین شما برای تقویت خاک گلدان می‌توانید از آب برنج بدون نمک استفاده نمایید. چرا که آب برنج می‌تواند باعث سرسبزی و شادابی گیاهتان بشود. آب آکواریوم هم می‌تواند باعث تقویت خاک گلدان شما بشود. البته شما برای این کار می‌توانید از ورمی کمپوست و کودهای بدون بو استفاده نمایید.

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

اسماج چیست و چه کاربردی دارد؟

«اسماج» دسته‌ای از گیاهان معطر است که به شکل دست‌ساز تهیه می‌شوند. ترکیب این گیاهان علاوه بر عطر خوشی که پس از سوزاندن در محیط پخش می‌کند، خواص دیگری چون بالا بردن...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است که دارای 15 گونه مختلف می‌باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

معرفی و مراقبت گیاه دراسینا کامپکت

دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه...

فروشگاه آنلاین گل و گیاه گلیتال | گیاهان سازگار با نور کم

گیاهان سازگار با نور کم

خیلی از گیاهان هستند که به نورمستقیم نیاز ندارند و شما می‌توانید آن‌ها را داخل خانه به راحتی نگهداری نمایید. چرا که این گیاهان با نور کم سازگاری داشته و رشد می‌کنند.